Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vânzări directe - cu bune și rele

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Văd că la noi mulți nu prea înțeleg vânzările directe așă că am să deschid un subiect, mai ales că nu fac reclamă la nimic, momentan nu (mai) lucrez pentru nici un mlm dar în viitor, cine știe..
Mai nou, vânzările directe au început să fie luate în serios în mediul universitar, ba chiar se oferă diplome oficiale pentru studiul în domeniu, francezii fiind pionieri în treaba asta
http://mlmnews.opv.r...directe/?p=9036

De ce MLM-ul e văzut prost la noi? Simplu, pentru că mulți MLM-iști se bazează pe downline ca să facă treaba. Atunic lumea, pe bună dreptate o consideră țeapă. Nu e țeapă MLM-ul în sine cât sunt țepari oamenii care așteaptă să lucreze downline-ul pentru ei.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu stiu oameni care s-au imbogatit serios din MLM.

MLM-ul nu e o treaba nasoala, insa din cauza neincrederii si brainwashului pe care trebuie sa-l faca cei ce se ocupa cu asta face treaba dificila.

#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
CARITAS, scheme Ponzi inventate si răsinventate.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru vinzari directe chiar trebuie sa fi nascut.
Mai stie cineva ca in timpul lui ceasca cei mai buni in vinzari/smenuri directe erau gipsanii de pe Covaci ?! :D

Fara diplome ori cursuri speciale, doar scoala vietii/strazii.

Edited by crisstonne, 07 July 2015 - 23:01.


#5
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Am cunoscut un tip care face bani frumosi din Amway. Ce-i drept, iti trebuie talent pentru genul asta de afaceri. Mie unul nu mi-ar placea sa ma tin de oameni si sa le prezint produsele si sa caut recruti.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E cam fortat titlul de vanzari directe avand in vedere ca doresti sa discutam doar despre MLM-uri.

Observa si tu ca diploma aceea este pentru vanzari "Marketing and Management in Direct Selling" nici articolul nu aduce vorba pe undeva de MLM.
Personal nu tin minte sa fi lecturat vreo carte serioasa in care sa fie dezbatut atat de amplu subiectul MLM, nici macar prin Kotler.


Asta e MLM-ul, nici eu nu-l consider Marketing si nici altii mai instruiti:

Quote

In his book, According to Kotler, Paul Kotler defined this subject as follows: "Multilevel marketing (also called network marketing), describes systems in which companies contract with individuals to sell a set of products door to door or office to office. It is called multilevel because a contractor can also invite others to work and earn money on their performance." The sales representative thus has incentives to enlarge the sales force and to earn added commissions on the sales of his or her recruits.

Multilevel marketing (MLM) is, strictly speaking, not marketing at all but a form of direct sales with special features, of which recruiting is fundamental. A person, recruited by the company to sell a product, earns commissions; if that person recruits others, this second layer is called the person's "downline." The person earns a cut on the sales of people in the downline, called an "override." But those in the second level may also recruit others and create their own "downlines." The first person in the chain gets an "override" from every level, however many there may be, although always less the farther removed the source is. Often recruits are required to purchase an initial "starting inventory" of the product. In many cases the MLM company will not repurchase this inventory or will do so at a very reduced price. These characteristics have caused MLM to be associated with pyramid schemes; and some technically are such schemes. Not surprisingly, reputable direct marketing companies and the associations to which they belong are continuously engaged in policing the field and in advocating legislation aimed at setting clear and unambiguous rules. The term "network marketing" is in part used because "multi-level" marketing has at best an ambiguous reputation.
http://www.inc.com/e...-marketing.html

View Postbenis, on 07 iulie 2015 - 22:47, said:

De ce MLM-ul e văzut prost la noi? Simplu, pentru că mulți MLM-iști se bazează pe downline ca să facă treaba. Atunic lumea, pe bună dreptate o consideră țeapă. Nu e țeapă MLM-ul în sine cât sunt țepari oamenii care așteaptă să lucreze downline-ul pentru ei.
Cum sa nu fie vazut prost cand majoritatea folosesc sintagma "venit pasiv".
Pai stai, e pasiv dar trebuie sa muncesc?

Edited by gumball3000, 08 July 2015 - 00:04.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
la noi se vand tot felul de prostii, la niste preturi fantasmagorice, de aia lumea e refractara.
ca iti trebuie talent, asta e clar. ieri a venit unul cu niste parfumuri, i-am zis de cateva ori ca nu ma intereseaza, el schimba textele. pana la urma am ridicat tonul "iesi afara!", nu a iesit, a inceput sa-mi explice ca are si produse de curatenie... Posted Image
mi-a inveselit ziua, rar vezi unul care chiar il dai afara pe usa si el intra pe geam.

#8
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postbenis, on 07 iulie 2015 - 22:47, said:

De ce MLM-ul e văzut prost la noi?
In primul rand, din cauza teparilor si tepelor care s-au dat in acest domeniu.
Iar un exemplu care imi vine acum in minte e "reforma sanatatii", cu marile "companii" Balkan Smart Investments si Salve. Unii au facut averi frumoase de pe urma fraierilor care au cumparat pielea ursului din padure.

#9
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Ca si democratia post-decembrista, sistemele tip MLM au fost prost intelese si aplicate la noi, iar unii, mai "destepti" s-au imbogatit pe urma alto4ra cu mai putine informatii.

#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postgumball3000, on 08 iulie 2015 - 00:09, said:

E cam fortat titlul de vanzari directe avand in vedere ca doresti sa discutam doar despre MLM-uri.

Observa si tu ca diploma aceea este pentru vanzari "Marketing and Management in Direct Selling" nici articolul nu aduce vorba pe undeva de MLM.
Personal nu tin minte sa fi lecturat vreo carte serioasa in care sa fie dezbatut atat de amplu subiectul MLM, nici macar prin Kotler.


Asta e MLM-ul, nici eu nu-l consider Marketing si nici altii mai instruiti:

http://www.inc.com/e...-marketing.html


Cum sa nu fie vazut prost cand majoritatea folosesc sintagma "venit pasiv".
Pai stai, e pasiv dar trebuie sa muncesc?
MLM-ul e sângele vânzărilor directe. Și cam orice ierarhie este un MLM, și băncile și asigurările sunt MLM-uri, în sensul că se bazează pe o structură a cărei escaladare presupune anumite ținte.
Nu prea înțeleg cum să nu fie marketing din moment ce scopul este punerea produselor pe piață. Unii apelează la televiziuni, alții la internet, alții la MLM.

În rest, e normal ca după ce s-au folosit tot felul de ambalaje pentru venit, să nu mai înțelegi nimic. Ei, dacă în asigurări cariera presupune găsirea de clienți, formarea unei echipe și într-un final coordonarea de echipe, la un moment dat ai un venit "de service", adică un procent din suma achitată. Nu mai trebuie să alergi, trebuie doar să ai grijă de clienți, unii agenți au mii de clienți în portofoliu. La MLM este la fel în principiu, după ce ai ajuns la un nivel nu mai faci recrutări și te bucuri de un venit însă, desigur, tot e bine să mai faci traininguri cu echipa pentru a menține stacheta. Și majoritatea o fac cu drag, odată ajunși la acel nivel.

View PostVenboteam, on 08 iulie 2015 - 09:08, said:

In primul rand, din cauza teparilor si tepelor care s-au dat in acest domeniu.
Iar un exemplu care imi vine acum in minte e "reforma sanatatii", cu marile "companii" Balkan Smart Investments si Salve. Unii au facut averi frumoase de pe urma fraierilor care au cumparat pielea ursului din padure.
De țepe am mai discutat. Iar reforma sănătății este o certitudine întărită de cadrul european cum a fost și reforma pensiilor. E drept, vorbim de o incertitudine temporară, care poate fi și de 10 ani. Clar, aceste reforme sunt o speculă de moment, așa cum a fost și reforma pensiilor. Însă din reforma pensiilor chiar s-au făcut bani frumoși.

View PostSpadan, on 08 iulie 2015 - 09:41, said:

Ca si democratia post-decembrista, sistemele tip MLM au fost prost intelese si aplicate la noi, iar unii, mai "destepti" s-au imbogatit pe urma alto4ra cu mai putine informatii.
Un exemplu în acest sens (negativ) este oferit de Albania unde 30 din populație la un moment dat a fost implicată în jocuri piramidale. Și atunci, e greu să mai construiești un business corect.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate