Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Mecanism deschidere al unei cutii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Buna ziua. Nu prea am stiut unde sa incadrez acest post, daca se gaseste un loc mai bun pentru el, va rog sa-l mutati unde-i este locul.

As vrea sa construiesc o cutie, maricica, nu m-am gandit foarte mult la dimensiuni; sa zicem 60x40x10 cm, care sa aibe 2 usite, fiecare corespunzatoare unui compartiment (cutia va fi impartita in 2 compartimente). Usitele ar trebui sa se poata deschide singure, dupa un interval de timp stabilit de mine.

Ca sa aveti in minte mai exact ce vreau: am un catel care ar trebui sa manance de macar 4 ori pe zi (are 3 luni). Eu va trebui sa plec o mica perioada de timp din tara, si nu pot lua cu mine catelul, iar persoana cu care il las are serviciu, si nu il poate hrani decat dimineata cand pleaca si seara/dupamiaza cand se intoarce. Cutia ar trebui sa tina locul ingrijitorului care ii dadea de mancare odata la 5h sa spunem.

Problema este ca nu sunt inginer, si nu am cunostiinte de electronica. Am vazut niste tutoriale pentru construirea cutiilor de genul "useless box", contructii mult prea complicate pentru ce as avea eu nevoie. Speranta mea era sa pot ocoli cumva partea electronica a mecanismului care ar deschide usile, dar nu prea am idei.

Tot ce mi-a trecut prin minte este urmatorul lucru din imagine: usile ar fi fost tinute de o sfoara, care la o ora anume ar fi taiata cumva, pt a da drumul usii. Cum, nu am idee. Asa ca apelez la voi, in speranta ca aveti idei mai bune decat mine.

Attached Files



#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
greu (cand nu ai cunostinte de automatizari) ce vrei tu faci.

temporizarea hai, ca nu e mare lucru. o priza din comert si pa. dar acolo mai trebuie un releu, o chestie, o parghie, ceva atentie la cantitatea de hrana livrata si o gramada de alte chestii. complicat, inutil de complicat, pentru tine. si inca am cercat sa keep it simple. nici chiar cu sfoara taiata, da' nici sci-fi.


mai bine cauti sa-l lasi cu cineva care poate avea grija de el. cum sta amaratul ala, singur atata amar de vreme?

Edited by dygey, 07 July 2015 - 13:09.


#3
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
Crezi ca nu am cautat oameni cu care sa-l las? Dar nu pot sa-l trimit in alta casa, iar cheia casei mele nu o las oricui. Majoritatea muncesc, fie 10h, fie 8h, tot dracu ala e.

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Mai bine gasesti pe cineva care sa aiba grija de caine decat unul care sa schimbe sfori taiate.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Tie iti trebuie un hranitor cum sunt cele pentru acvarii dar la alta scara.

Mai ai varianta cu surub, motor cu reductor si o priza programabila. Principiul de eliberare al hranii sa fie cum ii alimentarea cu peleti la centralele termice.

#6
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
Vrei neaparat sa il construiesti tu? Se gasesc in comert aparate special pentru ce vrei tu... de ex: http://www.zooplus.r...apatoare/243119

Edited by khazar, 07 July 2015 - 12:59.


#7
JohnSmith

JohnSmith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 11.06.2005
Cauta si tu pe la noi asa ceva si scapi de problema definitiv. [ http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1253902309/Large-capacity-pet-feeder-automatic-dog-feeding-4-25l-pet-products-for-cats-Free-Shipping.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010

 vimann, on 07 iulie 2015 - 12:58, said:

Mai bine gasesti pe cineva care sa aiba grija de caine decat unul care sa schimbe sfori taiate.
Dar te rog, vii si stai tu? :)
Daca nu ai nimic util de spus, nu posta. Posted Image

 khazar, on 07 iulie 2015 - 12:59, said:

Vrei neaparat sa il construiesti tu? Se gasesc in comert aparate special pentru ce vrei tu... de ex: http://www.zooplus.r...apatoare/243119
Nu voiam neaparat sa-l fac eu, normal, doar ca nu stiam sa existe aparate de genul. Multumesc frumos!

#9
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
cauta o pensiune

se poate reduce mesele zilnice la 3 fara probleme, mai ales ca nu are activitate cand e singur acasa
unde-si face nevoile?

#10
bluething

bluething

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.09.2010
A avut destula activitate. Nevoile si le facea ori pe un covoras din acela absorbant, ori pe balcon.
Ne-am descurcat bine cu un distribuitor automat pt. mancare.
Multumim pentru ajutor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate