Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Test hpv

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Dupa un diagnostic de rana pe col(cervicita),si un test Papanicolau cu rezultat negativ adica normal am primit un tratament cu ovule 2 luni.dupa alt control rana e inca acolo si am primit recomandarea de a face un test hpv.la ce ma pot astepta negativ..chiar daca papanicolau a iesit bun?eu iau si anticonceptionale de cativa ani buni.desorelle.

#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ai și o întrebare? Dacă da, care e aia, că nu reiese din postul tău.

#3
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Pai sunt f stresata de acest test.nu stiu la ce sa ma astept.doctorul a spus ca are nevoie de acest test suplimentar inainte de urmatorul pas cauterizarea.e posibil sa fie ceva grav si el sa nu imi spuna??am crezut ca papanicolau are o acuretete destul de mare .

#4
baghera2

baghera2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 16.03.2010
doctorului ii este teama sa nu aibe de-a face cu virusul hpv (a nu se confunda cu HIV)...acest hpv nedetectat la timp poate genera ulterior cancer de col uterin. Ca fapt divers si adolescentele care accepta sa se vaccineze impotriva cancerului uterin fac in prealabil acest test hpv...cu toate ca multe sunt pustoaice poate chiar virgine.

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ai   aici   și aici  detalii.
Medicul tău este meticulos și bine face. Este posibil să îți recomande și o biopsie, ca să fie sigur că nu sunt motive de îngrijorare.

Edited by Cazimi, 06 July 2015 - 11:16.


#6
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Ms de raspuns.am citit linkurile tale si altele de acest gen.ideea mea despre papanocolau era ca iti da un verdict clar adica indentifica sau nu celule canceroase .acum am aflat ca testul hpv este superior.am avut o reactie pozitiva cand rezultatul de papanicolau a iesit bun dar acum trebuie sa fac hpv-ul care ma pune pe ganduri...

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ce înțelegi prin „reacție pozitivă”?
De asemenea, în topicul de deschidere ai folosit „negativ” ca și cum ar fi ceva rău.

#8
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
Rezultat negativ adica testul a iesit bine,prezenta anumitor celule rele nu a fost confirmata,reactie pozitiva adica m-am bucurat de ceea ce am spus mai sus.asta pana cand a aparut si necesitatea acestui hpv.

#9
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
In primul rand, sfatul meu este sa nu te panichezi.  Daca medicul, ti-a prescris tratament si acesta nu a avut rezultatul dorit este ceva normal sa iti ceara sa faci acum alte analize. Stai linistita ca nu esti singura cu astfel de probleme. Medicul tau isi ia o masura de precautie inainte sa utilizeze proceduri care iti pot provoca un anumit discomfort ( pe termen scurt sau mai lung).

In plus, tu ai luat anticonceptionale. Indiferent de cat de bune sunt ele, tot provoaca probleme organismului. Nu ai mentionat 2 aspecte:
1. Nu ai mentionat cati ani ai. Este important sa mentionezi varsta si este un factor destul de important in cazul unei probleme, indiferent de natura ei. Organismul tanar poate reactiona mult mai bine la diverse boli/tratamente.
2. Nu ai mentionat de cat timp iei anticonceptionalele si daca ai o schema pe care o urmezi.

Nu te panica si nu lua in considerare toate informatiile pe care le gasesti pe Internet. Majoritatea (nu dau procent) or sa indice ca ai deja cancer... Cel putin eu asa am constatat. Informeaza-te dar lasa urmarile grave ( cum e cancerul) deoparte pentru moment. Sunt convins ca nu e cazul la tine.

Sanatate!

#10
peter_malachi

peter_malachi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 31.12.2011
32 ani

Nici nu stiam ca exista testul hpv inainte.nici nu am avut probleme decat cistite in trecut.mari emotii am avut dupa cum am spus inaintea testului papanicolau dar apoi iesind bine(frotiu negativ pt leziuni intraepiteliale sau maligne) am zis ca e o problema minora si ca tratamentul va rezolva problema.faptul ca doctorul a cerut si test hpv ma facut sa imi pun intrebari .testul il voi face peste 1-2 saptamini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate