Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Masina inmatriculata pe Bulgaria!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua!
Stiu ca subiectul asta tot s-a discutat si se discuta....dar doresc ceva informatii mai actuale.
Dupa numele postului, intrebarea se ridica la problema inmatricularii autoturismelor in Bulgaria.
Intentionez sa imi schimb masina pe un autoturism inscris la bulgari.
Ce parare aveti, se merita? Am o baza pe viitor sau acest lucru poate pica oricand?
Intentionez sa fac asta deoarece masina mea ii veche si uzata....si doar asa pot obtine ceva mai bun.
Multumesc anticipat.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
"Ce parare aveti, se merita?"
Pararea noastra e ca "se merita"!

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
in general mergi pana iti salta actele politia sau rarul.
ca dupa, le mai vezi doar daca te duci in bulgaria la proprietarul masinii, sa le scoata si sa ti le dea.
de obicei e mai rentabil sa faci poiata din masina, sa o dai la fier vechi, chestii din astea.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 slai, on 06 iulie 2015 - 13:09, said:

in general mergi pana iti salta actele politia sau rarul.
ca dupa, le mai vezi doar daca te duci in bulgaria la proprietarul masinii, sa le scoata si sa ti le dea.
de obicei e mai rentabil sa faci poiata din masina, sa o dai la fier vechi, chestii din astea.
A spus ca doreste o masina mai buna . De ce ar "salta" actele politia sau  "rarul"  ? Pe ce temei ?

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 24.05.2006

 slai, on 06 iulie 2015 - 13:09, said:

in general mergi pana iti salta actele politia sau rarul.
ca dupa, le mai vezi doar daca te duci in bulgaria la proprietarul masinii, sa le scoata si sa ti le dea.
de obicei e mai rentabil sa faci poiata din masina, sa o dai la fier vechi, chestii din astea.

Man, actele sunt insotite de o procura, tradusa in romana, in baza careia proprietarul te imputerniceste sa faci ce vrei cu masina. Am avut 3 inscrise la bulgari, si le-am condus si in afara, si in tara, mai peste tot, inclusiv la tine la BT. Am facut si accident, tot la BT, si mi-a luat si politia talonul, in CT. L-am recuperat fara probleme, in baza procurii, la accident am beneficiat de asigurare, granita am trecut-o fara nici o treaba, am luat roviniete prin Ungaria si Austria.
Ca sa inchei, pentru omul care intreaba: daca o iei cu actele in regula, procura pe numele tau, si e in stare buna, o conduci linistit mult si bine.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
omul o ia gata inscrisa. si procura dupa procura actualului propitar nu o face nici un notar.

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

 wiseguy76, on 06 iulie 2015 - 14:08, said:


am luat roviniete prin Ungaria si Austria.
:lol:

#8
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013

 wiseguy76, on 06 iulie 2015 - 14:08, said:


am luat roviniete prin Ungaria si Austria.

ia uite cum mai aflam si noi ca statul roman are monopolul strazilor di  Austria si Ungaria...

#9
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Dezavantaje:

1.Vei fi oprit frecvent de politia rutiera din RO .
2.Incertitudine- daca masina nu este pe numele tau sau pe firma ta. (exista posibilitatea sa fie vanduta /gajata/ radiata /etc)
3.Daca circuli prin strainatate trebuie sa te duci sa faci ITP-ul in BG.
4.Exista posibilitatea (dar mica) ca sa adopte astia vreo aberatie de lege. Anul asta tocmai a fost respinsa una.

Avantaje
1.Eviti plata furtului de mediu ...aaa pardon timbrului de mediu.
2.Poti face ITP in RO (insa nu e recunoscut peste tot )
3.Rca/Impozit mai mic
4.Rapiditate inmatriculare.

Eu spre exemplu as inmatricula un autoturism in  BG doar dupa ce as obtine rezidenta sau dupa ce mi-as deschide o firma, nu as umbla cu fituici , hartiute si alte combinatii. Asta pentru ca sa stau fara stres ca nu vin recuperatorii dupa masina sau ca nu ma opreste politia sa-mi comunice ca merg cu o masina neinmatriculata.(destule cazuri)

Edited by polizei, 06 July 2015 - 16:24.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

 polizei, on 06 iulie 2015 - 16:16, said:

Avantaje
1.Eviti plata furtului de mediu ...aaa pardon timbrului de mediu.
2.Poti face ITP in RO (insa nu e recunoscut peste tot )
3.Rca/Impozit mai mic
4.Rapiditate inmatriculare.
1.da
2.pe aici prin nord, pentru ca drumul pana in bulgaria e lung, un itp costa 170 lei pe chitanta plus 200 in scrumiera. e drept, e pe 2 ani, fata de ala bulgaresc care e 1 an. parca l-as trece la dezavantaje.
3. rca in general e 100+ euro. mult mai scump decat la majoritatea masinilor inmatriculate la noi. impozit nu prea plateste nici naiba, sa fim seriosi...

#11
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
La Rca e asa si asa de aia l-am trecut impreuna cu impozitul. Stiu cazuri in care RCA e mai ieftin decat in RO cu aprox.10-20% si cazuri in care e ma scump (de obicei la cei care au mai multe masini pe numele lor)

As mai adauga un dezavantaj(o probabilitate) cu referire la rca:

5.In caz de accident (ex.neacordare de prioritate) pagubitul poate ar fi mers pe varianta unei constatari amiabile daca ar fi existat o polita rca romaneasca. La un astfel de accident ,cu o masina inmatriculata pe BG ,pagubitul va intra in `panica` si va merge in cele mai multe cazuri pe varianta - politie. Caz in care vinovatul ramane fara permis si achita o amenda maricica.

Edited by polizei, 06 July 2015 - 16:50.


#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 24.05.2006

 gazeluta, on 06 iulie 2015 - 15:27, said:

ia uite cum mai aflam si noi ca statul roman are monopolul strazilor di  Austria si Ungaria...

[ http://www.blogcdn.com/massively.joystiq.com/media/2011/10/facepalm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 slai, on 06 iulie 2015 - 14:13, said:

omul o ia gata inscrisa. si procura dupa procura actualului propitar nu o face nici un notar.

 slai, on 06 iulie 2015 - 16:28, said:

1.da
2.pe aici prin nord, pentru ca drumul pana in bulgaria e lung, un itp costa 170 lei pe chitanta plus 200 in scrumiera. e drept, e pe 2 ani, fata de ala bulgaresc care e 1 an. parca l-as trece la dezavantaje.
3. rca in general e 100+ euro. mult mai scump decat la majoritatea masinilor inmatriculate la noi. impozit nu prea plateste nici naiba, sa fim seriosi...

Impozitul e 20, si trebuie sa-l platesti, ca altfel ti-o radiaza statul bulgar...nu mai vorbiti ma fara sa stiti. Asigurarea nu mai stiu cat e acum, dar am fost cu un prieten cu un Mondeo, si a dat 100 E pe un an. La masina mea inscrisa in RO e 600 de lei.
In ce priveste procura, cand am luat ultima masina, avea nu una, ci vreo 5 procuri facute una de la alta...bineinteles ca m-am dus la un baiat si mi-a luat actele in bulgaria, l-a gasit pe bulgar si mi-a facut mie direct cu ala.
Repet, nu mai vorbiti fara sa stiti.

Edited by wiseguy76, 06 July 2015 - 16:56.


#13
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca dai mai mult de 200 Euro pe ea, nu se merita!

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007

 wiseguy76, on 06 iulie 2015 - 16:54, said:

In ce priveste procura, cand am luat ultima masina, avea nu una, ci vreo 5 procuri facute una de la alta...bineinteles ca m-am dus la un baiat si mi-a luat actele in bulgaria, l-a gasit pe bulgar si mi-a facut mie direct cu ala.
Repet, nu mai vorbiti fara sa stiti.
chiar as vrea sa vad procura facuta dupa procura si cu stampila vreunui notar roman.

#15
ionut3107

ionut3107

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 16.09.2014
Vad ca sunt destui necunascatori care nu au habar dar isi d-au cu parerea.
Eu am masina inmatriculata in Bulgaria pe numele meu de 4 ani si ITP-ul il fac in Romania periodic din doi in doi ani si asigurarea tot in Romania, si pot spune ca m-a oprit politia de zeci de ori, chiar si control trafic (RAR) si a fost in regula, singura chestie a fost ca aveam o anvelopa diferita fata de celelalte, in rest a fost ok
Mentionez ca acum 4 ani cand mi-am achizitionat masina din Germania, initial am vrut sa o inmatriculez in Ro dar ma costa in jur de 45 milioane, si in Bg ma costat doar 20 milioane si totul legal, pe numele meu nu pe firma. Pot spune toata operatiunea a durat doar 2 ore, nu sa stai cu zilele cum este la noi.
Si inca ceva, erau acolo romanasi de ai nostri cu masini care le-au avut inscrise in Ro si le-au radiat ca sa le bage pe Bg din cauza impozitelor mari, si masini calumea nu tarabe, X6, Mercedes, etc

Edited by ionut3107, 07 July 2015 - 07:36.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
mai citeste o data, sau de mai multe ori.
omul nu inmatriculeaza nimic pe numele lui.
cumpara una gata inmatriculata.
se vand si astea, la preturi mici insa. uite masina, uite actele, da banu si la revedere.  urmatorul cand se plictiseste sau are bani dee una cu actele in regula o da si el mai departe asa, masina, actele, banii, si tot asa.
nu mai stie nici naiba cine e in acte si ce hram poarta.
macar la una romaneasca, chiar daca nu o inmatriculezi la politie ca are timbru, macar o iei la impozit, e mai usor sa dai de proprietar, poate te ajuta daca-ti salta politia actele, sau ceva.

nu zic, pretul mic le poate face sa merite. zilele trecute am vazut un corsa b luat cu 250 de euro. si chiar arata ok masina.

#17
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,125
  • Înscris: 24.05.2006
Da, romaneasca o iei fara taxa platita, cu ''comodat'' pe numele aluia. Sau daca ai o coaja de Logan din 05, trebuie sa stai cu el de gat, ca nu poti sa-l vinzi ca n-are platita taxa. Sau daca ai ca socru-miu, cobra din 1980, dar are 2.4 litri motorul, platesti 1000 de lei pe an impozit, ca ai masina de lux.

#18
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Ca unul care am avut 4 masini inmatriculate pe BG, si care din martie 2010 pana in febr. 2015 am circulat permanent cu o masina de BG, imi permit sa va informez:
1. nici un notar roman nu face "procura din procura"....
2.orice notar bulgar face "procura din procura"...
3. procura originala (pe numele meu)  din BG , am tradus-o si legalizat-o la notar roman => nici o problema cu organele de pulitie  din RO.
4.chiar daca cumperi o masina deja inmatriculata, te  duci cu actele ei si cu procura in BG, sau le dai baietilor care se ocupa de asta, si-ti fac procura pe numele tau...
procura initiala ramane la notarul bulgar, si tu vei primi o procura intre proprietarul bulgar al masinii si tine. Cu aceasta procura  "executi" punctul 3.
5.Daca masina de BG are ITP si RCA valide si valabile + procura, nu o sa ai nici o problema cu pulitia din RO.
Chiar daca te opresc, nu au ce sa-ti faca! Evident, daca calci legea platesti ca orice sofer, dar sa te frece doar pe motiv de acte de BG....nu au ce sa-ti faca!
6.Daca masina nu are ITP sau RCa valabile, atunci musai sa ti le faci tu, sa fii sigur ca sunt ok.
ITP-ul se face lejer in BG, dar trebuie sa te duci cu masina. Daca ti se propune ITP din BG, fara sa prezinti masina = tzeapa.
ITP-ul se poate face si la RAR in RO, e valabil 2 ani, dar doar pe teritoriul tarii noastre (daca ai idei de iesit din tara cu masina, trebuie ITP original din BG)
RCA-ul se poate face si din Romania . sunt brokeri de asigurare care pot face RCA la o firma din BG, fara sa mergi tu sau masina ta in BG.
Ideal ar fi sa te duci odata in BG, imediat dupa ce cumperi masina, si sa-ti faci toate actele (procura, ITP, RCA) si apoi mergi linistit!


Bafta!

Edited by "BandiT", 08 July 2015 - 14:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate