Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Numar inmatriculare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
Lory20

Lory20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.06.2015
Buna:) as vrea daca puteti sa ma ajutati cu un sfat...azi conducand mi sa dezlipit una dintre placutele de inmatriculare...cand am constatat ajunsesem deja la destinatie si era deja pierduta...banuind ca primesc amenda daca circul fara una dintre placute, de unde as putea sa imi iau alta?si...un pret ar fi mai mult decat bine venit:)

#2
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
De la politie, de altundeva nu ai de unde daca vrei sa fii in legalitate.

Edited by Wess, 06 July 2015 - 22:39.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
http://www.politisti...-inmatriculare/

+ topic deja existent:
http://forum.softped...re-pot-circula/

+(5) Este interzisă punerea în circulaţie a unui vehicul, înmatriculat sau înregistrat, care nu are montate plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare atribuite de autoritatea competentă ori dacă acestea nu sunt conforme cu standardele în vigoare, precum şi în cazul în care certificatul de înmatriculare sau de înregistrare este reţinut, iar dovada înlocuitoare a acestuia este eliberată fără drept de circulaţie sau termenul de valabilitate a expirat.

+
Nu scapa de sanctiuni nici soferii care circula doar cu una dintre placutele cu numarul de inmatriculare. Astfel, intr-un asemenea caz, se dau intre noua si 20 de puncte-amenda si sase puncte de penalizare, plus ca politistii rutieri retin certificatul de inmatriculare.
http://www.avocatnet...atriculare.html

Edited by gumball3000, 06 July 2015 - 22:44.


#4
Lory20

Lory20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.06.2015
Si...trebuie sa merg la sectorul de care apartine strada mea?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai mura-n gura, vezi mai jos pe pagina, link-ul "Localizare"
http://www.prefectur...r_inmatriculare

Edited by gumball3000, 06 July 2015 - 22:45.


#6
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Placa cu nr de inmatriculare nu se dezlipeste ci in cel mai rau caz se deprinde din suport.
Pana una alta ia-l pe ala din spate si pune-l in fata, dar asigura-te ca e bine prins pe suport. (asta presupunind ca l-ai pierdut pe ala din fata)
Daca e cazul si ti-e la indemana, parcurge drumul inapoi si poate ai noroc sa-l gasesti.

Fara legatura cu nr tau, acum cateva zile am vazut o placa cu nr de inmatriculare infipta intr-un ghiveci din ala mare cu bradut.

Daca nu-l mai gasesti... urmeaza calea indicata de @gumball

#7
Lory20

Lory20

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 15.06.2015
Multumesc:) asa voi face:)

#8
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu as lasa nr din spate acolo, pt ca e mai important... Si as suna la Circulatie, dnilor, asta e, s-a desurubat singur, ca sa zic asa, ..
Dar nu vreau sa platesc amenda..Sunt convin ca aia sunt satui de smecheri. si daca le vorbesti OK, si ii intrebi, cum trebuie sa faci, iti indica ei.
Si pt ca ai vorbit, in drum spre locul ala, daca te opreste un echipaj, nu au ce sa iti faca

Acum 14ani, cand aveam masina in leasing, in parcarea cineva mi-a furat stopul stanga spate. Am dat telefon la firma, apoi la Politie..
Si in drum spre unde mi-au zis ei sa merg, un echipaj m-a tras pe dreapta..Cand le-am povestit si dupa ce m-au verificat, si au realizat ca trecuse doar juma de ora, m-au lasat in pace..Mi-au zis evident ca o sa ma verifice..Cand am ajuns la sectia de Politie i-am povestit agentului de serviciu, care mi-a zis sa stau linistit la coada, ca e ok. Cand mi-a venit randul mi-a zis ca deja fusese sunat..

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 danutzu_1069, on 06 iulie 2015 - 22:57, said:

Placa cu nr de inmatriculare nu se dezlipeste ci in cel mai rau caz se deprinde din suport.
Esti sigur?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu e lipita deci nu are cum sa se dezlipeasca. E prinsa mecanic la masini vechi direct cu suruburi dinalea cu cap rosu reflectorizant sau mai modern e prinsa mecanic in suportul adecvat care la randul lui e prins in caroserie.

Edited by andreic, 06 July 2015 - 23:57.


#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La una dintre masini, noua de la dilar, suportul de numar din spate/haion era lipit cu doua adezive de 2 cm patrati fiecare.

#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sigur ca unele placute de inmatriculare sunt lipite cu banda dublu adeziva. In UK am vazut asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate