Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Programare flash NAS(Network attached storage)

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Salutare
CIne ma poate ajuta si pe mine cu repararea unui nas
Prooblema sta in felul urmator.
In timp ce facem firmware upgrade s-a luat curentul. Acum am o caramida frumoasa cu 4 mortul rj45 si usb si sata intern
PLaca nu are jtag. Trebuie dezlipit flasul si rescris.
Detalii despre placa aici:
http://thecus.nas-ce.../Category:N1200
Cine ma poate ajuta daca trebuie dezlipit cipul, as dori sa pun un soket pentru a pe viitor sa scot cipu mai usor daca mai patesc asa ceva.
Daca nu e oblicagotriu sa dezlipesc cipul, vreau sa stiu ce adaptor a folosit
In ambele cazul vreau sa stiu ce programator foloseste sa imi cumpar si eu unu.

Sunt dispus sa platesc

#2
einefrechheit

einefrechheit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.06.2015

 badboy1985ro, on 17 iulie 2015 - 14:35, said:

Sunt dispus sa platesc
Salut. Pentru informatii primite pe forum nu este oblicagotriu sa platesti.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
E un model antic, comparabil cu Zyxel de 250 lei, care la oferta e 150 lei.
Fara suparare, dar efortul e mult prea mare vs beneficii.

1. Are o multime de PINI, care sunt lipiti.
2. trebuie sa ai softul necesar pentru a rescrie firmware

Data viitoare UPS.

#4
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
MA gandeam ca e cineva care se ocupa cu asa ceva si are echipamentul necesar. Asta era idea. TRebuie sa fie o firma in bucuresti care repara asa ceva

#5
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 24.08.2004
Da, dar pretul reparatiei e posibil sa ajunga pe la 80% din pretul unuia nou, avand caracteristici asemanatoare. Tu decizi daca merita.

Edited by robbie_ro, 17 July 2015 - 15:16.


#6
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Din pacate nu am gasit unul care sa mai aibe 4 porturi LAN. As dori un nas care sa imi inlocuiasca ruteru, proctic ruter cu hdd. Pe asta pot pune Ubuntu linux si face ce vreau din el. Practic pc configurabil, il pot face nas, ruter media center orice. Exista vre-o metoda sa il reflesuiesc ara sa dezlipesc cipu; de pe placa?

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dezlipitul şi programatul sunt cea mai mică problemă, dacă faci rost de conţinutul original.

#8
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 mihaicozac, on 21 iulie 2015 - 13:10, said:

Dezlipitul şi programatul sunt cea mai mică problemă, dacă faci rost de conţinutul original.


Continutul original il am. Atat bootloaderu cat si tot firmwaru cu tot cu bootloader. Pe lincul dat mai sus este continutul original. Sau se poate descarca firmwaru original dupa care se decryteaza usor pentru a oftine bootloaderu.
Ultima mea problema este continutul

#9
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Nu ma poate ajuta nimeni?`

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Cât e de mare Bukreş-ul, sigur găseşti pe cineva cu programator de memorii flash paralel. Ţi l-aş scrie eu, dar stau cam departe.

#11
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
As fi dispus sa cumpar programatoru dar vreau sa stiu se poate reprograma fara a dezlipi cipul? Nu am nici scule si nici indemanare sa dezlipesc eu cipul

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Nu cred că se poate programa direct pe placă, direct la pinii memoriei. Ea trebuie dezlipită cu aer cald şi montată în soclul programatorului. Totuşi mi se pare ciudat ca un astfel de dispozitiv să nu ai bă o interfaţă separată pt. programare, gen JTAG sau serial, în fond memoria se programează cumva în fabrică.

#13
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
serioal are dar e mort si ala. Iar jtag nu are. Am tot cautat pe situri din afara. Iar pe serial nu afiseaza nimic. Daac putea sa accesez serial puteam flesui bootloaderu sau chiar tot firmwaru

#14
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Cauta RTD Tool Customer V2.1 Beta1 si te conectezi la conectorul cu 8 pini langa JS28F640J3D sau cumperi/imprumuti un programator care suporta acel flash de la Intel si un soclu adaptor TSOP56.

#15
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 victor_cj, on 24 iulie 2015 - 23:29, said:

Cauta RTD Tool Customer V2.1 Beta1 si te conectezi la conectorul cu 8 pini langa JS28F640J3D sau cumperi/imprumuti un programator care suporta acel flash de la Intel si un soclu adaptor TSOP56.

victor sunt putin confuz ma lamuresti te rog. Cei 8 pini care iai vazut pe placa sunt portul serial care este mort si acesta. Acum nu stiu daca este coincidenta ca sunt langa flash sau nu. M-am conectat la placa folosint un conector de placa de baza serial. Spui  ca daca gaesc acest utilitar ar fi o posibilitate sa flesuiesc acel cip?

#16
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Cei 8 pini reprezinta un conector ISP cu functiile MISO/SDO, RST, SCK, MOSI/SDI, GND, VCC.  Iti trebuie program si interfata adecvate sa te conectezi  sa rescrii softul in JS28F640J3D fara sa-l dezlipesti.

#17
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

 victor_cj, on 26 iulie 2015 - 22:47, said:

Cei 8 pini reprezinta un conector ISP cu functiile MISO/SDO, RST, SCK, MOSI/SDI, GND, VCC.  Iti trebuie program si interfata adecvate sa te conectezi  sa rescrii softul in JS28F640J3D fara sa-l dezlipesti.

Ma poti ajuta te rog cu un link catre o poza sau un model ca sa stiu ce caut sa cumpar?

#18
victor_cj

victor_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.04.2015
Modele care accepta conexiune ISP:  Vellon VP-896, Xilinx DLCG9.  TNM5000 doar dezlipit cu soclu adaptor TSOP56.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate