Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Carcasa Corsair Carbide 200R - Inlocuire HDD Cage

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
popica444

popica444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.11.2012
Salut,

Am o carcasa Carcasa Corsair Carbide 200R si am o problema cu hard discurile, vibreaza ingrozitor.
Am doua harddiscuri WD Black 3,5'', unul de 500 GB si altul de 1000 GB. Carcasa are o cutie de plastic pentru harddiscuri, care cred ca nu absoarbe vibratiile foarte bine.
Ma gandesc sa o inlocuiesc cu o alta cutie pentru hard discuri, am vazut una de la Corsair 350D, dar nu prea stiu daca se potriveste, nu am vazut dimeniunile pe nicaieri la specificatii.
Ori, poate cei care se ocupa cu modarea carcaselor imi pot recomanda una buna si ieftina, si cu dumpere antivibratii, precum si cu ceva sfaturi privind montarea.

Carcasa Corsair Carbide 200R:
http://www.corsair.c...ompact-atx-case

Original 200R HDD Case:
http://www.corsair.c...0r-hdd-ssd-cage

350D HDD Case:
http://www.corsair.c...ge-with-2x-tray

Ma intereseaza o solutie ieftina, daca aveam buget luam o carcasa mai buna. Si relativ usor de implementat, daca eram mare meserias rezolvam de mult Posted Image Oricum, nu urmaresc sa gasesc ceva care sa se potriveasca la fix, dar sa pot sa o pun cumva acolo.

Va multumesc anticipat.

Edited by popica444, 06 July 2015 - 12:56.


#2
Estel

Estel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 13.01.2007
Incearca si asa mai intai :

http://www.silentpcr...cle8-page2.html

#3
zlati

zlati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2009
popica vezi ca am vazut ca sunt cage-uri pe olx 20-50 lei bucata, ma uit mai tarziu dupa link si iti trimit privat.

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@estel - prima solutie cu suspendarea pare mai ok, dar exista riscul ca hdd-ul sa stea putin stramb (si nu la orizontala) si atunci uzarea motorasului (elor) va fi inegala si la un momentdat va ceda.

a 2-a solutie cu "sandwitch-ul" nu e ok pentru ca hdd-ul se incinge, carcasa lui e de aluminiu (partea de jos) special facuta pt racire. daca tu il invelesti tot, se va supraincinge si iarasi va crapa.

@ initiator - din pacate nu prea ai ce sa faci. si pe sistemul meu (vezi in semnatura) am aceiasi problema. si am acele suspensii de cauciuc si sunt cam degeaba.
astept cu nerabdare ziua in care un ssd de 512Gb - 1Tb va avea un pret decent si hdd-ul principal de stocare va sta printr-un coltisor intr-un NAS langa router.

Edited by shmu, 06 July 2015 - 14:11.


#5
popica444

popica444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.11.2012
Va multumesc, pentru raspunsuri, cel al lui shmu mi-a cam luat avantul :( Oricum, nu am buget de ssd-uri, mai ales la dimensiunile astea.
Eu ma gandisem si la un adaptor la 5.25'', si sa le pun sub dvd.
Solutiile cu cabluri le vazusem, dar ma mai gandesc. Mie mi s-a parut cel mai in regula un bay de 3.5'' cu amortizoare de cauciuc, imi inchipuiam eu ca ar ajuta la ceva.

#6
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai ajuta ceva, depinde cat de sensibil esti.
dar ideea e ca pana la urma, cauciucul are 2mm si vibratiile se transmit destul de usor prin ele.
spre exemplu eu il aud doar noaptea tarziu cand e foarte liniste, ca oricum venturile nici nu stiu daca ajung la 800rpm si sunt cam dead-silent.

si vezi ca daca mai ai si un carait, nu doar vibratii, pe ala nu-l amortizeaza - e de la capul de citire.

Edited by shmu, 06 July 2015 - 20:09.


#7
popica444

popica444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.11.2012
Atunci trebuie sa gasesc un bay cu dumpere, raman la varianta asta. Zgomotul in sine nu ma deranjeaza, problema e ca din cand in cand se apuca sa vibreze si trebuie sa misc de carcasa ca sa-i treaca.
Ma gandeam, daca prind bay-ul de carcasa cu burete dublu-adeziv o fi bine? Poate mai amortizeaza si mai scap si de dat niste gauri.
Aveti idee unde gasesc un bay de 3.5'' cu amortizoare pentru 2-3 hardiscuri?

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
esti sigur ca de la hdd vibreaza si daca ii dai una se opreste?
comportamentul asta l-am vazut doar la ventilatoare.

eventual incearca sa prinzi totul pe la hdd in suruburi: hdd-ul de suport si daca se poate, suportul de cage-ul de hdd. carcasa aia la 6kg are ceva tabla mai groasa pe ea si nu ar trebui sa vibreze chiar asa de la niste hdd-uri incat sa vibreze toata.

#9
popica444

popica444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.11.2012
Destul de sigur, am scos alimentarea ambelor ventilatoare de la carcasa, pare ca de la hard discuri este. Stiam ca hardiscul mare WD1003FZEX este zgmotos de cand l-am luat, dar nu ma asteptam si la vibratii.
Oricum, poate cineva sa-mi recomande o carcasa pentru hardiscuri de 3.5'' cu amortizoare?

#10
popica444

popica444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.11.2012
Pana la urma cred ca am aflat ce vibra: capacul de plastic din fata. L-am scos de cateva ore, am tot miscat carcasa si nu mai bazaie nimic :)
Dar acum am alta problema: cum sa intaresc capacul ala ca sa nu mai vibreze, pentru ca trebuie sa-l pun la loc.

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca asa arata carasa apai nu prea ai ce-i face sa nu fie inestetic.

de ce? pentru ca prinderile sunt liniare si nu circulare. la alea circulare poate le mai intepeneai ceva, eventual niste saibe.
la astea liniare nu prea ai cum.

Attached File  DSCF2043-Copy.jpg   119.63K   13 downloads

#12
popica444

popica444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.11.2012
Am rezolvat intr-un tarziu problema :)
Am cumparat un suport de HDD pentru bay de 5.25''
http://www.shop4pc.r...ra-p-38902.html
si am pus HDD-ul mare (WD black 1TB) sub DVD.
Efectul a fost spectaculos, am scapat de vibratii. Si unde mai pui ca a fost si ieftin si usor de montat (a costat mai mult Fan Courierul :))
Este evident ca HDD Cage-ul de la carcasa asta are probleme, a fost o solutie aiurea a celor de la Corsair cu suportul ala din plastic.
Pe viitor ma gandesc sa inlocuiesc HDD Cage-ul, dar sa vad cu ce si cum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate