Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Crossover 4x4 diesel cu portbagaj peste 400 litri

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Doresc un crossover 4x4 diesel cu un portbagaj peste 400 litri si oferta cea mai tentanta in momentul de fata cred ca ar fi Mitsubishi ASX, la pretul de 22.628 eur care cu un tichet Rabla poate ajunge la 21.000 eur.

Pretul este pentru echiparea Invite: cutie manuala, faruri halogen, senzori parcare spate, a/c automat, deci lucruri normale, fara cruise control din pacate, dar poate se poate pune aftermarket. Navigatie si un sistem multimedia mai bun stiu ca se poate pune after market.

Motorul este unul nou, de 1560cmc deci 1.6d cu 114 CP la 3600 rpm  si 270 Nm la 1750 rpm, nu stiu exact curbele de putere/cuplu insa cred ca la 1525 kg cat are masina o poate impinge decent.

Sistemul 4x4 este cu selectarea modurilor: 2x4 (FWD), Auto si 4WD Lock .. un sistem inteleg foarte bun, iarna si in noroi cu 4WD Lock te scoate fara probleme.

Portbagajul are 442 litri si dupa cum spuneam este un element important pentru mine, mai sunt crossovere cu portbagaj infim, gen Opel Mokka cu 356 litri (mai putin ca la un Golf).

Garda la sol nu am reusit sa o aflu exact, dupa unii are 180mm dupa altii 195mm dar mi s-ar parea mai degraba 180mm.

Daca exista posesori de ASX pe forum, ce sfaturi mi-ar da referitor la acest model, recomandati achizitia? Intentionez sa il tin 7-8 ani. Fac maxim 15000km/an. Cum este zgomotul in masina pe autostrada? Cat de confortabil este la drum lung? Cum sta cu fiabilitatea? Cum este service-ul (in Bucuresti daca se poate)?

Alternative la pret similar? Am mai vazut ca S-Cross de la Suzuki are un pret similar. Mai este bineinteles Qashqai dar este mult mai scump 4x4 diesel. Si noul Kadjar care la fel cel putin la pretul de lansare este mult mai scump 4x4 diesel. Mazda CX-5 le depaseste pe toate la pret. Anul viitor vom vedea SUV-ul de la Seat si Skoda Snowman, interesante si mai mari , dar probabil vor sari de 27.000 eur 4x4 diesel. Tot anul viitor va aparea si noul ASX cu optiune de hybrid, de aceea pretul bun la varianta actuala.

Edited by codz, 07 July 2015 - 12:12.


#2
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
ASX-ul e o masina foarte buna si ar trebui sa faca fata tuturor provocarilor.
Ceea ce stiu de rau despre Mitsubishi este ca e foarte scumpa intretinerea. Eu am masina japoneza si stiu ca in principiu costurile pentru piese si manopera sunt ceva mai ridicate decat la masinile europene, dar Mitsubishi e undeva in fruntea listei la capitolul asta...

Spor!

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In plus , beneficiaza de o servisare proasta . Am un amic care a detinut unul si 110.000 km nu i-a facut nimic in afara de schimburile de consumabile. La 100.000 km i s-a aprins un bec. Nici pana azi nu au descoperit aia de la Mitsubishi de ce sta aprins si ce inseamna asta .

#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Alternativa...Ssanyong Korando, motorizare si cutie de la Mercedes, preturi bune si dotari.La numai 15k pe an, eu zic ca te coafeaza un benzinar.

Edited by arab, 07 July 2015 - 12:47.


#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
vezi ca aparut Mazda CX3 in aceeasi bani, dar dotari meserieeee.... nu stiu cat e portbagajul... vezi tu pe site-ul lor!

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Suzuki S-Cross (succesorul lui SX)?
Are distributie pe lant, garantie 5 ani si chiar un pret foarte bun.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View Postgushpi, on 07 iulie 2015 - 13:14, said:

vezi ca aparut Mazda CX3 in aceeasi bani, dar dotari meserieeee.... nu stiu cat e portbagajul... vezi tu pe site-ul lor!
Mda...e si mare rau Cx3-ul ala.Eu la 1,85 ma chinui in spate pe bancheta.De portbagaj ce sa mai vorbim.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
uita-te si la ssang... tivoli

#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E ceva mai bine lucrat decat S-Cross dar e totusi un model destul de spartan. Vb de antifonare, ambianta interioara si chestii de genul asta.
Legat de litrii aia ai portbagajului, la suvuri e putin diferit, mai ales la cele care au paravan din ala retractabil deasupra portbagajuluio. Nu te mai uita la volum ci la aria bazei portbagajului ca pe inaltime poti pune linistit bagaje peste nivelul de jos al geamurilor laterale, nivel luat ca referinta pt inaltimea portbagajului si implicit volumului trecut in specificatii. Deci vezi la fata locului.

CX3 si Moka sunt masini de clasa mica deci nu te gandi la portbagaj.
Sa nu uit, verifica daca ai loc de roata de rezerva (in cazul in care nu are).

Edited by underb, 07 July 2015 - 18:45.


#10
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Kia Sportage
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6h_TVQgqN48?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Suzuki Vitara 2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uryjD5wltzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Suzuki Vitara este un crossover 4x4 demn (garda 185mm), mie insa nu mi se potriveste din cauza portbagajului extrem de mic 375 litri. Pret 22-23 mii euro.

Suzuki S-Cross dupa cum spuneam este o varianta la un pret similar, nu am facut test drive cu el.

Kia Sportage in schimb are un portbagaj imens, 564 litri. Pretul cu Remat este 23 mii eur in varianta de baza Style si 25 mii eur in varianta Premium.

Mai este noul Hyundai Tucson (fostul ix35) care este ultimul SUV aparut si pentru care nu au aparut inca nici preturile nici datele tehnice dar din poze arata super, mult mai bine decat Kia Sportage.

Despre Ssangyong nu stiu nimic, sunt prea putine masini vandute in Romania ca sa fiu increzator in service si in evolutia pe termen lung, inclusiv valoarea de revanzare.

Pentru mine mai conteaza si raportul masa/putere/Nm .. la peste 1500kg o putere sub 150cp respectiv sub 300Nm se simte cam rau .. de preferat peste, sa vad din datele tehnice care din optiunile de mai sus ofera un diesel de cca 150cp/300Nm la 22-23 mii eur.

Edited by codz, 09 July 2015 - 10:49.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sunt preturi deja pe site-urile straine, pentru noul Tucson.

Scump...!

#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Da frate, din ce in ce mai scumpe (bine, si tehnologia din ce in ce mai noua si mai multa e de vina).

Tivoli fiind model nou lansat, NU beneficiaza de nici programul REMAT si nici de promotii. Nu este inca disponibila nici pentru drive test.

Capacitatea portbagajului la S-Cross este de 430 litri. Vitara pare mai mare, dar la interior. Portbagajul este insa mai mic. La S-Cross este invers: spatiu mai mic la interior, dar portbagaj mai mare.

#15
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
ASX are 442 litri portbagaj deci de ce sa iau S-Cross in loc de ASX? Mitshubishi are un renume in domeniul 4x4 si al fiabilitatii, peste Suziku, peste Hyundai si Kia.

#16
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Dar cand unul costa aproape dublu... La Suzuki au acum ceva oferte interesante. Era doar o idee. Decizia, clar, iti apartine!
Oricare ar fi ea insa, sa o stapanesti sanatos! Si nu uita sa postezi apoi un review, in in aria "jurnal auto".
Drum bun! ;)

#17
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Care este dublu fata de ASX care este 21mii eur (oferta + Remat)?

Noul Tucson (urmasul lui ix35) este 31mii eur dar are 185CP si 400Nm dintr-un 2.0 diesel, 1662 kg, 488 litri portbagaj, anvelope 245/45R19, faruri LED, navigatie 8", bord LCD, senzori .. full

#18
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Ma refeream la comparatia Suzuki, care, cu Remat, in fct de motorizare si accesorizare, incepe de la 10.900 eur, fata de 21, 22 de mii cat este ASX-ul.

Noul Tucson arata foarte bine, dar este exorbintant de scump la 30 de mii (mai accesorizat ce-i drept).
Daca ar fi dupa (gusturile) mine(le), masina de suflet ramane Hyundai Santa Fe (si pe locul doi Mitsubishi Outlander)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate