Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Citroen

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Helsing001

Helsing001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.07.2015
Salut,
Doresc sa cumpar o masina si prima varianta pentru mine ar fi fost Citroen C5 (imi place cum arata, imi plac dotarile).
Insa: aproape fara exceptie, toti cei pe care-i cunosc mi-au spus sa ma gandesc mai bine. Am auzit povesti, cum ca masinile Citroen stau mai mult prin service-uri; ca reparatiile sunt atat de costisitoare incat unii prefera tramvaiul pana strang bani pentru ele etc
Imi puteti spune daca ati auzit de chestii de genul asta? Chiar e asa?
Mersi

#2
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
C5 este o masina OK cu suspensii pe perna de aer, etc, deci confortul este maxim. Mie personal imi place cum arata dar majoritatea ti-ar recomanda o alta masina, gen Skoda Superb...Oricum, eu sunt si fan Citroen Cactus, o masina mai nonconformista...
Legat de piese sau manopere scumpe, asta-i legenda...

#3
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Sunt  posesor de C5 si sunt foarte multumit pana acum , o am de 3 ani, a fost mana a doua , fabricatie 2009.
Inainte am avut un astra 2005, nu se compara cu C5.
O recomand tuturor, consumabilele au aceleasi preturi comparativ cu astra.
Nu am avut probleme majore cu ea, poate sunt mai norocos.
Daca vrei alte detalii, intreaba-ma.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
A compara Astra cu C5 e ca si cum ai compara C5 cu C4, sunt chestii diferite.
Eu nu mi-as lua Citroen nici daca as locui in Franta, costa prea mult plasticul, lipiciul si tabla insiruita la ei.

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Quantum, on 06 iulie 2015 - 07:15, said:

A compara Astra cu C5 e ca si cum ai compara C5 cu C4, sunt chestii diferite.
Eu nu mi-as lua Citroen nici daca as locui in Franta, costa prea mult plasticul, lipiciul si tabla insiruita la ei.
LOL. Te-ai cam hazardat de data asta.
De aia e printre cele mai grele masini de clasa medie. De la plastic, lipici si tabla intinsa sa iasa o cutie goala cat mai mare...

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

 Quantum, on 06 iulie 2015 - 07:15, said:

Eu nu mi-as lua Citroen nici daca as locui in Franta, costa prea mult plasticul, lipiciul si tabla insiruita la ei.

fucking bullshit

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 underb, on 06 iulie 2015 - 17:50, said:

LOL. Te-ai cam hazardat de data asta.
De aia e printre cele mai grele masini de clasa medie. De la plastic, lipici si tabla intinsa sa iasa o cutie goala cat mai mare...
Am zis eu ceva de masa ei?! Mai citeste o data ce am scris mai sus, vad ca nu ai inteles.

#8
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,336
  • Înscris: 15.10.2007
oricum nici tu nu stii ce ai vrut sa exprimi

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ti-am spus foarte clar ca, la Citroen, cumperi mult lipici, plastic si tabla insiruita la un pret prea mare.
Ce e atat de greu de inteles?!  Parca ai fi Trabantist!

#10
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,277
  • Înscris: 23.07.2014

 Helsing001, on 05 iulie 2015 - 21:01, said:

Salut,
Doresc sa cumpar o masina si prima varianta pentru mine ar fi fost Citroen C5 (imi place cum arata, imi plac dotarile).
Insa: aproape fara exceptie, toti cei pe care-i cunosc mi-au spus sa ma gandesc mai bine. Am auzit povesti, cum ca masinile Citroen stau mai mult prin service-uri; ca reparatiile sunt atat de costisitoare incat unii prefera tramvaiul pana strang bani pentru ele etc
Imi puteti spune daca ati auzit de chestii de genul asta? Chiar e asa?
Mersi

Suspensia hidro-pneumatica (hidractive 3+) face toti banii din lume cand vine vorba de confort la drum lung, e absolut inegalabila in clasa (de fapt strict d.p. asta de vedere, confortul de rulare de genul asta gasesti la E-class). E o masina cu care faci 1000 de km intr-o zi si nu ajungi la destinatie amortit si rupt de spate, ba chiar consideri toata calatoria aia, cat a fost ea de lunga, o placere. O masina in care tu si familia ta va simtiti intr-adevar confortabil.
  Ca si consideratie generala, nu te mai lua dupa folclor din asta tipic rom^nesc (multi au niste patternuri fixe in cap, nu ii scoti din ele si vorbesc din ce viseaza noaptea sau din "ala a zis ca un amic a spus ca un prieten de-al lui i-a povestit"). Fa drive-test, vezi cum iti place la condus, cauta sa ai perioada de garantie (cat e posibil mai mare). Motoarele diesel sunt foarte bune, iar benzinarul thp e de asemenea foarte ok.

Edited by SorinGT, 08 July 2015 - 10:33.


#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Quantum, on 08 iulie 2015 - 08:31, said:

Ti-am spus foarte clar ca, la Citroen, cumperi mult lipici, plastic si tabla insiruita la un pret prea mare.
Ce e atat de greu de inteles?!  Parca ai fi Trabantist!
De inteles am inteles, doar ca nu am fost de acord. Alea cu plastic, lipici si tabla intinsa sunt printre masinile usoare pt dim lor.

Sau poate n-am inteles bine la ce te referi prin tabla insiruita si nu te refereai de fapt la o cutie goala trasa de ea sa iasa mare, pusa pe o structura slaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate