Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Fisura perete casa noua

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
raknel

raknel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.06.2010
Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.

Am cumparat o casa in constructie, era inca in rosu in momentul cumpararii. M-am consultant si cu cineva cine se pricepe inainte sa incheiem contractul, totul parea in regula si din partea cunostintei mele, eu nu ma prea pricepand la aceste lucruri.
Merg destul de bine lucrarile, au tencuit, gletuit inauntru, dar acum am descoperit cateva zile o crapatura in perete - poza atasata.
Trebuie stiut casa este cu etaj (parte - living, bucatarie, baie; etaj - 3 camere, baie), iar un colt de la baia de la etaj este cumva in 'aer', deasupra la antreu+scari.
Si aici, pe partea asta a baii care este in 'aer' au aparut crapaturi in perete - asta se poate vedea in poza atasata. Am atasat si planurile pentru cine se pricepe.
Vreau sa mentionez ca de fapt sunt 3 case identice (dintre care eu am cumparat una), si problema se manifesta la toate trei.
Nu stiu la ce sa ma gandesc:
- poate betonul a fost prea slab, de calitate slaba
- sau poate nu au asteptat destul sa se usuce betonul, au facut peretele+tencuit+gletuit, si acum cu caniculele din zilele trecute plansa de beton s-a lasat

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, multumesc

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 raknel, on 28 iulie 2015 - 08:34, said:

Buna,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.

M-am consultant si cu cineva cine se pricepe inainte sa incheiem contractul, totul parea in regula si din partea cunostintei mele, eu nu ma prea pricepand la aceste lucruri.

Merg destul de bine lucrarile, au tencuit, gletuit inauntru, dar acum am descoperit cateva zile o crapatura in perete - poza atasata.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, multumesc

Eu inteleg ca lucrarile inca nu s-au incheiat.Asta inseamna ca banii sunt la tine.Inca.In acest caz ii pui sa refaca si de 1000 de ori daca este cazul.
Daca lucrarile s-au incheiat totusi,atunci citeste in contract la capitolul garantii partea cu obligatiile constructorului si termenele de garantie.In acest caz il abordezi amiabil pe constructor.DFaca nu ai rezultate,atunci ai ANPC si apoi instanta de judecata.
Daca nu te incadrezi in cele doua situatii,atunci vei reface pe banii tai lucrarea.

ps.
Am subliniat in textul tau parte cu persoana care se pricepe.Din cele scrise de tine,rezulta ca nu prea se pricepe.

#3
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Pai se pleaca musai de la proiectul de structura, se vede cum trebuia armata, cofrata, turnata partea aia si apoi se vad poze de la executie sau se executa niste gauri acolo sa vezi daca gasesti ce era in proiect (adica daca e fierul dat in proiect si clasa de beton din proiect sau poate ca lipseste un stalp cu totul). Pot fi multe cauze insa daca s-a intamplat la toate 3, fie e o problema de proiectare (asta daca a existat proiect), fie una de executie. In functie de asta, stii pe cine iei de guler.

PS structura e portanta sau cu stalpi din beton armat si grinzi? din schitele astea de arhitectura pare a fi portanta, caz in care chiar nu stiu cum atarni baia aia in aer asa.

PS in ce zona e? e zona cu seismicitate ridicata?

Edited by scufitzu, 28 July 2015 - 09:01.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Acel colţ nefiind susţinut de un stâlp, gravitaţia îşi spune cuvântul dacă nu a fost respectat "reţetarul" cu privire la grosimea plăcii de beton, a armăturii folosite şi a modului de ancorare de restul construcţiei. Numai un expert autorizat în construcţii îţi poate spune exact cauza.

#5
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
fisura aia imensa nu prevesteste nimic bun. am vazut si eu peste 1000 de case dar asa ceva mai rar spre deloc. solutii sunt sigur ca exista

Edited by conu71, 28 July 2015 - 09:21.


#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă zidăria peretelui nu e bine ancorată de placa turnată de dedesubt e logic ce se întâmplă acolo. Zidul foarte rigid la încărcarea pe verticală stă pe loc, în timp ce placa relativ elastică la solicitarea pe verticală se desprinde. Variante de fixare ar fi cu popi temporari şi ancore chimice între placă şi zidărie, sau stâlp permanent pe colţul ăla. Depinde şi din ce materiale e confecţionat peretele ăla interior, dacă e BCA poţi să uiţi, numai un stâlp suplimentar mai foloseşte la ceva.

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu as da gletul jos imediat ca sa vad daca crapatura se duce la placa. Poate ai noroc si e doar incarcat mult si prost. Daca nu, n`as avea curajul sa stau sub placa aia fara un stalp pe colt.

#8
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Pai daca la momentul cumpararii nu era tencuit interiorul si nu ai observat nimic inseamna ca
muncitorii de acum au tencuit prost, cum zicea si colegu` de mai sus.

#9
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
Aia nu e fisura prietene... aia e buleala... un copil de 4 ani poate muri sub astfel de darmaturi....

Acolo trebuie un stalp sau marginile cu grinzi prinse adanc pe cele 3 directii

 rid, on 28 iulie 2015 - 10:08, said:

Eu as da gletul jos imediat ca sa vad daca crapatura se duce la placa. Poate ai noroc si e doar incarcat mult si prost. Daca nu, n`as avea curajul sa stau sub placa aia fara un stalp pe colt.


incarcat mult si prost in ideea in care a fost facut cu bca nu prea exista decat daca lucrarea e facuta de amatori... la bca se da un strat fin de 50mm... dar daca stam sa ne uitam la muchie ne dam seama de abilitatile mesterului....

Edited by MooF2010, 28 July 2015 - 10:37.


#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005

 MooF2010, on 28 iulie 2015 - 10:36, said:

bca se da un strat fin de 50mm...

Nu ma pricep la constructii, dar parca fin nu rimeaza cu 50mm.
50mm = 5cm
Ori o incarcare de 5cm nu prea se poate numi fina.
My 2 cents.

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu sunt constructor , vin din urma cu tamplarie lemn / metal.Am lucrat in RO si in Israel.IN RO constructorii cam fac buleala pe romaneste , de 25 de ani lucrez din urma lor.Am vazut  Israel ce inseamna ceva "adevarat".Daca nu rezolvi in conditiile sugerate mai sus cred ca poti pune un stalp daca iti permite spatiul.Ca sa demolezi si sa torni placa e jale.Un stalp cu surub , il imbraci de ornament cu rigips sai lemn .Un proiect cam ciudat ai acolo.Posibil ca executantul sa nu aiba vina , poate si arhitectul sa fi facut vreo eroare de calcul.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cheama un inginer structurist , da-i 100 de ron si te lamureste la fata locului . Este important cum a fost facuta armatura ( ar trebui sa fie dubla la coltul respectiv ) . Nu cred ca fie fisura de lasare a betonului , pentru ca daca s-ar fi lasat coltul in jos , nu avea ca sa tina in aer zidaria de deasupra , adica se prabusea din prima. Daca se lasa placa ,  crapatura aparea sus , la tavan . Eu as miza ( din foto ) ca este tencuiala proasta , facuta in mai mutle etape , cu compozitii diferite si s-a tras , generand fisura. Daca percepi o lasare a placii , nu mai ai ce face decat sa faci repejor o gaura harnica in podea , cu adancimea de 100 - 120 cm , cu baza evazata , undeva la 60-80 cm latura jos si 35-40 cm latura la iesire , cu armatura si sa te duci in sus cu cofraj pe colt , atat sub colt , cat si pe lateralul lui , minim 60 cm in ambele directii . Ideal ar fi sa popesti ( adica sa pui popi reglabili pe ambele parti ) si ulterior sa spargi coltul pana ajungi la armatura placii , pentru a lega armatura stalpului de aceasta. si dupa aceea , torni ( iti intra cam doi metri cubi de B250 ) si lasi vreo doua saptamani inainte sa incepi cu solicitari pe partea de sus .

#13
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Este cumva coltul din intersectia axului 1 cu D ? Daca este asa , atunci acolo nu este nici o grinda , doar placa. Fisura urmareste grosimea placii, cam 12-13cm. In acea intersectie trebuiau facute 2 grinzi in consola care sustineau zidaria de la etaj. Nu este in regula.Pune-i sa decoperteze acea zona , fa poze si pune-le aici.

#14
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Chestia aceea trebuie reparata,corect? Care e solutia? Eu nu ma pricep, dar te intreb pe tine.

  Ce as face eu in situatia data? De fata cu mine i-as pune sa dea jos tot ce e fisurat, pentru a vedea ce se intampla dedesubt si as face poze. N-as avea incredere in NIMENI, decat in ochii mei, deocamdata. Cu mine ar fi de fata un structurist care sa verifice starea lucrurilor. Daca nu se poate garanta nimic in acest fel in care arata lucrarea, adica daca as simti o urma de indoiala in sfaturile structuristului adus de mine, as pune constructorul sa faca un stalp. Pentru ca niciodata nu m-as simti in siguranta in casa aceea..Viata mea si a familiei mele valoreaza mai mult decat orice.

   SAU .... n-as mai cumpara casa.

   Si noi avem o terasa pe semirotund la casa. Cu toate ca nu e imensa si se sprijina pe o coloana la un capat, am avut prevazute de structurist ditamai armatura si grinda bagata acolo, ce mai, o gramada de fier.... Dar pot zice ca balconul acela e solid si nu am nicio frica sa il folosesc. Sau sa circul sub el... Ti-am lasat si o poza ca sa vezi adancimea si dimensiunile lui. Am avut noroc si de o echipa serioasa in constructia la rosu, dar si sotul meu a fost prezent zilnic pe santier....Cam asa merg lucrurile acestea , mana in mana.

Attached Files


Edited by lenny13, 28 July 2015 - 19:10.


#15
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

 xjl, on 28 iulie 2015 - 16:47, said:

Este cumva coltul din intersectia axului 1 cu D ? Daca este asa , atunci acolo nu este nici o grinda , doar placa. Fisura urmareste grosimea placii, cam 12-13cm. In acea intersectie trebuiau facute 2 grinzi in consola care sustineau zidaria de la etaj. Nu este in regula.Pune-i sa decoperteze acea zona , fa poze si pune-le aici.

cred ca este vorba de zona incercuita cu rosu in poza, ceea ce mi se pare cel putin la fel de grav.

Attached Files



#16
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Unde zici tu este problema, cred. Sus, placa este rezemata pe 3 laturi, oarecum si mai are si zidarie Posted Image. Ideea este ca planurile sunt de arhitectura. Presupun ca exista si planuri de structura. Alea trebuie sa le pui

Edited by micutu82, 29 July 2015 - 08:22.


#17
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 mihaicozac, on 28 iulie 2015 - 09:57, said:

Dacă zidăria peretelui nu e bine ancorată de placa turnată de dedesubt e logic ce se Ă®ntâmplă acolo. Zidul foarte rigid la Ă®ncărcarea pe verticală stă pe loc, Ă®n timp ce placa relativ elastică la solicitarea pe verticală se desprinde.
Corect. Avand trei puncte de reazem si de faptul ca elasticitatea e amplificata  de scara ce calca pe placa pe zona fara reazem (cel mai probabil, pentru ca din imagine nu s.ar vedea o grinda secundara) .







Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate