Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Noua moda ISCIR. Se trage cu dintii pentru inlocuirea ascensorului (liftului) de la bloc pentru autorizatie

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
danielchirita82

danielchirita82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2013
Salutare,

Cum spune si titlul, am observat ca este o noua moda legata de ascensoarele de la blocuri. ISCIR-ul nu mai da autorizatii de functionare si cere schimbarea liftului existent cu unul nou, cand in unele cazuri lifturile nu sunt chiar vechi (1992 - 1995). Spun asta pentru ca m-am interest si am intrebat diverse persoane despre aceasta situatie. La blocul in care stau in present a fost dat in folosinta in 1970. De curand s-a schimbat liftul cu unul nou contra sumei de  27~30 000 lei = ~320 lei / media pe apartament 2-3 camere x  11 etaje, inclus si parterul x 8 apartamente pe nivel pentru ca sunt 2 scari legate. Cabina liftului este destul de mare, nou nouta, cu oglinda, spoturi luminoase, table de aluminiu, radio in interior, etc. Am inteles ca au schimbat aproape tot, motorul electric, cablurile, etc, mai putin usile vechi din tabla de la etajele blocului.

La blocul unde stau ai mei si unde am copilarit este construit in 1992, iar liftul a fost dat in folosinta in 1994-95. Administratora le-a comunicat locatarilor instiintarea de la ISCIR ca vor inlocuirea liftului existent cu unul nou, pe motiv ca ar fi iesit din garantie si ca NU se va moderniza. La un calcul al administatorei, la un apartament cu 3 camere ii revine de plata 3000 de lei. Blocul alor mei are 8 etaje inclus si parterul, iar pe etaj se afla o garsoniera, un apartament cu 2 camere si doua apartamente cu 3 camere. Am inteles ca ar costa liftul undeva la 20 000 euro. Problema este ca liftul pare destul de solid si stabil, nu este chiar imbatranit. Sa zic o medie de 1/luna se mai strica dar din punct de vedere al comenzilor, nu mecanic sau legat de siguranta pentru ca are logica comenzilor pe relee, nu pe PLC. Ceva asemanator am avut la facultate la un proiect legat de ascensoare. A functionat 20 de ani destul de bine si cred ca mai poate functiona inca 30 de acum incolo. Am auzit ca sunt destule ascensoare functionale din blocuri vechi din anii 1960 si care nu s-au mai schimbat deloc. Banii ar trebui dati cam in 2 ani, daca nu vom face toti miscare pe scari Posted Image , mai rau o sa fie pentru cei de la ultimul etaj. Intradevar, sunt de accord cu schimbarea liftului doar daca acesta chiar prezinta un pericol public.

Legat de autorizatia de functionare am gasit acest link cu legea in vigoare, dar inca nu am apucat sa-l citesc integral:

http://www.monitorul...010-122702.html

La articolul 6 am gasit alineatul "j":

"Nu fac obiectul prezentei prescripții tehnice urmãtoarele instalații:
....
j) ascensoarele a cãror vitezã nominalã nu depãșește 0,15 m/s."

Deci daca le-ar face sa mearga incet, nu le-ar mai trebui autorizatie ISCIR Posted Image .



Sunt curios daca sunteti in aceiasi situatie si ce parere aveti. Este vreun interes la mijloc intre ISCIR - firmele autorizate ptr ascensoare si Administratii ?

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Adica distanta intre etaje de aprox 3 m liftul sa o parcurga in 20 secunde! iar de la parter la etajul 8 va ajunge in 160 secunde, adica 2 minute si 40 secunde!
Daca stai la 8 si mai ai "norocul" sa urce cu tine unu` de la 3 si unu` de la 5 ai pus-o!

Edited by dacibesti, 07 July 2015 - 13:20.


#3
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014
Si din aia 20.000 EUR, cat e partea administratorului? :)

#4
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013

 dacibesti, on 07 iulie 2015 - 13:07, said:

Adica distanta intre etaje de aprox 3 m liftul sa o parcurga in 20 secunde iar de la parter la etajul 8 va ajunge in 160 secunde, adica 2 minute si 40 secunde.
Daca stai la 8 si mai ai "norocul" sa urce cu tine unu` de la 3 si unu` de la 5 ai pus-o!

Da, dar asa faci economie la bugetul familiei si tu si vecinii..........Posted Image

 Gixon99, on 07 iulie 2015 - 13:09, said:

Si din aia 20.000 EUR, cat e partea administratorului? Posted Image

10% se stie......Posted Image

Edited by xmanyacs77, 07 July 2015 - 13:13.


#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Daca tie tie se pare ca o cutie de conserve de 20 de ani vechime, cu atatea ore de functionare mai poate fi safe (cu toate reviziile)...

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Liftul meu e din 1962 si tocmai ce i-au mai prelungit verificarea tehnica cu inca 2 ani.
E ceva suspect pe-acolo.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Este manevra si ,,textul " administratiei & presedintelui de bloc ca nu mai permite ISCIR  :)

#8
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
Pai sa schimbe si blocul ca doar are mai mult de 20 de ani.

Nu totul se schimba la x ani, de aceea exista inspectie, revizie, reparatii, RK...

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Nu e nimci suspect din punct de vedere tehnic. Suspect e ca vrea administratorul sau ce o fii ea/el sa ia o caruta de bani. Auzi, 20.000 de euro pe lift?
In plus, de ce sa schimbi un lift bun cu unul nou ?
Cunosc cazuri in care s-a facut acest lucru si toti erau pur si simplu dezamagiti...

In plus, de ce platesti mententanta pentru un lift?
Eu prin mententanta inteleg ca producatorul/instalatorul ii face revizia liftului periodic indiferent daca se strica sau nu...

Mie unu mi s-a scarbit de administratia din blocuri unde toti trag la ciolan si sunt destui care sa nu ii chestioneze pe cei care sunt in acea administratie. Multi nu cunosc, multi nu se implica.

Mie, instalatorul blocului, cand mi s-a spart o teava de apa, s-a oferit sa o repare el. Culmea e ca eu nu eram acasa ci la munca. Era doar prietena. Bun, a venit omul, a desfacut un pal frumos facut pe zona unde exista teava de apa si s-a dus la piata (dupa spusele lui sa ia cele necesare fara sa-i zic eu nimic). Prietena i-a zis sa ma astepte dar n-a vrut. Am ajuns acasa la vreo 5 minute dupa ce a plecat el. Teava sparta, era de maxim 1m.  
La 10 minute vine instalatorul si ii zic: Nene, stai asa, sa-mi spui cat costa treaba asta ca nu te poti apuca asa fara sa-mi spui. Se uita la mine, sta un pic si zice: 2 milioane. Si eu ii zic: pentru ce ? pentru o teava ?
El ma ia ca a fost sa cumpere, sa faca, sa dreaga, sa dea palul la o parte, etc. Eu ii zic: bine, da-mi bonul sa-ti platesc alea si ce ai muncit in plus si mi le lasi aici. Din acel moment s-a enervat teribil ca el nu mai face nimic, ca sa-mi fac eu singur. N-a vrut sa-mi dea bonul (nici nu cred ca-l avea) si nici sa-mi lase alea. Si a plecat gandindu-se ca strig dupa el disperat sa vina sa reparte. I-am inchis frumos usa, am dat un telefon, am rezolvat cu 2 baieti in 30 de minute. M-a costat fix o sticla de suc si 2 beri + ce s-a cumparat. Cost final: 40 de lei.

De atunci sunt scarbit complet de ce se face intr-un bloc. Mai ales ca acum am stat fara gaze vreo 3 saptamani din cauza unor incompetenti...
Eu cred ca trebuie doar sa le ceri si tu o socoteala in mare despre ce se face. Nu doar ca se pune un lift nou.
Timp de executie, garantie, costuri, mentenanta. Altfel dai banii de pomana si se strica mai repede ca ala vechi.

Edited by paso87, 07 July 2015 - 13:37.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Daca deschideai topicul mai de dimineata iti ziceam si ceva oficial din partea CNCIR - ei fac verificarile, nu ISCIR-ul - ca tocmai ce am avut un inspector pe la firma.

#11
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.iscir.ro/...c26.02.2013.pdf

#12
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 cristiandrei, on 07 iulie 2015 - 13:27, said:

Pai sa schimbe si blocul ca doar are mai mult de 20 de ani.
Nu totul se schimba la x ani, de aceea exista inspectie, revizie, reparatii, RK...
Ce vorbesti dom'ne? Atunci hai sa ne cumparam Dacii si Trabanturi, de circulat pe drumurile publice zi de zi, nu ca masini de colectie si la parade.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 colombo2003, on 07 iulie 2015 - 13:14, said:

Daca tie tie se pare ca o cutie de conserve de 20 de ani vechime, cu atatea ore de functionare mai poate fi safe (cu toate reviziile)...
Merg unele de 60 ani si sunt safe Posted Image Motor original, relee originale etc... singurele chestii schimbate in timp, sabotii de pe motor si unele rezistente de forta care se duc in timp de la temperatura.

Edited by andreic, 07 July 2015 - 14:02.


#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Atunci hai sa ne intoarcem in timp, in loc sa evoluam...
Nimic nu poate fi carpit la nesfarsit.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,611
  • Înscris: 07.02.2003

 danielchirita82, on 07 iulie 2015 - 12:58, said:

j) ascensoarele a cãror vitezã nominalã nu depãşeşte 0,15 m/s."
Deci daca le-ar face sa mearga incet, nu le-ar mai trebui autorizatie ISCIR Posted Image .
Acelea sunt de fapt niste platforme de marfa cu pinioane lente dar care cara chestii grele.

 colombo2003, on 07 iulie 2015 - 14:04, said:

Atunci hai sa ne intoarcem in timp, in loc sa evoluam...
Depinde pe banii cui se face modernizarea :)

#16
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

 colombo2003, on 07 iulie 2015 - 14:04, said:

Atunci hai sa ne intoarcem in timp, in loc sa evoluam...
Nimic nu poate fi carpit la nesfarsit.

Si oamenii la cat timp sa-i schimbam?

 colombo2003, on 07 iulie 2015 - 13:49, said:

Ce vorbesti dom'ne? Atunci hai sa ne cumparam Dacii si Trabanturi, de circulat pe drumurile publice zi de zi, nu ca masini de colectie si la parade.

daca tu atat ai inteles asta e, poate ti-a expirat garantia

#17
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 paso87, on 07 iulie 2015 - 13:28, said:

Nu e nimci suspect din punct de vedere tehnic. Suspect e ca vrea administratorul sau ce o fii ea/el sa ia o caruta de bani. Auzi, 20.000 de euro pe lift?
In plus, de ce sa schimbi un lift bun cu unul nou ?
Cunosc cazuri in care s-a facut acest lucru si toti erau pur si simplu dezamagiti...

In plus, de ce platesti mententanta pentru un lift?
Eu prin mententanta inteleg ca producatorul/instalatorul ii face revizia liftului periodic indiferent daca se strica sau nu...

Mie unu mi s-a scarbit de administratia din blocuri unde toti trag la ciolan si sunt destui care sa nu ii chestioneze pe cei care sunt in acea administratie. Multi nu cunosc, multi nu se implica.

Mie, instalatorul blocului, cand mi s-a spart o teava de apa, s-a oferit sa o repare el. Culmea e ca eu nu eram acasa ci la munca. Era doar prietena. Bun, a venit omul, a desfacut un pal frumos facut pe zona unde exista teava de apa si s-a dus la piata (dupa spusele lui sa ia cele necesare fara sa-i zic eu nimic). Prietena i-a zis sa ma astepte dar n-a vrut. Am ajuns acasa la vreo 5 minute dupa ce a plecat el. Teava sparta, era de maxim 1m.  
La 10 minute vine instalatorul si ii zic: Nene, stai asa, sa-mi spui cat costa treaba asta ca nu te poti apuca asa fara sa-mi spui. Se uita la mine, sta un pic si zice: 2 milioane. Si eu ii zic: pentru ce ? pentru o teava ?
El ma ia ca a fost sa cumpere, sa faca, sa dreaga, sa dea palul la o parte, etc. Eu ii zic: bine, da-mi bonul sa-ti platesc alea si ce ai muncit in plus si mi le lasi aici. Din acel moment s-a enervat teribil ca el nu mai face nimic, ca sa-mi fac eu singur. N-a vrut sa-mi dea bonul (nici nu cred ca-l avea) si nici sa-mi lase alea. Si a plecat gandindu-se ca strig dupa el disperat sa vina sa reparte. I-am inchis frumos usa, am dat un telefon, am rezolvat cu 2 baieti in 30 de minute. M-a costat fix o sticla de suc si 2 beri + ce s-a cumparat. Cost final: 40 de lei.

De atunci sunt scarbit complet de ce se face intr-un bloc. Mai ales ca acum am stat fara gaze vreo 3 saptamani din cauza unor incompetenti...
Eu cred ca trebuie doar sa le ceri si tu o socoteala in mare despre ce se face. Nu doar ca se pune un lift nou.
Timp de executie, garantie, costuri, mentenanta. Altfel dai banii de pomana si se strica mai repede ca ala vechi.


Daca locuiesti in Romania, te rog sa mergi la asociatia ta de proprietari, si sa intrebi cu cat te taxeaza firma de intretinere lunar, sunt curios si eu sa aflu cat platesti tu pentru mentenanta unui ascensor, apoi sa stai sa te gandesti, si sa incerci sa iti dai seama ce mentenanta ai putea face tu lunar de suma respectiva, si dupa ce te mai gandesti un pic, sa afli cum platesti niste "meseriasi" adevarati, care sa iti intretina ascensorul corect, si sa te mai intrebi cu ce cumperi ulei de transmisie, vaselina,lavete, motorina, etc

Si da, moderatorul v-a spus corect, de controlul ascensoarelor se ocupa CNCIR, ISCIR este organismul de stat care se ocupa cu reglementarea, si da, sunt anumite presiuni externe pentru a se schimba ascensoarele vechi din Romania, si iarasi da, unele sunt depasite si fizic si moral, iar intretinerea lor este costisitoare, piesele de schimb se gasesc doar la cele care se demoleaza.

Pentru alte intrebari legate de ascensoare va stau la dispozitie, asta ca sa nu mai aberam pe acest subiect, pentru ca multi dintre voi sunteti pe langa subiect, si citati legende urbane, iar daca sunteti curiosi, da, lucrez cu ascensoarele de vreo 25 de ani

Edited by sammydo, 07 July 2015 - 14:23.


#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Preturi pentru ascensoarele din blocul alor mei (in ordinea in care sunt scrise au fost modernizate):

Scara B: 25000 de lei - modernizat cabina(usi interioare din Flintstones, ca alea vechi), motor nou, usa de la parter noua. A ramas cu comanda pe relee, probleme constante.

Scara A: 27500 de lei - toata cabina noua(cu usi automate), mecanica noua, usa de la parter noua, comanda electronica, e o frumusete. Motorul vechi e boboc si nu a trebuit schimbat.

Diferenta ? Lucrarea de la scara A a fost facuta cu alta firma (careia multi cunoscatori i-au facut antireclama). Colac peste pupaza, la semnarea contractului ne-au oferit si comanda electronica fara niciun ban suplimentar, pentru liftul de la sc.A.
Prima firma, neserioasa, lider in judet. Raspundeau la sesizari cand aveau ei chef. Cu greu am reziliat intretinerea liftului cu ei, desi trebuie sa le platim echipamentul in continuare. Dupa ce si-au bagat "astia noi" nasul in liftul de la sc.B, au disparut si problemele constante.

Edited by vimann, 07 July 2015 - 14:25.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate