Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Caut pe cineva pt realizarea unui program de gestiune baze de date

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
alex77m2000

alex77m2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.05.2005
Am un program facut in Acces si vreau sa-l transpun in VisualFoxPro sau alt program care sa nu ma oblige la MS Office.


Pe scurt, am urmatoarea problema. Mi-a facut cineva un program de gestiune baze de date in Acces (MS Office) de care am fost relativ multumit.
Dar am doua probleme:

1. Fiind un program facut si conceput de la zero, au tot aparut diverse modificari si cerinte din partea mea. Astfel incat, in prezent, in loc sa fie mai bun, doar 30% din rapoartele generate de program mai sunt corecte. Deci practic, daca il vreau functional, trebuie sa-l refac de la zero.

2. Este facut in Acces ceea ce ma obliga sa cumpar la MS Office daca vreau sa fie totul in regula.

Am vorbit cu cel care l-a facut prima data, dar nu stie decat Acces. Si as prefera ceva care sa nu ma conditioneze iar de MSOffice.

Deci. Am un program facut in Acces si vreau sa-l transpun in VisualFoxPro sau alt program care sa nu ma oblige la MS Office. Astept sugestii/oferte/sfaturi.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postalex77m2000, on 07 iulie 2015 - 14:38, said:

in VisualFoxPro sau alt program care sa nu ma oblige la MS Office
Pai si VFP costa. Si a mai si murit intre timp.

Iar Access-ul il costa pe dezvoltator, pe client nu (runtime-ul e gratis aici).

Edited by neagu_laurentiu, 07 July 2015 - 14:47.


#3
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Vfp a murit???

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cate tin eu minte tot Microsoft e proprietarul VFP...

Edited by bumpocbum, 07 July 2015 - 15:52.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
de prin 2007 s-a anuntat ca nu va mai exista o noua versiune de VFP (alta decat 9.0).

in principiu programul poate fi rescris in C#, folosind un sistem de baze de date actual. costul depinde de complexitatea programului.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post_Smiley_, on 07 iulie 2015 - 16:08, said:

de prin 2007 s-a anuntat ca nu va mai exista o noua versiune de VFP (alta decat 9.0).

in principiu programul poate fi rescris in C#, folosind un sistem de baze de date actual. costul depinde de complexitatea programului.

     Poate fi rescris si in C/C++ sau in ASM. Poate fi rescris chiar si in cod masina.
     Problema e ca in VFP ar dura doar 2-3 saptamani si in Cshit  ar dura mai bine de un an pana ai pune un program de gestiune pe picioare. Daca mai vrei si un motor de baze de date ... Stii ce ala un program de gestiune ?
    Zici ca nu s-a mai facut alta versiune de VFP de la 9 in sus. Asa si ? Presupun ca faci parte din categoria celor care fac upgrade la Bios saptamanal si update de Windoz zilnic.

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Asa minune a tehnologiei e VFP asta de bate la fund C# la productivitate fix unde C# e in lumea lui?

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcspot, on 07 iulie 2015 - 22:26, said:

Poate fi rescris si in C/C++ sau in ASM. Poate fi rescris chiar si in cod masina.
Problema e ca in VFP ar dura doar 2-3 saptamani si in Cshit  ar dura mai bine de un an pana ai pune un program de gestiune pe picioare. Daca mai vrei si un motor de baze de date ... Stii ce ala un program de gestiune ?
fugi ma cu ursul Posted Image
refuz sa cred ca in VFP poti face in 2-3 saptamani ceva ce ar dura 1 an in C#. sau in orice alt limbaj/mediu de dezvoltare, nu neaparat VFP.

cat despre motorul de baze de date, n-am prea inteles ce vrei sa spui. sper ca nu-ti inchipui ca as propune sa dezvolte asa ceva Posted Image. exista o gramada de SGBD-uri disponibile, multe dintre ele gratuit; tot ce ai de facut e sa le incluzi cumva in proiect (in functie de arhitectura aleasa) si sa te asiguri ca ai un driver compatibil.

View Postcspot, on 07 iulie 2015 - 22:26, said:

Zici ca nu s-a mai facut alta versiune de VFP de la 9 in sus. Asa si ? Presupun ca faci parte din categoria celor care fac upgrade la Bios saptamanal si update de Windoz zilnic.
si nimic. ii raspundeam doar celui care a intrebat daca "vfp a murit".

Edited by _Smiley_, 07 July 2015 - 23:24.


#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdani.user, on 07 iulie 2015 - 22:33, said:

Asa minune a tehnologiei e VFP asta de bate la fund C# la productivitate fix unde C# e in lumea lui?

    Exact asta voiam sa spun.

#10
alex77m2000

alex77m2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.05.2005

View Postneagu_laurentiu, on 07 iulie 2015 - 14:45, said:

Pai si VFP costa. Si a mai si murit intre timp.

Iar Access-ul il costa pe dezvoltator, pe client nu (runtime-ul e gratis aici).

Nu stiu cum este facut programul, dar am inteles ca nu poate sa functioneze daca nu am instalat Accesul. Daca se poate face un runtime ca in Fox sau alt program, nu am nimic impotriva pt ca in principiu, cu mici modificari cred ca poate sa fie facut operational din nou.
Despre VFP, eu am vazut programe complexe de contabilitate si m-am gandit ca ce am eu este 5% dintr-un program de contabilitate. Iar la programele acestea de contabilitate facute in VFP stiu sigur ca nu este necesara licenta.

View Post_Smiley_, on 07 iulie 2015 - 16:08, said:

de prin 2007 s-a anuntat ca nu va mai exista o noua versiune de VFP (alta decat 9.0).

in principiu programul poate fi rescris in C#, folosind un sistem de baze de date actual. costul depinde de complexitatea programului.

Nu stiu sa apreciez cat de complex este. Eu zic ca bazele de date si rapoartele dintre ele se poate face in Excel de oricine are minime cunostinte. Este un program de gestiune simplu cu rapoarte intre bazele de date. In Acces a durat 2 saptamani sa-l faca (si sigur nu a lucrat doar pentru programul asta) si inca vre-o 2 saptamani sa-l periem cu diverse. A durat atat si pt ca programatorul nu este din Bucuresti si am discutat pe telefon mult, schite, desene, emailuri... interfata etc.

View Postcspot, on 07 iulie 2015 - 22:26, said:


Poate fi rescris si in C/C++ sau in ASM. Poate fi rescris chiar si in cod masina.
Problema e ca in VFP ar dura doar 2-3 saptamani si in Cshit  ar dura mai bine de un an pana ai pune un program de gestiune pe picioare. Daca mai vrei si un motor de baze de date ... Stii ce ala un program de gestiune ?
Zici ca nu s-a mai facut alta versiune de VFP de la 9 in sus. Asa si ? Presupun ca faci parte din categoria celor care fac upgrade la Bios saptamanal si update de Windoz zilnic.

Ok.. Nu vreau sa devina subiect de razboi. Sincer, nu ma intereseaza daca VFP sau alt program in care se poate face este mort sau neactualizat. Vreau ceva simplu, functional, cu o interfata prietenoasa si care sa nu ma lege de o licenta ( mai ales de MOffice).

View Post_Smiley_, on 07 iulie 2015 - 23:21, said:

fugi ma cu ursul Posted Image
refuz sa cred ca in VFP poti face in 2-3 saptamani ceva ce ar dura 1 an in C#. sau in orice alt limbaj/mediu de dezvoltare, nu neaparat VFP.

cat despre motorul de baze de date, n-am prea inteles ce vrei sa spui. sper ca nu-ti inchipui ca as propune sa dezvolte asa ceva Posted Image. exista o gramada de SGBD-uri disponibile, multe dintre ele gratuit; tot ce ai de facut e sa le incluzi cumva in proiect (in functie de arhitectura aleasa) si sa te asiguri ca ai un driver compatibil.


si nimic. ii raspundeam doar celui care a intrebat daca "vfp a murit".

Nu stiu ce-s acelea SGBD dar in principiu vreau ceva care sa aibe si o interfata prietenoasa.
Daca nu cere licenta de folosire si scoate rapoarte corecte, poate sa fie facut si in MSDos :)

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcspot, on 08 iulie 2015 - 06:38, said:

Exact asta voiam sa spun.

Inseamna ca nu stii cu ce se mananca programarea in 2015.

View Postalex77m2000, on 07 iulie 2015 - 14:38, said:

2. Este facut in Acces ceea ce ma obliga sa cumpar la MS Office daca vreau sa fie totul in regula.

Microsoft Access se poata cumpara separat si costa vreo 542 lei.

Daca ti se pare un pret ridicat, gandeste-te ca cineva care iti reface de la 0 ce vrei tu iti va cere considerabil mai mult.
Mai trebuie vazuta si compatibilitatea proiectelor intre versiuni de Access, aici nu-s la curent cu posibile schimbari/incompatibilitati.

Edited by dani.user, 08 July 2015 - 09:49.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
ce buget ai pentru proiectul asta?

#13
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Pot sa ti-l fac in php si sa-ti instalezi local XAMPP. Dar cred ca si acolo sunt ceva licente de platit.

#14
alex77m2000

alex77m2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.05.2005

View Postdani.user, on 08 iulie 2015 - 09:47, said:

Inseamna ca nu stii cu ce se mananca programarea in 2015.



Microsoft Access se poata cumpara separat si costa vreo 542 lei.

Daca ti se pare un pret ridicat, gandeste-te ca cineva care iti reface de la 0 ce vrei tu iti va cere considerabil mai mult.
Mai trebuie vazuta si compatibilitatea proiectelor intre versiuni de Access, aici nu-s la curent cu posibile schimbari/incompatibilitati.

Multumesc. O sa ma uit si eu. Nu stiam ca se poate cumpara separat. Este o informatie f buna.

Nu. Nu-mi pare un pret ridicat. Si tocmai de aceea o sa il iau in considerare si multumesc pentru informatie. Oricum insa ar mai trebuii sa platesc si pt refacerea programului ca sa fie 100% functional.

View Post_Smiley_, on 08 iulie 2015 - 10:07, said:

ce buget ai pentru proiectul asta?

Nu am un buget stabilit. Nu este ceva complicat si programul pe care merg acum a costat 300 euro. Dar nu este un pret fix. Nu am constrangeri si poate sa creasca.

View Postrepublicall, on 08 iulie 2015 - 11:15, said:

Pot sa ti-l fac in php si sa-ti instalezi local XAMPP. Dar cred ca si acolo sunt ceva licente de platit.

Nu ma pricep. Adica instalat si accesat de pe un domeniu propriu pe net?

Edited by alex77m2000, 08 July 2015 - 11:43.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpaxman, on 07 iulie 2015 - 14:48, said:

Vfp a murit???
Da. Si ingropat: https://support.micr...Filter=FilterNO
Iar alta versiune nu va mai fi: https://msdn.microso...o/bb190289.aspx

View Postalex77m2000, on 08 iulie 2015 - 08:00, said:

am inteles ca nu poate sa functioneze daca nu am instalat Accesul
Uite runtime-ul gratis: https://www.microsof...s.aspx?id=10910
Ce a facut acolo respectivul ori nu stie, e alta mancare de peste. Dar se poate daca-si da interesul.

View Postalex77m2000, on 08 iulie 2015 - 08:00, said:

Iar la programele acestea de contabilitate facute in VFP stiu sigur ca nu este necesara licenta.
La fel e si cu Access, licenta la productie nu rulare.

View Postcspot, on 07 iulie 2015 - 22:26, said:

Problema e ca in VFP ar dura doar 2-3 saptamani si in Cshit  ar dura mai bine de un an pana ai pune un program de gestiune pe picioare. Daca mai vrei si un motor de baze de date ...
Depinde cine-l scrie, cand cunoaste tehnologia e fix la fel. La fel poate exista motor inclus, server distinct etc.

View Postcspot, on 07 iulie 2015 - 22:26, said:

Zici ca nu s-a mai facut alta versiune de VFP de la 9 in sus. Asa si ?
O data iesit din suport nu mai garanteaza nimeni ca va rula si pe viitoarele sisteme.

Edited by neagu_laurentiu, 08 July 2015 - 16:18.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Mai mult ca sigur ca solutia actuala a initiatorului nu foloseste access doar ca db engine, ci are si forms, rapoarte, etc, toate necesitand sa rulezi practic aplicatia din MS Access.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu, runtime-ul include pe toate, engine-ul cel despre care zici https://www.microsof...s.aspx?id=13255 e intradevar un subset dar cele doua notiuni nu se amesteca.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Bun de stiut

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate