Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Constructie usoara peste garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Rosette

Rosette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 05.01.2010
As dori sa adaug un dormitror casei mele. Cum in spatele casei am 2 m pana la vecini si vecinii nu vor  sa-mi permita sa mai adaug o camera la etaj aproape de ei, cum in fata casei am o terasa cu pergola imbracata  cu clematite si trandafiri si nu pot sa o stric, e ceva realizat in ani,cu multa munca si dragoste pentru flori, nu-mi ramane decat garajul! Sa adaug o camera peste garaj.
Pentru ca pe sub garaj trec conductele de apa si conductele catre fosa septica, ma gandesc sa adaug peste tot garajul + un hol, adica o suprafata de 10X4 ml, un etaj facut din OSB. Dar am citit ca exista :
"Casele din OSB sau așa-zisele case americane sunt construite astfel: pereții sunt prefabricați, având o structură din lemn; la interior sunt placați cu rigips, iar la exterior cu placi din OSB; peste OSB va veni placat polistiren de zece centimetri; între rigips și OSB există o izolație cu vată sau cu celuloză; se asamblează bucată cu bucată și gata."
Asadar eu inteleg ca placa  OSB este lucrata  impreuna cu placa de rigips avand intre ele  un strat de vata. Pentru acest fel de  perete prefabricat trebuie asteptat o luna de zile dupa efectuarea comenzii.Despre pretul pentru un m2 sau pentru un panou  nu am gasit nimic .
Va rog, daca cunoasteti mai multe despre pret, avantaje si  dezavantaje in folosirea acestor panouri, spuneti-mi parerea dvs.As putea folosi si alte materiale pentru a realiza o constructie usoara?
Multumesc pentru orice parere si sfat.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Unde este situata casa in discutie?

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
In primul rand este o solutie scumpa . Desi pare usora si facila , crede-ma , cand aduni placile , cu pierderile , cu structura de lemn pe care vrei sa le prinzi , cu manopera pentru tamplar , rigipsar , etc , ai sa platesti mai mult de cat face. Nu vorbesc din vise , am facut cu mana mea o cabana ...tot pe un garaj Posted Image , si m-a costat , in final , de trei ori mai mult decat daca o faceam din zidarie . Chestia este ca pe exterior va trebui sa pui izolatie, intre placi , izolatie , vei avea multiple elemente de prindere si multiple elemente de finisare ( mai ales pe la usi si ferestre ) , mult mai scumpe decat o simpla tencuiala care poate fi si finisare finala pentru un meserias bun . Legat de greutate , daca structura garajului nu a fost gandita pentru solicitari suplimentare , risti foarte mult . Pe vremuri de stabilitate , constructia va rezista , dar la cutremur ( miscari laterale ) se darama ca un castel de carti , daca fundatia si structura initiale nu au fost gandite pentru greutate suplimentara .

#4
LucaToni

LucaToni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.02.2015
De ce nu transformi garajul intr'un dormitor? Si sa construiesti in alta parte a terenului un garaj deschis din lemn,pe care il poti folosi ca si foisor la nevoie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate