Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

ASE-Informatica economica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
NoobSkilled

NoobSkilled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.06.2011
Salut.
Ce inseamna de fapt Informatica economica?
Merita in dauna altei facultati din cadrul ASE?
Am auzit ca ASE-ul nu ar mai fi acreditat si din aceasta cauza tot ezit sa o am printre optiunile mele de facultate , dar in acelasi timp o consider o optiune importanta.
In primul rand , am terminat un liceu economic  , iar in general liceele economice merg mana in mana cu facultatile din ASE.Am de asemenea optiunea sa aleg Politehnica : Automatica si Calculatoare , dar se cere si fizica la concursul de admitere , iar in liceele economice se face fizica doar pana in clasa a 10a si nici nu mi-a placut, dar as putea alege inginerie in limbi straine si astfel sa aleg economia in dauna fizicii pt concursul de admitere.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Poti studia programa de invatamant aici: http://planinvataman...Plan.aspx?pp=15 si trage poate o concluzie.
Este acreditata, doar sectia in engleza inca nu: http://www.edu.ro/in.../articles/21834

View PostNoobSkilled, on 06 iulie 2015 - 14:10, said:

Merita in dauna altei facultati din cadrul ASE?
Pai restul au treaba cu economia. Tu ce vrei pana la urma ?

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2015 - 14:15.


#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Am auzit ca-s profesorii cam handicapati. Adica nu fac mai nimic la curs seminar si apoi au pretentii mari la examen. Sau corecteaza lucrarile la misto. Decat info la spiru, na, mai bine asta. Dar daca poti in alta parte... evita ase-ul cu totul, indiferent de specializare.

#4
NoobSkilled

NoobSkilled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.06.2011
Tot pe informatica ,dar ma gandeam si la cibernetica si de-asta ziceam asa ca o comparatie , desi nu prea ma atrage.In fine,aceasta acreditare ce inseamna de fapt , si este recunoscuta international?

View Postpotae, on 06 iulie 2015 - 14:21, said:

Am auzit ca-s profesorii cam handicapati. Adica nu fac mai nimic la curs seminar si apoi au pretentii mari la examen. Sau corecteaza lucrarile la misto. Decat info la spiru, na, mai bine asta. Dar daca poti in alta parte... evita ase-ul cu totul, indiferent de specializare.


Da de asta imi era frica cel mai mult sa aud :))..Am zis ca poate sunt subiectivi si totusi mai exista o speranta in ceea ce priveste seriozitatea de-acolo , mi se par prea pretentioase mediile de la ASE pt ce se ofera acolo totusi...

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostNoobSkilled, on 06 iulie 2015 - 14:26, said:

aceasta acreditare ce inseamna de fapt , si este recunoscuta international?
Nu te afecteaza prea mult, cand nu esti acreditat definitiv dai licenta la una acreditata. Pana la urma tu obtii diploma identica.

View PostNoobSkilled, on 06 iulie 2015 - 14:26, said:

Da de asta imi era frica cel mai mult sa aud Posted Image)..
Eu n-am detalii din interor dar dincolo de asta conteaza diploma care-i echivalenta cu cea de la info pura. Meseria oricum o inveti extrascolar indiferent unde te duci.
Dar una peste alta, poti merge in UNIBUC la info si n-ai treaba cu fizica.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2015 - 14:32.


#6
NoobSkilled

NoobSkilled

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 24.06.2011

Quote

Dar una peste alta, poti merge in UNIBUC la info si n-ai treaba cu fizica.

Dap , dar nu am facut informatica la scoala si nu am baza pt asa ceva.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Atunci ori prin tara unde se da concurs de dosare ori pe la privat (daca nu ai media suficient de mare pt. ASE).

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Informatica economica = matematica, ceva programare si multa economie. Faci modelare matematica pentru multe procese ce au loc intr-o companie, de la logisitica pana la contabilitate si financiar. Daca iti sta capul sa inveti, sa intelegi si sa tragi tare si te vezi consultant de business sau chestii prin zona asta, merita. Atlfel e destul de multa bataie de cap.

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostdanX, on 06 iulie 2015 - 15:31, said:

Informatica economica = matematica, ceva programare si multa economie. Faci modelare matematica pentru multe procese ce au loc intr-o companie, de la logisitica pana la contabilitate si financiar. Daca iti sta capul sa inveti, sa intelegi si sa tragi tare si te vezi consultant de business sau chestii prin zona asta, merita. Atlfel e destul de multa bataie de cap.

Vorbesti prostii. Atat matematica cat si informatica ocupa ceva de genul 1 -2 materii max pe semestru si asta doar in primele 3 semestre. Pe urma la informatica economica se fac chestii ce tin de informatica. Vreai sa zici multa statistica. Asta se face la toate specializarile, insa e de bine crede-ma. Un limbaj de programare poate sa invete orice dobitoc, insa chestiile pe care le poti invata la econometrie (nu, n-are chiar asa mare legatura cu economia cum va imaginati) sau la analiza datelor (data mining) nu le gasesti asa usor prin carti pe net... Ca orice facultate romaneasca are o doza de bullshit. Insa probabil e singura de info, la stat, care sa iti permita sa si lucrezi. Atat.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postpotae, on 06 iulie 2015 - 15:52, said:


Vorbesti prostii.

Jupane, econometria, statistica, cibernetica, analiza datelor...ce au la baza? Multa matematica/algoritmi/gandire analitica. Poti fie aplica niste formule invatate papagaliceste sau poti intelege sensul/logica lor.

#11
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Au la baza o aritmetica de 2 lei... nu exista formula in statistica sa n-o poti intelege. Majoritatea sunt scaderi/adunari, impartiri/inmultiri.

[ http://www.stiucum.com/files/marketing/cercetarea-de-marketing/4583_poze/image284.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Faci media la x apoi scazi din fiecare valoare media si inmultesti cu acelasi lucru pt. variabila i. Faci suma la fiecare inmultire d-asta. Imparti la radicalu' dn bla bla... si asta e una din formulele "avansate" :)). Analiza datelor are pe deasupra niste algebra liniara de genul inversare matrice, inmultirea ei cu un vector etc. Tot greul e sa retii conceptele ca de calculat nu e nimic greu. Si unu' de a 10-a poate aborda asa ceva foarte usor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate