Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Problema grava - Informare

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Vreau sa precizez cateva informatii pentru inceput: Acest topic nu are ca scop obtinerea de ajutoare financiare, ci doar obtinerea de informatii din partea celor care doresc sa ma ajute! De asemenea, cei care detin informarii oricat de mici, ii rog sa posteze, nu ii costa nimic si poate ma vor ajuta foarte mult!
Daca am gresit locul postarii, ii rog pe cei care sunt in masura, sa ma scuze si sa faca modificarile necesare!

Povestea incepe de cand m-am nascut. Parinti mei spun ca eu nu am inceput sa plang imediat, am intarziat vre-o 10 secunde, si de aici, majoritatea doctorilor care m-au consultat cred ca problema mea a aparut in momentul nasterii.

In prezent am 23 de ani, m-am nascut si traiesc in Bucuresti, iar problema mea medicala se numeste atrofie de nerv optic ceea ce mi-a produs o miopie care a tot crescut de-a lungul vietii. De cand ma stiu, ma stiu cu aceasta problema. De cand am devenit constient, adica pe la 6 ani, dioptriile mele erau undeva pe la -3, iar in prezent dioptriile mele au ajuns pe la -9 si ma astept ca in viitor sa se tot agraveze. Pentru cei necunoscatori, daca nu port ochelari sau lentile de contact, nu vad aproape nimic clar, decat daca apropii foarte mult de ochi, iar lentilele de contact si ochelarii nu imi rezolva problema nici pe jumatate, doar ma ajuta sa ma descurc la distante mici. Pe langa asta, pe la gradinita am descoperit ca sunt si discromat, adica, incurc culorile intre ele, sau nu le recunosc.

Aceste probleme m-au urmarit toata viata, la gradinita, la scoala, la liceu, la facultate, la locul de munca, absolut peste tot, ceea ce mi-au creat multe dezavantaje in timp ce treceam prin viata, de la oameni care radeau de mine (colegi fie de servici, fie de munca, fie prieteni), pana la a-mi fi foarte greu sa ma descurc, mult mai greu decat o face un om normal. Eu ma descurc foarte greu si cand ies din casa, de exemplu, cand astept o masina RATB trebuie sa stau foarte aproape de ea ca sa vad ce masina este, mai ales daca este soare afara, si de cele mai multe ori nici asa nu vad.

De-a lungul timpului m-au consultat multi doctori atat romani cat si straini si toti au ajuns la aceeasi concluzie: Problemele vor ramane permanent, cel putin pana la descoperiri noi, deci nu se poate opera sau vindeca. Aceste consultatii au fost scumpe si le-au suportat in foarte mare parte parintii mei, inclusiv cand am fost in Germania unde m-au consultat 3 doctori recomandati de foarte multa lume la nivel international. In prezent am ramas sa ma consulte periodic (odata la 6 luni) o doctora foarte buna ce are cabinetul particular prin Bucuresti si aici costurile sunt destul de mari, atat costul consultatiei cat si costurile cu lentilele de contact si ochelarii.

Parintii mei si-au permis aceste consultatii deoarece aveau o afacere care pana acum 3 ani mergea bine. Pana acum cateva luni am facut si eu parte din afacere, insa acum rostul meu s-a cam terminat, odata cu scaderea afacerii. Deja ai mei au luat masuri, tatal meu s-a angajat, mama mea inca mai incearca sa faca ceva cu afacerea respectiva, a redus cat se poate de mult din cheltuieli, si-a restrans spatiul de lucru a dat afara angajatii si spera...
Aici ma descurcam destul de greu, dar, avand in vedere ca munceam de la 16 ani, m-am obisnuit in timp. Nu m-am ferit de munca deloc, chiar am muncit in timpul liceului si facultatii fara sa le neglijez, chiar daca locul in care se desfasura munca nu era prielnic pentru sanatatea mea.

In prezent imi caut de lucru si nu imi gasesc deloc. Am fost pana acum la 20 de interviuri, pe care mai mult de jumatate le-am picat deoarece nu vroiau sa ma angajeze dupa ce vedeau problemele mele, iar cele pe care le-am luat, m-au dat afara imediat ce vedeau problemele mele, pentru ca nu le observasera in timpul interviului. Am incercat in mai multe domenii, insa raspunsul a fost acelasi peste tot. Nici nu am avut pretentii de salariu mare.

Ar fi cam 3 modalitati de rezolvare a problemei:
1. Sa caut un loc de munca care sa ma accepte asa cum sunt.
2. Sa imi obtin certificat de handicap si sa primesc ajutor din partea statului.
3. Sa imi obtin certificat de handicap si sa gasesc o companie care sa ma accepte asa cum sunt si poate primesc si ajutor din partea statului.

Dintre toate aceste optiuni, a 3-a ar fi cea mai avantajoasa, le combina pe primele 2, adica nu stau degeaba, muncesc, si poate ma ajuta si statul.
Prima optiune am incercat-o, insa s-a dovedit ca nu are succes, si ma gandeam ca poate daca imi obtin acest certificat, poate exista companii care sunt dispuse sa ma angajeze.

Nu stiu ce sa fac! Am tot auzit prin mass-media ca persoanele cu handicap sunt tratate foarte urat de catre statul roman, pensii mici, mai mult dezavantaje decat avantaje, iar asta nu ma incurajeaza deloc, chiar daca este un drept al meu, de care altii profita prin spagi si obtin certificate de handicap cu grade mari si pensii pe masura.
Pana in prezent nu am avut nevoie de ajutor din partea statului si am sperat sa nu am nevoie niciodata, insa situatia este de asa natura incat nu prea mai am alta alternativa!

Voi ce pareri aveti? Ce sfaturi aveti? Cu ce informatii ma puteti ajuta?
Daca e sa-mi obtin certificatul de handicap, ce proceduri trebuiesc urmate pentru a-l obtine si dupa aceea ce trebuie facut? La ce sa ma astept? Oare voi avea vre-un avantaj, sau doar voi fi trecut pe niste liste carora nu le da nimeni importanta?

Sunt foarte derutat si am ajuns intr-o situatie in care nu mai stiu ce e de facut. Orice informatie imi va fi de foarte mare ajutor, asa ca va rog, daca detineti orice fel de informatii va rog sa le postati aici sau prin PM!

#2
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Pentru obtinera certificatului de handicapat ar trebui sa te ajute medicul tau curant la care te duci la tratament sau consultatii,inainte de toate cautati un loc de munca unde te accepta cu boala pe care o ai si esti capabil sa faci fata cerintelor.Parerea mea.Sanatate si succes.

#3
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Mersi! Dar de ce in ordinea asta?

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu conteaza ordinea. Legat de certificat, ai de umblat ceva zile. Ptr informatii suplimentare trebuie sa mergi la DSAGPC al orasului tau, apoi medic de familie si la urma va trebui sa mergi la o comisie de evaluare la un spital, unde aia aproba sau nu cererea ptr certificat. Ideal ar fi sa ai o relatie ceva, asa esti inca odata victima. Firma mamei tale poate obtine ceva subventie ptr angajati cu handicap, bani care ti-ar putea reveni si tie. Nu mai retin pasii, dar acum ceva timp o firma din valcea angaja doar pe baza de handicap sa obtina deduceri si bani in plus. Va trebui sa va informati singuri.

Un start:
http://www.dgaspc4.r...de-handicap.htm

Edited by xkos, 06 July 2015 - 10:59.


#5
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Obtinerea de certificat de handicap nu exclude posibilitatea de a munci daca poti face asta. Bunica mea a fost incadrata la handicap de grad mediu (a pierdut vederea la un ochi si nici cu celalalt nu vede prea bine) si primeste ajutor din partea statului aprox 250 ron. Chiar daca te-ar incadra la un grad avansat, nu poti substitui un salariu cu ajutorul de la stat pentru ca e destul de mic...
Nu vad de ce angajatorul ar afla ca ai certificat de handicap. Nu trebuie sa mentionezi lucrul asta daca tu crezi ca e in dezavantajul tau.

Ce facultate ai terminat sau in ce domeniu ai incercat sa te angajezi? Poate nu te-au tinut din alte motive, nu pentru ca au constat ca ai probleme cu vederea..

#6
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
@crank_
Asta a fost motivul pentru ca mi s-a specificat!
Trec in anul 3 la Finante, Banci si Contabilitate - Universitatea Dimitrie Cantemir.
Am incercat in diverse domenii, de obicei in vanzari pentru ca cu asta m-am ocupat pana acum si la asta ma pricep cel mai bine, dar am incercat si in domenii precum call center, casier, lucrator comercial, pentu doua zile am fost si broker la bursa, la o firma. Nu am avut pretentii, cum am spus si mai sus, nici de salariu si nici de un post anume. Am incercat chiar sa fiu lucrator comercial la Mega image, insa nu am trecut de testele medicale, iar la KFC la fel.
Sunt constient ca nu pot trai din ajutorul statului si stiu ca sunt niste pensii mizere.
Stiu ca certificatul de handicap nu exclude munca, cum am specificat si mai sus, nu m-am ferit niciodata de munca si efectiv nu pot sa stau in casa ca o leguma, in prezent imi tot caut ceva de munca si cand gasesc apar problemele de angajare. Am incercat sa si ascund problemele pe care le am, dar in momentul in care angajatorul vede ca ma aproprii prea mult de o foaie pe care trebuie sa o citesc sau sa o semnez, atunci apar intrebarile. Oricat de mult as vrea sa imi ascund problema, chiar nu pot.

@xkos:
Am auzit ca unele firme ar avea anumite avantaje din partea statului in cazul in care angaja pe cineva cu probleme, insa nu am gasit nici o informatie pana in prezent.
O sa ma informez mai bine!

Va multumesc pentru informatii! Daca mai este cineva care ma poate ajuta, ii rog sa posteze!

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Poate gasesti ceva legat de lucrul la calculator ... aici ai putea avea sanse mai mari, categoric prima conditie fiind aceea de a te descurca cu un calculator la cerintele angajatorului.

#8
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
Propune-mi un post sau un exemplu mai concret! Sa lucrez la calculator as putea si dintr-o functie de secretar! :)
Nu am avut curiozitatea sa invat programare sau web design sau sa fac arta, si ca sa invat acum, multa lume mi-ar spune ca e prea tarziu! Este o alternativa frumoasa si m-am gandit la ea.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca la 23 de ani crezi ca e prea tarziu ... pt ce faci Finante-Banci, ca sa te faci contabil sau sa lucrezi la o banca, nu ?? Adica vei cauta sa ai un job care presupune lucrul la calculator ... aprofundeaza cat mai bine ceea ce inveti in facultate, poate chiar si mai mult decat inveti acolo (ceva cursuri specializate) si vei putea avea un viitor cat de cat frumos. Contabilitatea pt cateva firme o poti tine de-acasa, unde stai cum vrei tu in fata calculatorului ... daca iti faci treaba bine, n-are de ce sa-l intereseze pe patronul respectiv caruia ii tii contabilitatea ca ai tu niscaiva probleme de vedere.

#10
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
E ingrata situatia, nu numai ca iti gasesti greu de lucru dar iti ingreuneaza viata vederea slaba. Eu am implant de cristalin, mi-a redus dioptriile dar nu la zero, oricum ma descurc fara ochelari si am avut mult mai mult ca tine. E destul de scumpa operatia si recupererea destul de lunga. Totusi iti pot spune ca lucrez dinainte de operatie, in mod normal daca nu faci munca fizica grea nu ar trebui sa te discrimineze nici un angajator. Daca o face. intr-o economie sanatoasa ar avea mari probleme daca te da afara din motivul asta.

Cu lucrul la calculator sa fii cumpatat pt ca e obositor, in primul rand pentru ochi dar si in general, statul pe scaun ore intregi te stoarce chiar daca aparent nu faci efort, e nenatural pentru ogranism sa stea un timp indelungat pe scaun.
Nu e tarziu sa te apuci de informatica. Iar in Bucuresti vei gasi repede un loc de munca bine platit. Dar dureaza cativa ani sa inveti nu numai programare in sine ci sa acumulezi o cultura a informaticii.

Inca ceva, renunta la lentilele de contact, obosesc ochiul, faci conjunctivite oricat de stricta e igiena si in final pot rani ochiul. Inainte sa ma operez unul din medicii la care faceam consultatia mi-au zis ca vede urma lentilei pe globul ocular, un cerc de diametrul ei. Exista lentile subtiri pt ochelari chiar si la dioptrii mari.

Edited by andreim77, 07 July 2015 - 17:35.


#11
xe3nder

xe3nder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 31.08.2014
@andreim77: Stiu ca sunt lentile pentru ochelari sutiri, dar nu asta ma deranjeaza! La mine dioptriile se modifica destul de repede, in situatia in care eu ma duc la control odata la 6 luni, mai bine dau 1000 RON la 6 luni fata de ochelari care numai lentilele costa 1800 RON, sa nu mai adaug rama si consultatia! Iar legat de problemele care tin de lentilelele de contact, ai dreptate, riscul este mai mare sa patesc ceva, dar imi da si o posibilitate de a vedea mai bine cu 10% fata de ochelari, diferenta care conteaza foarte mult in situatia mea.
Si acum stau in fata calculatorului destul de mult timp, cand am treaba ma prind si 8-10 ore in fata calculatorului si, da, este extrem de obositor pentru och, dar pe o perioada mai lunga cred ca as putea sa ma obisnuiesc. In situatia in care nu prea mai am alternative...
E bine totusi ca tu ai putut sa faci operatia respectiva, la mine nu se poate face nimic.

@shymano: Ai si nu prea ai dreptate! Contabilii se gasesc acum la orice pas iar pentru ca sunt asa de multi, cererea a scazut in ultima perioada, si pentru ca e concurenta mare preturile au ajuns destul de mici. Pe langa asta eu sunt pe ramura Finante si Banci. Insa chiar si in situatia asta, nu mai cred ca exista un viitor in acest domeniu..
Aici e mai mult de discutat...

#12
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
La 23 de ani merge, dar in timp ai sa vezi ca se acumuleaza oboseala, dupa o ora de pc te ia cu dureri peste tot, cap, spate, picioare. De aceea fa 10 min pauza pe ora si o ora la jumatatea programului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate