Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Alegere compacta sau bridge

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Cosmo86

Cosmo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2015
Salut,
De ceva vreme vreau sa achizitionez o camera foto compacta sau bridge dar sunt multe optiuni si nu stiu care ar fi alegerea corecta.
Nu ma pricep bine in ale fotografiei si chiar as avea nevoie de sfatul vostru.
Camera o voi folosi pentru vacante, concedii,  poze de portret si peisaje.
Am un buget de maxim 1300.
Pana acum m-am oprit la 2 camere:
1. http://www.f64.ro/ca...0-hs-negru.html
2. http://www.f64.ro/pentax-xg-1.html

Astepte parerile voastre dar si alte sugestii.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
bridge, asa ceva:
http://www.edigital....=&partner=40006
stabilizare, culori faine ca e lumix, filmare buna, trage si raw deci mai poti edita una alta pe acasa etc
de diferenta de bani ramasa iei o husa/geanta si o baterie si eventual un filtru 55 mm de protectie, uv0 sau protectie.

Ordinea e cam asa:
lumix fz72
sony hx300
canonul sx520
pentax

Edited by xkos, 06 July 2015 - 19:24.


#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gasesti oricand telefon in aceiasi bani cu performante cel putin similare.
Daca tot iei si cari un aparat foto nu-l lua doar pt blitz si zoom. Ia-l pt o calitate mai buna decat cea a unui telefon in orice situatie.

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pai astea-s mai bune decat orice telefon, cu exceptia lui nokia 808 si lumia 1020

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Da, stiu, am si eu una, noroc ca are ambalajul mai mic decat astea din topic si nu mi-e sila sa o car dupa mine prin vacante. M-am multumit cu un zoom de "doar" 20x pt a fi ambalajul mai mic, cum ziceam. E mai buna o laie. E cel mult la fel ca un telefon de pana in 15 mil si nu vreau sa aud placa aia ca depinde de cine o foloseste. In afara de blitz si zoomul de 3-5x pe care le mai folosesc ocazional, nu e decat o greutate purtata inutil in buzunar (bine ca incape) daca ai si un telefon mai rasarit.

#6
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ok, ce ai tu? zi modelul. Asa si eu am avut un canon sx170 cu 16x si era fix pixul dar nu am curajul sa compar mere cu pere. Aici intr-adevar pot zice ca orice telefon bun era peste acel canon, cum zici si tu. Dar deja cand intri in alt segment de camere mai bune se schimba treaba iar tu cu telefonul poti sa dai din buze cel mult. Uite poze facute cu bridge fz1000, ultimele 2 sunt elocvente, una e wide, alalta zoom maxim.

Attached Files


Edited by xkos, 06 July 2015 - 20:17.


#7
Cosmo86

Cosmo86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.06.2015
Asta si as vrea o calitate mai buna decat cea de pe telefon. Nu ma intereseza zoom-ul dar vreau ceva calitate.
Zici ca lumix-ul ala e mai bun decat pentax si canon?

#8
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009

View Postxkos, on 06 iulie 2015 - 20:05, said:

Uite poze facute cu bridge fz1000, ultimele 2 sunt elocvente, una e wide, alalta zoom maxim.

Prima imagine din seria ta, e mai slaba tehnic decat asta:
Attached File  20150530_124644_resize.jpg   618.77K   77 downloads care e facuta cu un telefon
Iar argumentul cu : "Uite ce zoom am eu!" nu cred ca impresioneaza pe toata lumea! Zic si eu!

Edited by DannyMC, 06 July 2015 - 21:51.


#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
asa e, e superba poza cu telefonul. Are de toate.

Edited by xkos, 09 July 2015 - 13:16.


#10
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am glumit, sa n-o iei de buna:)))

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009
E mai buna decat aia cu FZeul! ;)

#12
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
posibil, in opinia ta. Ca detalii din parti la tel. Poza din aia o faci si cu lumia 520, deci nu ceva f stralucit. Daca dadeai putin zoom deja trecea telefonul pe zoom digital, abia pe wide isi pastreaza cat de cat detaliile. Macar de veneai sa te lauzi cu o poza facuta de celebrul nokia 808 sau 1020. Sunt si telefoanele ok, unii trag si acum de 808 ca aparat de fotografiat, cu setari manuale dar de la ala pana la ce ai postat tu e o cale...imensa.

Edited by xkos, 10 July 2015 - 19:45.


#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostCosmo86, on 06 iulie 2015 - 21:24, said:

Asta si as vrea o calitate mai buna decat cea de pe telefon. Nu ma intereseza zoom-ul dar vreau ceva calitate.
Zici ca lumix-ul ala e mai bun decat pentax si canon?
Un Canon S200 de ex (nu ca-l recomamd neaparat) e 6-700 de lei si da clasa brigiurilor ieftine. Si are si ceva zoom, e mic, si marginal mai bun decat un telefon rasarit. Cel putin momemtan.
Daca vrei aparat ia un Sony RX100 si stii ca vreo cativa ani vei avea motiv sa-l cari dupa tine.

http://www.f64.ro/ca...s200-negru.html
http://www.f64.ro/so...lcd-3-inci.html

Ambele au senzorul mai mare (Sony, mult mai mare) si obiectivul mai bun decat aparatele despre care vb in topic.

E pacat sa dai banii pe un aparat cu senzor de 1/2.3 inchi si f/2.8 sau mai rau cand la aceeasi bani gasesti telefoane cu acelasi senzor si f/2 de ex. Sa nu mai zic ca e si mare si incomod.

Edited by underb, 10 July 2015 - 22:34.


#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCosmo86, on 06 iulie 2015 - 18:42, said:

Salut,
De ceva vreme vreau sa achizitionez o camera foto compacta sau bridge dar sunt multe optiuni si nu stiu care ar fi alegerea corecta.
Nu ma pricep bine in ale fotografiei si chiar as avea nevoie de sfatul vostru.
Camera o voi folosi pentru vacante, concedii,  poze de portret si peisaje.
Am un buget de maxim 1300.
Pana acum m-am oprit la 2 camere:
1. http://www.f64.ro/ca...0-hs-negru.html
2. http://www.f64.ro/pentax-xg-1.html

Astepte parerile voastre dar si alte sugestii.

Iti spun parerea mea sincera de amator. Cum o dai , cum o invarti  la fotografie e ca la femei, cu cat mai mare senzorul cu atat e mai buna calitatea pozelor.
In ultimii 5-6 ani am cumparat vreo 4-5 camere, si sapuniere si bridge , sunt foarte bune daca ai lumina decenta( adica soare sau reflectoare de stadion ), altfel sunt la fel ca un telefon ( incearca sa faci o poza in biserica, seara la restaurant/ apus de soare/ in lumina slaba si o sa te convingi ca o camera de 300 euro face poze la fel de proaste ca telefonul din dotare, doar ca trebuie sa o cari dupa tine ). Zoom-ul ala de pe bridge-uri te ajuta doar daca cari trepiedul in vacanta, iar calitatea pozelor nu o sa te impresioneze.
Pune mana si cumpara un mirorless APS-C si ai camera care sa te satisfaca pentru 5-7 ani. E la fel de compact ca un bridge , mult mai versatila in optiuni , o lentila stoc are zoom decent, si in timp iti cumperi 1-2 lentile ca sa acoperi toate necesitatile.Saltul calitativ e imens oricum de la o sapuniera/bridge la cel mai ieftin APS-C.

Daca nu vrei sa aprofundezi teoria, pui un mirorless pe auto si ai poze rezonabile.

Edited by N62B44, 10 July 2015 - 23:44.


#15
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009

View Postxkos, on 10 iulie 2015 - 19:36, said:

posibil, in opinia ta.
Eu vad ca primul cadru postat de tine, cel cu Pelesul, are atat zone arse cat si zone subexpuse! Poza mea cel putin, are toate tonurile in interiorul histogramei! Posted Image

Edited by DannyMC, 11 July 2015 - 11:14.


#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007
E inuman sa dai 1100-1200 lei pe un brigi cu senzor de compacta ordinara si sa nu te uiti macar la un Canon S200 la ~600 lei, senzor mai bun, lentila mai buna, o compacta decenta vs o caramida slaba.

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,961
  • Înscris: 20.01.2005
Telefoanele mobile au de regula obiectiv fix, ergonomie si acces la comenzi foarte proaste, blit slab, mod macro aproape inexistent la cele mai multe dintre ele, focalizeaza incet (in lumina slaba focalizarea este aproape inutilizabila).
Am facut poze facute cu modele "smechere" gen Galaxy Note sau S-x. Arata excelent pozele pe ecranul telefonului, culori frumoase ..etc.
Daca le pui pe calculator cu rezolutie ceva mai mare, pozele sunt praf : zgomot la greu, artefacte....
Cam asta e cu telefoanele.

Nu cred ca exista termen de comparatie intre un ultrazoom chiar si cu senzor 1/2.3 si telefon din motivele pe care le-am spus mai sus.

Stiu ca sunt cateva telefoane cu senzor mare. Anuntati-ma si pe mine cand apare un telefon care poate sa faca poze din astea:

http://robinwong.blo...s-1-review.html

Este review-ul unui ultrazoom cu senzor de 1/1.7, adica nu este un senzor exagerat de mare.

-

Edited by katran, 14 July 2015 - 14:52.


#18
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,963
  • Înscris: 09.05.2009
@ katran nu am adus in discutie superioritatea camerelor de pe telefoane fata de aparate (chiar si compacte), am spus doar ca una din imaginile din postarea (prima) lui xkos e mai slaba decat cea pusa de mine! Si ca pentru anumite fotografii, in ziua de azi e suficient de bun si un telefon. Atat!
Sa nu fim mai catolici decat Papa, nu ai nevoie de calitatea unui DSLR sau de zoom 1000x pentru orice poza facuta la gratar sau cand te duci cu familia in WE la plimbare!
P.S. Link-ul pus de tine e pentru un superzoom premium cu obiectiv luminos! Normal ca nu poti face pozele alea cu un telefon!

Edited by DannyMC, 14 July 2015 - 16:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate