Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alternativa Nvidia Quadro

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Salut,

Detin un HP Microserver Gen8 caruia vreau sa ii instalez o placa video suficient de performanta care sa fie low profile cu bracket inclus si low power, cu TDP de maximum 40 50 W. Exista placile din familia Nvidia Quadro K620 si K1200 care indeplinesc aceste cerinte, insa sunt scumpe. Mi-ati putea recomanda o placa cu performante similare si care sa fie mai ieftina, low profile si sa aiba TDP maximum 40 50 W? Multumesc.

#2
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Depinde ce vrei să faci cu placa grafică. Plăcile Quadro sunt potrivite pentru procesare 3D, geologie, Petrel șamd (au și drivere speciale pentru anumite aplicații).
Dacă nu vrei chestiile de mai sus, n-are rost să bagi bani în Quadro.

#3
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postproxtu, on 07 iulie 2015 - 10:35, said:

Depinde ce vrei să faci cu placa grafică. Plăcile Quadro sunt potrivite pentru procesare 3D, geologie, Petrel șamd (au și drivere speciale pentru anumite aplicații).
Dacă nu vrei chestiile de mai sus, n-are rost să bagi bani în Quadro.

Asta stiu, dar revin la prima intrebare, ce alternativa mai ieftina la aceste placi Quadro gasesc, low profile si low power?

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Omul ti-a raspuns pertinent si la obiect. La ce vrei sa o folosesti?

#5
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postorlandobarbulescu, on 07 iulie 2015 - 11:00, said:

Omul ti-a raspuns pertinent si la obiect. La ce vrei sa o folosesti?

Eu am nevoie de o placa macar la fel de performanta ca Nvidia Quadro K620 sau K1200 low profile si low power, exact ca acestea doua. Eu stiu foarte bine la ce se folosesc placile Quadro, insa oricat am cautat, nu am gasit placi din afara familiei Quadro insa care sa aiba caracteristici similare. Prin urmare, este mai putin important la ce le folosesc, ma intereseaza daca din afara familiei Quadro exista o placa sau placi similare K620 sau K1200?

LE: Nu ma interseaza neaparat tehnologia CUDA cand spun caracteristici similare, ma refer la capacitatea de procesare.

Edited by brasoveanul, 07 July 2015 - 11:06.


#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postbrasoveanul, on 07 iulie 2015 - 11:05, said:

Eu am nevoie de o placa macar la fel de performanta ca Nvidia Quadro K620 sau K1200 low profile si low power, exact ca acestea doua. Eu stiu foarte bine la ce se folosesc placile Quadro, insa oricat am cautat, nu am gasit placi din afara familiei Quadro insa care sa aiba caracteristici similare. Prin urmare, este mai putin important la ce le folosesc, ma intereseaza daca din afara familiei Quadro exista o placa sau placi similare K620 sau K1200?

LE: Nu ma interseaza neaparat tehnologia CUDA cand spun caracteristici similare, ma refer la capacitatea de procesare.
tocmai ca e foarte important la ce le folosesti. procesare faci si cu procesor, si cu placa video, si cu un I7k si cu un amarat de 486.

ca sa primesti un sfat bun, tre sa spui la ce vrei sa le folosesti. simplu nu?

PS: fiecare familie de placi video au ceva specific si destinatie specifica. ce te face sa crezi ca gasesti aceleasi chestii pe care le au quadro pe niste placi low-cost? crezi ca aia de la nvidia sunt prosti sau ce?

Edited by shmu, 07 July 2015 - 11:09.


#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
@shmu, de data asta eu am obosit. Have fun!

#8
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
http://www.pcgarage....rofile-bracket/

GT 640 versiunea cu memoria GDDR 5 are TDP de 50W, restul toate au ~ 65W.
Daca poti sa te intinzi iti recomand un GTX 750 sau chiar mai bine 750Ti, versiunile low profile doar ca au TDP maxim de 64 respectiv 75W cat permite slotul PCI-E maxim.

Edited by OriOn20, 07 July 2015 - 11:11.


#9
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Filme la rezolutii cel putin Full HD,procesare video intr-o anumita masura, eventual si programare folosind tehnologia CUDA, daca placa are, insa nu este obligatoriu. Placile acelea Quadro se achita de toate acestea cu brio, sunt low profile si low power, insa sunt scumpe. :)

@shmu Evident ca nu ma gandesc la o echivalenta perfecta, ma refeream la o potrivire, in linii mari, a puterii de procesare.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eh... atunci la chestii dinastea vezi ce ti-a recomandat colegu mai sus: 750 sau 750Ti. diferenta nu e mare intre ele ca si performanta, asa ca daca merita diferenta de bani depinde doar de bugetul tau. practic nu vei observa mai nimic.

#11
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

View Postshmu, on 07 iulie 2015 - 11:23, said:

eh... atunci la chestii dinastea vezi ce ti-a recomandat colegu mai sus: 750 sau 750Ti. diferenta nu e mare intre ele ca si performanta, asa ca daca merita diferenta de bani depinde doar de bugetul tau. practic nu vei observa mai nimic.

Multumesc, ma uit. :)

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.okazii.ro...8bit-a167220440
http://www.dc-shop.r...r5-128bit-lp-l/

Edited by STARTREK1, 07 July 2015 - 12:28.


#13
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Multumesc StarTrek, din pacate, placa aceea este dual slot, eu o instalez intr-un HP Microserver Gen8, ala are un singur slot pentru expansiune.

#14
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Intrebarea care se pune este, unde gasesc eu in Romania placa video Zotac Nvidia GTX 750TI? :) Aceasta pare sa fie singura low profile si single slot, asa cum imi trebuie mie.

#15
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006
Gasesc placa Zotac Geforce GTX 750 TI pe Amazon, la aproximativ 900 lei, 900 si ceva, pret final cu toate comisioanele incluse. Ce parere aveti, ar merita? As iesi la jumatate fata de pretul unui Quadro K1200.

#16
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Foarte scump, de banii aia iti cumperi un 270x sau un GTX 760 dar nu prea ai ce face pt. ca esti limitat de spatiu

Alte alternative ca la noi nu gasesti GTX 750Ti single slot

http://www.ebay.co.u...=item19f8a144b9
http://www.ebay.co.u...=item51d3da46fc
http://www.ebay.co.u...=item58c4dcd4ca
http://www.ebay.co.u...=item3aad6b712a

Edited by OriOn20, 08 July 2015 - 09:31.


#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
depinde doar de tine daca merita.
cred ca si MSI-ul asta e low profile.

#18
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,675
  • Înscris: 07.04.2010
Quadro K1200 se pare ca este un simplu GTX 750 cu 4gb memorie in loc de 1-2gb cat are 750-ul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate