Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Lamurir suplimentare

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
WerBF

WerBF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012
Salut !

Tot vad in comert routere AC 750 sau mai mari . Ma uit putin pe cutie si acolo specifica WAN 10/100 mb LAN 10/100.

Acum intrebarea mea (poate tampita pentru unii) . Cum un router ce primeste pe WAN  si LAN maxim 100mb poate sa dea 750 mb mai departe ?

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010
Amplificator operational?

#3
WerBF

WerBF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012
Nu imi spune nimic aceasta denumire . Poti sa detaliezi putin ?

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ac750 , e vorba de dual band in wifi , teoretic ai putea sa transferi date in wifi , la 750 Mb/~93,7MB/s .

P.S. - Multi nu inteleg ce insemna Mb si MB !

Edited by tidicristi, 06 July 2015 - 13:23.


#5
WerBF

WerBF

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.11.2012
Majoritatea "devoratorilor" de internet nu cunosc aceste date tehnice . Eu cred ca protectia consumatorului ar trebui sa ia niste masuri .

Personal am inteles ca daca intra 100. nu are cum sa-mi dea  750 mai departe . Dar 90% dintre utilizatori sunt sigur ca vad 750 si iau de buna .

#6
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
in conditii aproape ideale poti vedea viteze mai mari de 100mbps in retea pe wireless. Cateva situatii posibile (dependente de firmware):
-agregarea a 2 sau multe porturi de retea lan intr-un singur link https://en.wikipedia...ink_aggregation pentru un NAS
-folosesti routerul pe post de bridge wireless - primesti semnal pe linkul de N 2.4GHz si il distribui catre un client pe 5GHz AC

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
eu tot nu inteleg ce e asa complicat. in wi-fi, pe ac, poti sa transferi fisiere cu 750 mb/s. iei 2 laptop-uri care stiu standard ac si va merge reteaua intre ele cu 750 mb/s (cel putin in teorie, bineinteles).

p.s. scrie undeva ca trebuie sa fie in wan astia 750 mb/s? de ce n-ar putea fi in reteaua interna a router-ului?   :huh:

Edited by born2lose, 06 July 2015 - 16:09.


#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View PostWerBF, on 06 iulie 2015 - 13:20, said:

Majoritatea "devoratorilor" de internet nu cunosc aceste date tehnice . Eu cred ca protectia consumatorului ar trebui sa ia niste masuri .

Personal am inteles ca daca intra 100. nu are cum sa-mi dea  750 mai departe . Dar 90% dintre utilizatori sunt sigur ca vad 750 si iau de buna .

In primul rand ar trebui sa intelegi ce inseamna si cum functioneaza o conexiune wireless .
In wireless comunicatia este bidirectionala , este o conexiune half duplex . Deci aia 750 teoretic se impart la doi. Spun teoretic pentru ca de fapt aia 750 reprezinta o rata maxima ideala . Adica atat suporta chipul,tranceiverul radio . Aia se raporteaza la o conexiune ideala realizata in conditii de laborator .In practica din diverse motive nu ai sa o atingi niciodata .Plus ca asa cum a sesizat cineva mai sus ca sa atingi performanta aia ar trebui sa ocupi suficienta "banda" in ambele benzi , 2.4 + 5 ghz simultan.
Eu cel putin nu stiu nici o placa wireless client care sa poata face un trafic sustinut in ambele benzi simultan . Poate o fi ,dar eu nu cunosc .
Deci , pe scurt. Sunt chipuri diferite , cu specificatii diferite bagate in aceeasi carcasa de router .




PS.- Ce treaba are protectia consumatorului cu faptul ca tu nu stii sa citesti niste specificatii ?
Daca tot "devorezi"internetul , devoreaza-l si ca sa inveti cate ceva .
- http://www.smallnetb...n-your-wi-fi-go

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate