Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Memorie usb Kingston dtse9 stricata

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Am stick-ul asta de ceva timp, iar in ultimul timp a inceput sa imi faca figuri precum ca arata fisierele sub forma de shortcut-uri. Ulterior am aflat ca acela era un virus si am scapat de el iar in acelasi timp am schimbat si litera alocata lui(dupa cum se recomanda in tutorialul de devirusare) , a mai mers cam 2-3 zile (il folosesc la masina pentru muzica) iar dupa cand sa-l bag din nou in pc, imi apare in My Computer "Removable Disk (E:) " cu o opacitate mai mica dar daca il deschid sau incerc sa-i dau format zice ca "There is no disk in drive E:"
La fel si in disk management, apare si acolo, dar fara informatii.
Am incerc diferite metode pe net de rapartitionare, sau altceva insa nu-i dau de cap, aveti niste sfaturi, idei ?
Atasez si o poza in caz ca nu am fost destul de explicit
Attached File  22.jpg   290.91K   32 downloads

Edited by TuXy, 06 July 2015 - 20:49.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Formateaza stick-ul USB cu HP USB Disk Storage Format Tool (http://www.softpedia...rmat-Tool.shtml)Posted Image

#3
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Nu imi apare nimic la Device
[ https://i.imgur.com/g8iCtat.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Edit: Am bagat usb-ul in alta mufa, si apare asa daca dau start:
[ https://i.imgur.com/rXfmO7C.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TuXy, 06 July 2015 - 21:36.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
E mort total.

#5
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Deci nu mai are nici o speranta... ?
Dar ce a dus la stricarea lui ? Ce greseala am facut ?

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pana acum nu ti s-a mai stricat nimic in viata?
Nu trebuie cate o greseala la fiecare obiect stricat.

#7
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Stiu regula asta a vietii :)) Dar, ma refer ca ori a fost inronia sortii ca inainte de toate l-a apucat acel virus cu shortcut-uri ori s-a speriat si a decedat fara nici o cauza... ?

#8
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Eu nu cred ca "e mort total", e doar in coma, sau alfel spus s-au cam bulit niste locatii din memorie. E un fenomen normal la memoriile flash, dupa un anumit numar de scrieri incep sa faca figuri. Numarul depinde foarte mult de calitatea memoriei, si implicit de cat a costat.
Ca sa-l resuscitezi exista o metoda, dar si mie mi se pare complicata. Exista un program facut de un chinez, program numit ChipGenius cu care afli ce controler si ce memorie ai in stick si cu ce program, furnizat tot de chinez, ai putea sa incerci sa-l reconfigurezi. Dar la partea asta cu programul de rescriere m-am impiedicat si eu de vreo 2 ori. Adica in loc sa le resuscitez, le-am omorat de tot. Pentru ca sunt o multitudine de variante ale aceluiasi program si nu intotdeauna l-am nimerit pe cel care trebuie. Plus ca foarte rar au manual de utilizare in engleza. Sunt facute de chinezi, doar pentru chinezi.

Daca vrei sa vezi cam ce zice ChipGenius de stickul tau, poti sa-l descarci de aici, linkul de jos.
Sau poti descarca atasamentul meu.
Attached File  ChipGenius_v4_00_0027_pre2.rar   414.27K   7 downloads

Edited by DanielD67, 06 July 2015 - 22:40.


#9
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Hmm, te referi la acel log la care la sfarsit apare la Tool adresa de unde sa descarc ce este nevoie pentru reconfigurare ? Deoarece am intrat acolo, si deja ma ia durerea de cap, chiar si cu gtranslate...ai niste sfaturi pentru mine ? Macar daca sa mai fie o mica speranta din toate programele alea...

Quote

Description: [G:]USB Mass Storage Device(GENERIC USB Mass Storage)
Device Type:  Mass Storage Device
Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 100mA
USB Device ID: VID = 0C76 PID = 0005
Device Vendor: GENERIC
Device Name: USB Mass Storage
Device Revision: 0100
Manufacturer: GENERIC
Product Model: USB Mass Storage
Product Revision: 1.00
Controller Vendor: Solid State Systems
Controller Part-Number: Unknown(??) - 0xBB
Tools on web: http://dl.mydigit.ne...ial/up/sss.html

Edited by TuXy, 07 July 2015 - 01:55.


#10
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Ceva e in neregula cu recunoasterea controlerului. Poate e o versiune prea veche a programului. Incearca cu ChipGenius v4_00_0030 descarcat de la http://www.usbdev.ru/files/chipgenius/

Versiunea v4_00_0201_0215 de pe acelasi site pare a fi virusata, dar cred ca la nevoie se poate folosi baza lui de date.

Attached File  ChipGenius_v4_00_0030.rar   209.04K   6 downloads
Attached File  Chips2015-02-01.rar   24.54K   2 downloads

#11
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Am reusit cu  "ChipGenius_v4_00_0030.rar"

Description: [E:]USB Mass Storage Device(GENERIC USB Mass Storage)
Device Type:	 Mass Storage Device
Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 100mA
USB Device ID: VID = 0C76 PID = 0005
Device Vendor: GENERIC
Device Name: USB Mass Storage
Device Revision: 0100
Manufacturer: GENERIC
Product Model: USB Mass Storage
Product Revision: 1.00
Controller Vendor: Solid State Systems
Controller Part-Number: SSS6698-BB
Flash ID code:	 ADDE94DA - Hynix H27UCG8T2ATR - 1CE/Single Channel [MLC-8K] -> Total Capacity = 8GB
Tools on web:	 http://dl.mydigit.net/special/up/sss.html

Ce ma sfatuiesti pentru urmatorul pas ? Caci pentru SSS6698 nu am gasit nici un software...

Edited by TuXy, 07 July 2015 - 18:58.


#12
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Imi pare rau, dar nici eu nu am gasit. Si am cautat cateva ore. Se pare ca deocamdata nu a aparut nici un tool pentru el si va trebui sa mai astepti pana sa mai poti incerca ceva cu stickul.

Conform instructiunilor din How to repair usb flash drive in three steps, ar trebui sa urmaresti in iflash cand apare denumirea vreunui utilitar pentru VID = 0C76 si PID = 0005, si bineinteles pentru SSS6698-BB (sau 3S6698, cum l-am mai vazut notat).

Edited by DanielD67, 07 July 2015 - 23:29.


#13
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Cu diskpart ai incercat ?

#14
DanielD67

DanielD67

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 11.01.2010
Controlerul din stick nu mai permite accesul la chipul de memorie din el (No media). Ce poate sa mai faca diskpart?

Pentru reconfigurarea controlerului sunt necesare si niste drivere specifice care pot fi doar pt. xp sau pot fi si pentru win7, in functie de cat de vechi e stickul. Pentru stickul in discutie cred ca ar trebui sa apara drivere si pentru win7.

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am o intrebare asa... garantie la el nu ai?

daca da, du-l la garantie, daca nu, arunca-l si ia orice altceva. am 2 dinastea la chei cu kituri si windows pe ele. daca nu le vroiam la chei, nici ca ma mai atingeam de asa ceva. cele mai slow stick-uri din ce am vazut.

#16
TuXy

TuXy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.10.2011
Pentru 30 de lei, nu e mare paguba, il luasem de la emag, si bineinteles am aruncat factura, dar imi place el asa ca design, o sa imi iau altul 3.0 tot un model asemanator de la kingston :)

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ok.

PS: cat despre stricat, se poate strica din orice si din nimic. si eu am reusit sa stric doar unul din cele cel putin 10 stick-uri pe care le-am avut dealungul timpului. era unu de 1Gb corsair voyager acu 8 ani. inca il mai am pe cel de 2Gb de acu 6-7 ani care mi l-au dat replacement si l-am folosit destul de intens. asadar, mai mult dupa cum ti-e norocul. asta nu se aplica si la Hama care sunt proaste by design.

PS2: nu am dat si nu dau si nu voi da safe remove. asta nu duce la stricarea stick-ului, ci in unele cazuri la pierderea unor date proaspat scrise daca nu si-a facut windows damblalele la scriere.

Edited by shmu, 08 July 2015 - 13:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate