Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Autoaparare pe proprietate privata

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
ILoveMyKid

ILoveMyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2014
Salut , de cateva saptamani intampin urmatoare problema: Se joaca in fata curtii mele niste copii cu mingea, printre care niste gunoaie de oameni care nu au facut nimic toata viata decat sa bea , sa fure , sa-si bata nevestele/copii, sa faca scandal etc. In principiu, oamenii dau mingea la mine in curte (le.o dau de fiecare data , nu sunt genul de vecin carnat care sa le.o sparga sau sa faca scandal), dar vad ca din nesimtire incearca sa-mi intre in curte fortand poarta (efractie?) .

Intrebarea mea este: daca las pe cineva sa imi intre abuziv in curte sau il prind in curte, ies la el si ii trag o bataie sanatoasa in sensul ca nu il las pana nu ii rup un picior sau o mana , eventual si o dunga mica de briceag sa ma tina minte, acest tip de violenta dpdv penal intra in categoria de autoaparare ?

Si acum cateva zile un rrom de vreo 15-16 ani mi s-a urcat pe terasa , iar de pe terasa daca era usa de la balcon avea acces in casa , si eu il prindeam si-l bateam sa sune apa in capu' lui, tot la autoaparare intra ?

Scuzati eventualele greseli gramaticale, daca am postat unde nu trebuie rog un moderator sa mute unde topicul unde trebuie :).

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Asta e autoapărare cu premeditare? Posted Image

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,861
  • Înscris: 25.01.2007
verifica intai sa fie rrom, nu alb bronzat si da-i bataie!

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
EU cred ca intra la apararea proprietati.......care nu are voie sa fie "incalcatà" decat cu acordul tau....

PS,ILoveMyKid vrea sa bata un Kyd de 15-16 ani!Posted Image

Edited by BodCasa, 05 July 2015 - 21:12.


#5
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
Ai grija cand il bati,sa nu lasi urme,ca se poate intoarce impotriva ta...la noi in tara,din pacate poti iesi tot tu vinovat,chiar daca te aperi de un hot.

#6
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostILoveMyKid, on 05 iulie 2015 - 20:53, said:

Si acum cateva zile un rrom de vreo 15-16 ani mi s-a urcat pe terasa , iar de pe terasa daca era usa de la balcon avea acces in casa , si eu il prindeam si-l bateam sa sune apa in capu' lui, tot la autoaparare intra ?
e mai greu de explicat, dar îţi dau un singur sfat: dacă eşti la tine pe proprietate, poţi să baţi pe cine vrei, cum vrei, dar fără martori :D

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Solutia este:

#8
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
cel mai corect este sa reclami autoritatilor,stiu ca te calca pe nervi situatia asta,dar mai bine asa decat sa regreti toata viata...

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Caine ai?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSerafim606, on 05 iulie 2015 - 21:08, said:

Caine ai?
...el e cainele.

Ma intreb cum poti sa te gandesti la autoaparare cand il bati pe ala ca ...a intrat sa-si ia mingea.

Edited by MembruAnonim, 05 July 2015 - 21:13.


#11
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Cat de penal ar fi ca tot tu sa-ti iei bataie la tine in curte :lol:.

#12
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
te muti la bloc Posted Image

da, un caine rau ar face treaba, n-o sa mai zboare "pasarelele" peste gard Posted Image

#13
ILoveMyKid

ILoveMyKid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2014

View PostBodCasa, on 05 iulie 2015 - 21:04, said:

EU cred ca intra la apararea proprietati.......care nu are voie sa fie "incalcatà" decat cu acordul tau....

PS,ILoveMyKid vrea sa bata un Kyd de 15-16 ani!Posted Image

contul l-am gasit pe un mail .numele pus "la panarama", nici copil nu am .


iar cine incearca sa sa-mi intre are 30+.


caine rau m-am gandit la un amstaff, dar o sa moara otravit cel mai sigur .


@Serafim606, am luat si problema ta in calcul Posted Image) se rezolva cu o bata zdravana . sau vorba unui prieten "daca nu pot sa-l bat, ii dau un sut in oo si il musc de ureche".








problema nu e ca intra sa-si ia mingea , dar la cat de jigodii sunt oamenii respectivi , daca pot sa fure ceva fura, ca e o cutie cu vopsea, un ciocan sau orice , saraciile fura si eventual mai rup si ceva . in principiu cel mai mult si cel mai mult ma deranjeaza ca mi se urca pe terasa , si nu-mi place sa stau cu grija "aoleo am uitat usa la balcon deschisa si raman fara bani telefon si pc " .

Edited by ILoveMyKid, 05 July 2015 - 21:29.


#14
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
nu. tot vad ca arunci termenul autoaparare - dar nu prea ii intelegi sensul, desi nu e foarte complicat. cum poti intreba de autoaparare, daca omul nu te ataca? sau macar in mintea ta, cum ti-ai imaginat tu ca te poti apara de cineva care n-are nimic cu tine?   :huh:

sau te referi cumva la autoapararea... proprietatii? daca despre dumneai e vorba, las-o sa se apere singura, si atunci poate o sa fie autoaparare.   :lol:

Edited by born2lose, 05 July 2015 - 21:22.


#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Al meu n-a mai murit din 2012 de când il am..... Si crede-ma ca am destui "prieteni" care ar vrea sa ma viziteze noaptea sau când sunt plecat.

View PostILoveMyKid, on 05 iulie 2015 - 21:20, said:


caine rau m-am gandit la un amstaff, dar o sa moara otravit cel mai sigur .

Edited by Serafim606, 05 July 2015 - 21:22.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostILoveMyKid, on 05 iulie 2015 - 20:53, said:



Intrebarea mea este: daca las pe cineva sa imi intre abuziv in curte sau il prind in curte, ies la el si ii trag o bataie sanatoasa in sensul ca nu il las pana nu ii rup un picior sau o mana , eventual si o dunga mica de briceag sa ma tina minte, acest tip de violenta dpdv penal intra in categoria de autoaparare ?


...cred ca ai niste probleme.

#17
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Sapa si tu un sant de apa in fata curtii si baga 3-4 crocodili.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Vatamare corporala si lipsire de libertate, cu astea te va pedepsi legea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate