Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

geneza capitolele 2 si 3 o poveste interesanta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
529 replies to this topic

#1
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

Quote

În ziua când a făcut Domnul Dumnezeu un pământ și ceruri, nu era încă pe pământ niciun copăcel* de câmp și nicio iarbă de pe câmp nu încolțea încă, fiindcă Domnul Dumnezeu nu dăduse încă ploaie** pe pământ și nu era niciun om ca să lucreze† pământul.
Ci un abur se ridica de pe pământ și uda toată fața pământului.
Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna* pământului, i-a** suflat în nări† suflare de viață, și omul s-a făcut†† astfel un suflet viu.

................
Apoi, Domnul Dumnezeu a sădit o grădină* în Eden**, spre răsărit†, și a pus†† acolo pe omul pe care-l întocmise.
Domnul Dumnezeu a făcut să răsară din pământ tot felul* de pomi, plăcuți la vedere și buni la mâncare și pomul** vieții în mijlocul grădinii și pomul† cunoștinței binelui și răului.

...............

ce mi se pare interesant.....dupa facerea cerului si a pamintului primul lucru pe care il face acest dumnezeu e omul( de modul cum l-a facut are rost sa mai zic ceva?), nu tu plante nu tu animale cum ar fi fost firesc si cum e mentionat si in geneza cap1. apoi sadeste o gradina unde-l aseaza pe omul nou creat. mi se pare foarte tare termenul de "sadit" asociat lui dumnezeu, parca il vad pe badea grigore din tirimia mergind cu plugul tras de cal si aruncind seminte pe cimp. din ce moment rasar diferiti pomi ma gindesc ca a avut diferite seminte, cum a facut semintele, a fost un numar de magie?

povestea continua, dar sint curios daca, pina aici, cineva o poate lua in serios in sens literar. iar daca cineva considera ca e o poveste simbolica, as fi curios de interpretare.

#2
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Asteapta cateva minute..pana dau drumul la caine....pe urma vezi tu ce si cum.

#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
foarte fain

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Bine ca e doar o poveste credibila doar pentru creduli. Ce nu e in stare sa creada un om fara prieteni, pentru a castiga singurul sau prieten, si acela imaginar?

#5
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postcirus6, on 07 iulie 2015 - 18:07, said:

ce mi se pare interesant.....dupa facerea cerului si a pamintului primul lucru pe care il face acest dumnezeu e omul( de modul cum l-a facut are rost sa mai zic ceva?), nu tu plante nu tu animale cum ar fi fost firesc si cum e mentionat si in geneza cap1. apoi sadeste o gradina unde-l aseaza pe omul nou creat. mi se pare foarte tare termenul de "sadit" asociat lui dumnezeu, parca il vad pe badea grigore din tirimia mergind cu plugul tras de cal si aruncind seminte pe cimp. din ce moment rasar diferiti pomi ma gindesc ca a avut diferite seminte, cum a facut semintele, a fost un numar de magie?

povestea continua, dar sint curios daca, pina aici, cineva o poate lua in serios in sens literar. iar daca cineva considera ca e o poveste simbolica, as fi curios de interpretare.
Cred că ai vrut să spui sens literal, adică cuvînt cu cuvît, textual. Altfel, ideea nu are sens. Literar ține de literatură.
De ce să fie magie doar în cazul pomilor sau al semințelor? Restul pare mai verosimil, din perspectiva aceasta? Ori are totul sens și relatarea e verosimilă, ori e doar o poveste în care e descrisă simbolic originea tuturor lucrurilor.

#6
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postcleopatra00, on 07 iulie 2015 - 18:25, said:

Cred că ai vrut să spui sens literal, adică cuvînt cu cuvît, textual.
greseala mea, cer scuze, mai greseste si je. Posted Image

View Postcleopatra00, on 07 iulie 2015 - 18:25, said:

De ce să fie magie doar în cazul pomilor sau al semințelor? Restul pare mai verosimil, din perspectiva aceasta? Ori are totul sens și relatarea e verosimilă, ori e doar o poveste în care e descrisă simbolic originea tuturor lucrurilor.
asa-i, totul e magic pina in punctul asta.

View PostOriginalCopy, on 07 iulie 2015 - 18:22, said:

Bine ca e doar o poveste credibila doar pentru creduli. Ce nu e in stare sa creada un om fara prieteni, pentru a castiga singurul sau prieten, si acela imaginar?
sa stii ca io pot gasi o interpretare rationala, dar nu literala. Posted Image

Edited by cirus6, 07 July 2015 - 18:45.


#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Deci tu cauti logica in Biblie? oO
Mai bine ia o carte cu Peter Pan ca ai mai multe sanse.

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcirus6, on 07 iulie 2015 - 18:07, said:

ce mi se pare interesant.....dupa facerea cerului si a pamintului primul lucru pe care il face acest dumnezeu e omul( de modul cum l-a facut are rost sa mai zic ceva?), nu tu plante nu tu animale cum ar fi fost firesc si cum e mentionat si in geneza cap1. apoi sadeste o gradina unde-l aseaza pe omul nou creat. mi se pare foarte tare termenul de "sadit" asociat lui dumnezeu, parca il vad pe badea grigore din tirimia mergind cu plugul tras de cal si aruncind seminte pe cimp. din ce moment rasar diferiti pomi ma gindesc ca a avut diferite seminte, cum a facut semintele, a fost un numar de magie?

povestea continua, dar sint curios daca, pina aici, cineva o poate lua in serios in sens literar. iar daca cineva considera ca e o poveste simbolica, as fi curios de interpretare.

este tipica abordarea . dar si pozitiva. inseamna ca iti pui itnrebari si ca sufletul ti-i viu. TOT ce este in Sfanta Scriptura este ca o sfera. nimic in plus. nimic in minus. ci .perfect.

Ca o minte umana, profana, sa poata intelege fie si " in mic" e nevoie de indrumare ( sau de Duh). Sugestia mea e sa vorbesti cu un om cu har .
Dumnezeu sa te lumineze

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ma indoiesc ca o lucrare a unui zeu omni-potent, omni-scient si omni-benevolent are nevoie de interpretari.
Ceva nu se leaga...

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postcirus6, on 07 iulie 2015 - 18:44, said:

sa stii ca io pot gasi o interpretare rationala, dar nu literala. Posted Image
singurul rationament logic care se pupa cu toata povestea este "Asa a vrut El"

#11
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostAMETHIST, on 07 iulie 2015 - 19:15, said:

Deci tu cauti logica in Biblie? oO
Mai bine ia o carte cu Peter Pan ca ai mai multe sanse.
poate are o logica. nu ti se pare ciudat ca poporul condus de biblie dupa 3000 de ani a ajuns sa conduca lumea? io nu cred in coincidente.

View Postfoxbat, on 07 iulie 2015 - 19:18, said:

este tipica abordarea . dar si pozitiva. inseamna ca iti pui itnrebari si ca sufletul ti-i viu. TOT ce este in Sfanta Scriptura este ca o sfera. nimic in plus. nimic in minus. ci .perfect.

Sugestia mea e sa vorbesti cu un om cu har .
Dumnezeu sa te lumineze
existam( unii) deci gindim, e de datoria noastra sa ne punem intrebari.

inca n-am intilnit un om cu "har" unde crezi ca-l pot gasi?

View Postkolfleading, on 07 iulie 2015 - 19:27, said:

Ma indoiesc ca o lucrare a unui zeu omni-potent, omni-scient si omni-benevolent are nevoie de interpretari.
Ceva nu se leaga...
daca mergem mai departe cu povestea, nu rezulta de nicaieri ca am avea un dumnezeu omni omni omni. vine vremea sa discutam si aspectul asta.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcirus6, on 07 iulie 2015 - 19:43, said:

nu ti se pare ciudat ca poporul condus de biblie dupa 3000 de ani a ajuns sa conduca lumea? io nu cred in coincidente.
Te pricepi sa manipulezi oamenii => inventezi o religie cu succes la public.
Te pricepi sa manipulezi oamenii => ajungi sa conduci lumea.

#13
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postkolfleading, on 07 iulie 2015 - 19:45, said:

Te pricepi sa manipulezi oamenii => inventezi o religie cu succes la public.
Te pricepi sa manipulezi oamenii => ajungi sa conduci lumea.
pot sa fiu de acord cu ideea ta, nici o problema. multi au creat religii prin care au manipulat oameni,dar nu toti au condus lumea. in antichitate imperiul roman conducea lumea, au inventat crestinismul........si totusi evreii conduc lumea. io zic ca tot e ceva acolo.
uite capitolul 1 geneza e excelent, impresionant daca te gindesti ca a fost scris acu 3000 de ani. cum e posibil ca imediat dupa capitolul 1 sa vina capitolul 2 care luat literal n-are nici o logica si pare poveste de adormit copiii. cum pot astea 2 scrieri sa fie scrise de acelasi autor si sa fie in aceeasi carte, ceva nu se leaga ori se leaga si nu intelegem noi.

#14
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...nu ti se pare ciudat ca poporul condus de biblie dupa 3000 de ani a ajuns sa conduca lumea? "
Cred că faci o confuzie !

Cei care conduc lumea nu recunosc că Biblia ar fi carte sfântă.

#15
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postcirus6, on 07 iulie 2015 - 20:00, said:

ceva nu se leaga ori se leaga si nu intelegem noi.
Asta trebuie sa fie solutia
Pentru a conduce lumea e nevoie de niste calitati, si atunci a fost introdus capitolul 2

View PostMos_Ilie, on 07 iulie 2015 - 20:03, said:

Cei care conduc lumea nu recunosc că Biblia ar fi carte sfântă.
Este vorba de societate.
Societata crestina conduce lumea.
Ca aceasta societate da niste lideri anticrestini asta e cu totul altceva

#16
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostMos_Ilie, on 07 iulie 2015 - 20:03, said:

Cred că faci o confuzie !

Cei care conduc lumea nu recunosc că Biblia ar fi carte sfântă.
nu cred.

n-or recunoaste ei, dar e prima carte cu care au luat contact si primele povesti ce le-au fost citite au fost alea din biblie. :)

#17
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015

View PostBolund, on 07 iulie 2015 - 18:12, said:

Asteapta cateva minute..pana dau drumul la caine....pe urma vezi tu ce si cum.
Am reusit :D

#18
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postaltul2, on 07 iulie 2015 - 20:05, said:

altule, e posibil sa nu postezi pe topicul asta? incerc, daca gasesc pe cineva, sa discut serios.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate