Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Provider temporar

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Garfield12

Garfield12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.07.2010
Salutare
Caut o metoda de a ma conecta la internet pentru o periaoda de 1 luna. Nu vreau 1, 2... GB trafic pentru internet, astia ii termin intr-o zi. Vreau ceva nelimitat, pentru o luna, viteza trebuie sa fie macar 300kb/s si poate fi <1 MB/s, respectiv raportul calitate pret sa fie ok.
Scuze daca am postat intr-o zona derecomandata.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vezi o cartela (gsm) de net (daca e la punct fix (acasa), poti folosi telefonul pe post de router). Acum depinde de buget. N-am prea vazut nelimitat la cartela

#3
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015
folosesti abonamentu altcuiva .
Dai o bere, mai dai inca una, ceri respectivului sa-i folosesti abonamentul si te-ai scos .

Edited by surdomut, 06 July 2015 - 10:45.


#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu are vodafone net nelimitat la cartela?

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Apeleaza la cineva care are provider cu conexiune PPPoE sa te conectezi la routerul lui si platesti jumatate de abonament pt. o luna doua  Posted Image


L.E.:
sau, daca esti din Bucuresti, te poti orienta spre tehnologia 4G la nu stiu ce provider care ofera 1 Tera de internet trafic lunar pe cartele pre pay !
Am vazut reclama la metrou  Posted Image

Edited by tom_1133, 06 July 2015 - 11:02.


#6
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@tom_1133 si daca nu are conexiune PPPoE nu mai merge?
Si vezi ca conexiunea PPPoE se poate face doar intr-o singura locatie simultan si nici de schimbat locatia nu prea poti!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Iti iei o cartela Vodafone si daca activezi o optiune de minim 6 euro iti poti lua net nelimitat o luna, prin 3G/4G.

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Daca esti din bucurest/ilfov poti activa 1TB de la Telekom.

#9
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Conexiunea PPPoE se poate folosi și în alta locatia decat cea din contract.
Caz concret: Am net de la RDS fiberlink. În locatia unde am contractul se vinde apartamentul si trebuie sa stau temporar în alta locatie.
Am luat routerul si în locatia temporara este tras deja un cablu de net de la RDS ( chiriasi vechi aveau RDS ) , l-am conectat si ura avem internet ( cu userul si parola mea .... ).

Edited by request, 06 July 2015 - 11:10.


#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Posteasy90rider, on 06 iulie 2015 - 11:01, said:

@tom_1133 si daca nu are conexiune PPPoE nu mai merge?
Si vezi ca conexiunea PPPoE se poate face doar intr-o singura locatie simultan si nici de schimbat locatia nu prea poti!
Poti sa te duci si la Honolulu, daca ai cablu de la providerul X (din Romania) ce ofera conexiune PPPoE, te poti conecta cu user name-ul si parola date de provider la semnarea contractului.

Si in afara de conexiunea PPPoE, eu nu cunosc sa se poata imparti internet la mai multe computere pe un singur abonament.
Insa daca se poate si pe conexiunea aceea cu IP fix, OK ! nu stiam  Posted Image

#11
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Este o situatie asemanatoare cu Roaming-ul pe 2G-ul Vodafone. Te lasa, te lasa, dar pana la urma iti taie macaroana.

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posttom_1133, on 06 iulie 2015 - 11:28, said:

Poti sa te duci si la Honolulu, daca ai cablu de la providerul X (din Romania) ce ofera conexiune PPPoE, te poti conecta cu user name-ul si parola date de provider la semnarea contractului.

Si in afara de conexiunea PPPoE, eu nu cunosc sa se poata imparti internet la mai multe computere pe un singur abonament.
Insa daca se poate si pe conexiunea aceea cu IP fix, OK ! nu stiam  Posted Image
Nu poti folosi oriunde! Mai demult se putea, dar acum au limitat accesul la acelas oras/zona/sector, cu cateva exceptii.
Dar cum vrei tu sa imparti la mai multe PC-uri in locatii diferite, cand poti avea doar o singura sesiune PPPoE deodata???

#13
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View PostMembruAnonim, on 06 iulie 2015 - 11:02, said:

Iti iei o cartela Vodafone si daca activezi o optiune de minim 6 euro iti poti lua net nelimitat o luna, prin 3G/4G.

Nelimitat se refera la sms-uri si minute in retea. La 6 euro are 1GB trafic, la 12 euro are 3,3, cum se descurca o luna daca el consuma 1, 2 sau mai multi giga pe zi? :)))

#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

Quote

– apelați *100#, selectați Promoții și activați BONUS Net Nelimitat. Există și posibilitatea de a-l activa din aplicația MyVodafone până pe 31 iulie.
http://www.gadget.ro...rtela-vodafone/

#15
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Posteasy90rider, on 06 iulie 2015 - 11:35, said:

1.Nu poti folosi oriunde! Mai demult se putea, dar acum au limitat accesul la acelas oras/zona/sector, cu cateva exceptii.
2.Dar cum vrei tu sa imparti la mai multe PC-uri in locatii diferite, cand poti avea doar o singura sesiune PPPoE deodata???
1.Nu stiam ca cei de la RDS au limitat conexiunea PPPoE doar "la acelas oras/zona/sector, cu cateva exceptii" !
Insa te cred pe cuvant caci eu nu am net de la RDS.

2.Tu ai internet de la RDS;
daca iti cumperi un router ce are conexiune PPPoE, poti sa pui user name-ul si parola pe router si sa dai mai departe internet atat WIFI cat si cu cablurile UTP de la routerul din casa ta.
Desigur, viteza la internet va fi limitata de capacitatea routerului.


ON Topic:
@initiator, ai doar doua soluti !
Prima este sa rogi un vecin care are internet cu conexiune PPPoE sa bage un router la el in casa;
cablul principal de internet sa-l bage-n router;
sa faca conexiunea PPPoE la router si sa-ti de-a si tie internet pentru o luna doua, timp in care platesti si tu jumatate din abonament.

A doua solutie este sa cumperi cartela SIM (nu stiu la ce provider) care ofera 1 Tera de internet pre pay.

#16
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Posttom_1133, on 06 iulie 2015 - 12:23, said:

1.Nu stiam ca cei de la RDS au limitat conexiunea PPPoE doar "la acelas oras/zona/sector, cu cateva exceptii" !
Insa te cred pe cuvant caci eu nu am net de la RDS.

2.Tu ai internet de la RDS;
daca iti cumperi un router ce are conexiune PPPoE, poti sa pui user name-ul si parola pe router si sa dai mai departe internet atat WIFI cat si cu cablurile UTP de la routerul din casa ta.
Desigur, viteza la internet va fi limitata de capacitatea routerului.


ON Topic:
@initiator, ai doar doua soluti !
Prima este sa rogi un vecin care are internet cu conexiune PPPoE sa bage un router la el in casa;
cablul principal de internet sa-l bage-n router;
sa faca conexiunea PPPoE la router si sa-ti de-a si tie internet pentru o luna doua, timp in care platesti si tu jumatate din abonament.

A doua solutie este sa cumperi cartela SIM (nu stiu la ce provider) care ofera 1 Tera de internet pre pay.
2.Da, dar pentru a putea da mai departe e nevoie de router, pentru orice conexiune.
A doua solutie am scris-o mai sus, e valabila doar daca e din/trece prin ilfov/bucuresti.

#17
Garfield12

Garfield12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.07.2010

View PostMembruAnonim, on 06 iulie 2015 - 11:02, said:

Iti iei o cartela Vodafone si daca activezi o optiune de minim 6 euro iti poti lua net nelimitat o luna, prin 3G/4G.

Asta mi se pare cea mai convenabila in situatia mea.
Se poate opri discutia aici.
Multumesc mult celor care au contribuit. :D

#18
carlo7

carlo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 13.08.2012

View Posteasy90rider, on 06 iulie 2015 - 11:51, said:

cei de la vodafone au schimbat regulile "in timpul jocului", inainte de termenul prestabilit (31 iulie 2015).
netul nelimitat nu se mai poate activa; optiunea nu mai este valabila.
le multumim, desigur, pentru seriozitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate