Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Probleme cu vama?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011
Am vazut o gramada de chestii interesante pe aliexpress, dhgate, etc. De la huse pana la telefoane mobile. Faza e ca as vrea sa cumpar cateva huse, cateva smartwatch-uri si cateva telefoane mobile. Treaba sta cam asa. Stiu ca la produsele ce depasesc 40$ se plateste taxa vamala 24% (TVA). Acuma stiu ca oricine imi trimite poate sa declare ca bunul trimis a valorat x dolari ( x fiind mai mic de 40 ). Acuma la huse ma gandesc ca nu se uita nimeni, e si logic. Dar la cateva smartwatch-uri? Ele costa in jur de 40-45$ in mod normal (poate chiar mai mult) dar daca le pune la 30$ nu cred ca ar bate la ochi. Dar cu telefoanele? Adica as putea sa ii zic sa le pune pe 45,50,60$ ca sa platesc totusi taxa vamala dar cat mai putin (ca ma gandesc ca daca imi vin vreo 5-6 telefoane si toate sub 40$ ar bate la ochi, nu cred ca ar tine faza cu " Dar e o chinezarie/clona! " ). Acuma problema mea de la bun inceput e, ce ar zice cei de la vama? Adica am fost o data sa-mi ridic prima mea husa cumparata de pe eBay si era o gramada de lume care se lauda care mai de care ca au cumparat atatea lucruri de pe eBay (de la ceasuri, telefoane, tablete pana la haine si bijuterii si nu mai stiu eu ce). Ma gandesc ca vama si-ar pune un semn de intrebare daca tot imi vin lucruri (bineinteles, sunt platite) dar nu vreau sa ma trezesc cu cineva sa-mi zica " Dar tu ce faci cu ele? ". Cam ce ar trebui sa fac?

Edited by Razvan03Andrei, 07 July 2015 - 17:44.


#2
LittleJo

LittleJo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 15.12.2006
Limita pentru Tva este 10 Euro sau echivalent iar pentru taxe vamale 150 de Euro sau echivalent.
Chestia cu declararea unei valori mai mici poate sa mearga sau nu, depinde de cat de tare i se rupe vamesului. Cel mai rau lucru care se poate intampla este sa iti ceara dovada platii si sa platesti la valoarea respectiva. Daca ai mai multe bucati intr-un colet si te banuiesc ca vrei sa le vinzi, devine mai complicat (iti cer nr. eori).

Edited by LittleJo, 07 July 2015 - 17:56.


#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
baiat destept, comanzi apoi te intrebi ce zic aia de la vama....ce sa spun. Fara cuvinte !

Trebuie sa fi firma sa poti importa produsele in cantitatile alea.
Ceea ce ai cumparat tu nu se numeste de uz personal deci revanzare asta inseamna ca la vama nu vei scapa fara un 28-33% valoare adugata.

Deasmnea, este posibil sa ti se solicite factura de achizitie paypal sau cu ce ai platit. Iti recoamnd cu caldura sa nu iti dea prin cap sa o falsifici Posted Image

Edited by Mihai_3, 07 July 2015 - 18:00.


#4
Razvan03Andrei

Razvan03Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 20.09.2011

View PostMihai_3, on 07 iulie 2015 - 17:59, said:

baiat destept, comanzi apoi te intrebi ce zic aia de la vama....ce sa spun. Fara cuvinte !

Trebuie sa fi firma sa poti importa produsele in cantitatile alea.
Ceea ce ai cumparat tu nu se numeste de uz personal deci revanzare asta inseamna ca la vama nu vei scapa fara un 28-33% valoare adugata.

Deasmnea, este posibil sa ti se solicite factura de achizitie paypal sau cu ce ai platit. Iti recoamnd cu caldura sa nu iti dea prin cap sa o falsifici Posted Image

Nu am comandat nimic, de aceea ma gandeam sa va intreb inainte. Si nu luam in cantitati industriale oricum. De asemenea m-am gandit sa-mi deschid o firma, magazin online si sa le vand acolo dar din cate am auzit..cu tot cu tva, taxe vamale, impozit pe profit si nu mai stiu eu ce..ca sa scot si eu un profit ar trebui sa am niste preturi de nici n-ai intra pe site.

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu zic sa stai cuminte-n banca ta. Cand comanzi un ceas, e pt uz personal, cand iei mai multe, vamesul o sa zica ca-s in scopul revanzarii, iti blocheaza marfa si-ti spune ca trebuie sa le importi pe firma (persoana juridica), pe langa taxe iti va cere si un certificat ca produsele indeplinesc normele UE, cea ce chinezul nu-ti va da. deci risti sa ramai fara jucarii si cu banii dati. Nu poti concura legal cu firmele mari, care cumpara cu miile si au un discount semnificativ.

#6
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Sau cauti produse de nisa (gasesti tu o nisa) si le importi legal(taxe, certificate) in scopul revanzarii. Nu de alta, dar mi-e ca Vama s-a pus pe treaba si-ti strica repede "afacerea".

#7
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007
Pana anul trecut, mergea destul de usor cu DHL, ma sunau, imi cereau cnp-ul, ma intrebau ce e in colet, ii vrajeam repede si aia era...
Am comandat o tableta cu putin timp in urma si de-abia am scos-o la capat cu ei, pe langa comisionul nesimtit de 56 lei (ca platesc ei vama in locul tau), au cerut si pe mama si pe tata... Mail-uri, telefoane, dovada platii, decaratii pe propria raspundere, pana la urma tot ca mine a ramas, am platit doar tva la valoarea declarata de chinez(30$).

Edited by gigi_4476, 07 July 2015 - 18:37.


#8
Curios3

Curios3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.06.2015
1. daca produsul este trimis de rudele tale, ca si cadou si nu este nou  (UN LAPTOP spre exemplu)

2, cumperi ceva second-hand pe ebay din Germania, spre exemplu?

se plateste TVA ?

Edited by Curios3, 07 July 2015 - 20:15.


#9
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Am luat de la represent.com un tricou ... campanie always keep fighting ... supernatural ... nebunii. Si a facut din us pana in ro aproape o luna.
Tricoul era 22.99$ iar shipping 9$ ... mi-a venit aviz prin posta sa ma duc la vama sa il iau ... A fost totul ok. Mi-au desfacut punga, au vazut ca e tricou ... la revedere.
Fara discutii de tva, sau alte alea ... Inainte sa vina ma gandeam si eu la fazele astea dar nu m-au intrebat nimic despre tricou, de unde si ce ...

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Una-i sa cumperi un tricou, alta-i 20 de ceasuri+50 huse. De multe ori nici vamesul n-are chef sa scrie chitante, sa calculeze tva-ul, caute cursul valutar, pt 30$ si te lasa-n pace, dar asta nu-nseamna ca-i o regula generala, mai ales cand vede un tricou care la noi poate costa 10 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate