Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Elbi Electric & Lighting

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
Sa va povestesc si eu patania mea la aceasta minunata firma Elbi Electric & Lighting  , in urma cu 3 saptamani trimit un CV la firma aceasta pe postul de Sofer distribuitor , filiala Timisoara , zis si facut sunt chemat la un interviu unde imi este prezentata aceasta firma de renume intergalactic 500 angajati , 40% din piata in domeniul electricelor , bla bla , ma rog la prima vedere n-ai zice ca fac parte din firmele de 2 lei , bat palma cu domnul Trifu Florinel , care in prealabil ma verifica la ultimele 2 firme unde au am lucrat , zic eu ba fi atent ce ASM serios , ca sa constat si sa aflu in perioada scurta de timp petrecuta pe la ei ca , defapt eu nu urma sa fiu angajat la Elbi Electric & Lighting ci la Tim Elbi sau ceva de genul asta care e formata strict din 3 soferi 3 fete la facturare si parca 5 lucratori pe depozit , deci firma care-a fost prezentata si pe care s-a dat anuntul de angajare nu apartineai de ea ca angajat , D-nul Florinel Trifu defapt le asigura logistica si distributia si era patronul la filiala din Tm , ma rog un talmes balmes fara rost dar asta nu e tot , dupa 2 sapt de la prima mea zii vad ca inca nu am un contract pus in fata sa-l semnez si il intreb personal pe individ raspunzandu-mi ca cica contabila e in concediu dar sa fiu eu linistit ca o sa am contract semnat cu data primei mele zii , imposibil desigur ca discutasem in prealabil cu un vecin care e director la o fabrica si mi-a spus clar ca din prima zii cel putin catre ITM trebuia trimis online si in maxim 5 zile trebuia semnat contractul in caz contrat din start e cu amenda 8 mii ron dar daca vreau sa ma conving pot merge la ITM sa verific daca m-au inregistrat online , lucru pe care l-am si facut si desigur de unde atata fericire nici vorba sa apar la ei , am depus o plangere am descris exact situatia si mi-au dat un termen de 30 zile , ce va iesii de aici nu stiu insa nu credeam ca in 2015 mai are cineva curaj sa se joace chiar asa cu angajatii ..... ma rog . vedem ce iese .

#2
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Stau si ma intreb daca si CV-ul l-ai scris la fel. In rest, succes in demersul tau.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
N-ai nici cea mai mica idee cum functioneaza firmele in ziua de azi. Ai vazut tu prin filme multinationalele si ai zis ca asa e peste tot.

#4
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai ce a descris el acolo nu e multinationala. e o firma terta a lui X-ulescu care lucreaza pentru o multinationala.
la o multinationala nu te lasa sa misti un deget pana nu semnezi contractul de angajare, protectia muncii si abia apoi iti da sarcini.

#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Felicitari ca nu te-ai lasat prostit. Bine ca ai fost si la ITM, altfel nu se invata minte firmulitele astea.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 A_L_E_X, on 26 iulie 2015 - 17:21, said:

Stau si ma intreb daca si CV-ul l-ai scris la fel. In rest, succes in demersul tau.

@timestamp - chiar crezi ca pentru postul de sofer-distribuitor are importanta daca folosesti "zii" in loc de "zi"? Competentele cerute nu sunt conditionate de faptul ca a pus primul punct dupa 397 cuvinte, iar al doilea dupa 3.

Altfel, bravo initiatorului ca a apelat la ITM si nu a asteptat cateva luni pana sa afle ca, de fapt, este angajat ca negru la negru.

#7
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
ITM Timisoara mi-a raspuns prompt in 7 zile c-a fost trimisa sesizarea mea la ITM Bragadiru sau ceva de genu unde are sediul  firma ELBI .... pentru control de specialitate , ce-o mai insemnand si asta vom vedea , insa ceva vad ca tot am reusit sa schimb macar pentru inceput , uitati linkul de mai jos

http://olx.ro/oferta...1b1503;promoted

Individul nu mai foloseste sigla si numele firmei nici macar nu-l mentioneaza , desigur nu e o intamplare  , ma rog , asteptam raspunsul de la Bragadiru , daca-mi e favorabil imi vad de treaba mea , daca nu mergem mai departe.... desigur mai multe nu putem mentiona aici ca na poate citesc si dusmanii si stricam elementul surpriza .

Pentru cei ce-i deranjeaza ca nu pun o virgula , o liniuta sau doi de i , cred ca va plictisiti de moarte si nu intelegeti scopul acestui forum , mergeti cu comentatiile pe facebookistan unde va place voua .

#8
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
EL-BI are diverse sucursale, printre care si Depozit Z3 - Timisoara: calea Aradului nr. 48, Timisoara, Timis - Romania tel./fax: +40(256)476748. Ca firma-mama este in judetul Ilfov este una, dar constatarea la cele intamplate in Timisoara a fost facuta de ITM-ul din Timis care a trimis-o la ITM Ilfov (nu exista ITM Bragadiru). Probabil partea de resurse umane este facuta centralizat, la Bragadiru, iar ITM-ul Ilfov verifica ce i-a trimis cel din Timis. Oricum, daca nu apare mentionata angajarea in ziua anterioara inceperii activitatii se considera contravenție - art. 9 alin. 1, lit. a) din HG nr. 500/2011, iar amenda este de 10.000 lei pentru fiecare persoană primită la muncă fără transmiterea la ITM a registrului completat cu toate elementele contractului individual de muncă.

#9
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
prea putin 10.000 de lei amenda. plus bataia de joc fata de om si ignoranta fata de legile statului. si la altii le`a inchis ANAF-ul activitatea 30 de zile pentru 15 lei + amenzi mai mari decat cele de aici.

#10
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
stie cineva ce institutie este superioara ITM -ului in caz ca nu sunt multumit de raspunsul primit de la ei ?

i-o dat la RomElbiTim amenda 10000 ron amenda ( asa zice ITM-ul  ) dar ciudatenea dracu e ca , i-a dat pentru un contract de munca pe o perioada ulterioara plangerii mele cand eu nici nu mai eram acolo si cand eu n-am lucrat la ei , amenda data de ei cica e pentru ca acel contract nu prezenta si semnatura mea , iar pe perioada cand eu am lucrat ei i-au cerut la Trifu Florica asta  cica actele si nu reiese niciunde ca am lucrat acolo in perioada mentionata de mine , pai daca nu are condica , nu face foi de parcurs nu respecta nici o lege cum crucea masii sa il prinzi ,chiar e penibila motivarea lor ,  mergand in audienta la ITM o duduie de acolo mi-a zis ca ei nu sunt organ de ancheta si ca ei doar pot cere anumite acte pe care firma sa le prezinte la control , foarte ciudata institutie , ca sa n-o spun ca is degeaba , deci cum s-ar zice ei si-or luat partea si cel ce-o pus plangerea o cam luat-o in brate , ma rog intre timp am strans dovezi clare negru pe alb de fals intelectual si uz de fals insa ei nefiind organ de ancheta carui organ trebuie sa depun pentru a declansa o ancheta , incerc sa evit un proces eu contra lor ca stiu ca si daca am dreptate ar dura mult prea mult , trebuie avocat , trebuie timp si nervi si in definitiv nu pentru mare lucru , eu defapt vreau sa stiu daca ITM trebuia sa sesizeze un organ de control superior sau nu e necesar si trebuie eu depun alta plangere altundeva .

orice sfat pertinent e binevenit .

Edited by MariusTm29, 14 November 2015 - 00:03.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
ITM-ul este subordonat Ministerului Muncii si Protectiei Sociale, sau cum s-o mai fi numind. Dar asta nu are importanta in cazul tau, pentru ca ei, pe fond, au dreptate - lucreaza cu documente gasite la firma, verificand legalitatea si aplicarea lor, sau situatii constatate de inspectori cu ocazia controalelor, de exemplu munca la negru in constructii, dar si atunci insotiti de politie.
Daca te nemultumeste controlul facut de ei strict pe documentele gasite la firma poti face o contestatie (art. 20 din Legea nr. 108/1999), la care sa atasezi documentele tale, prin care sa le arati starea de fapt, asa cum o vezi tu. In realitate iti raspunzi singur - daca la control n-au gasit CMI, pontaj, Fisa de SSM, documente semnate de tine, foi de parcurs, ei ce sa faca mai mult? Pentru ITM oficial inseamna ca nu ai fost angajat acolo. Daca zici ca ai dovezi in acest sens, fie le prezinti lor, daca nu chiar unor politisti sau procurori, sub forma de sesizare. Citeste atributiile ITM din Legea nr. 108/1999 pentru infiintarea si organizarea Inspectiei Muncii in ce priveste Relatiile de munca (eventual si HG nr. 1377/2009) si la art. 19 vezi ce poate face un inspector de ITM la un agent economic. Printre altele:
...
   n) să sesizeze organele de urmărire penală cu privire la cazurile sau la situațiile de încălcare a dispozițiilor legale în domeniu, când există indicii de săvârșire a unei infracțiuni;
o) să constate contravenții și să aplice sancțiuni prevăzute de legislația în vigoare;


Tare mi-e ca trebuie sa ajungi in justitie daca vrei dreptate, chiar daca nu doresti asta.

#12
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
am depus o plangere la procuratura spre paratul Trifu , m-au sunat de la procuratura si  vineri merg sa fii audiat , doar ei pot clarifica situatia , in instanta tot dovezi imi vor cere , cand obtin o solutie de la procuratura pe urma plec in instanta cu daunele materiale , aici la procuratura discutam acuzatii pe care doar procurorul de caz i le va aduce , eu m-as antepronunta si nu vreau asta , eu il astept si pe el cand va fii chemat sa dea cu subsemnatul la procuratura ca pana acuma nu l-a luat nimeni la intrebari ,  sistemul si legile i-au permis sa zica ce-a vrut el . va tin la curent cu toate ca aici e cu bataie lunga , dar am timp berechet .

#13
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Bravo domnule! Succes!
Daca e adevarat tot ce spui, esti de admirat ca, asa cum poti, incerci sa faci curatenie prin jungla romaneasca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate