Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TV Sony KDL55W829B

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
RaduCiolacu

RaduCiolacu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.07.2009
Salut ! Fiind in cautare de un TV nou, am gasit ASTA pe Amazon. Din cate mai stiu eu despre TV-uri, oferta e buna, insa un detaliu nu il pot dibui. Care e chestia cu Freeview ? Intentionam oricum sa rup contractul cu RDS si sa trec la antena parabolica. Treaba cu Freeview inseamna ca TV-ul are inclus receiverul pe care as fi fost nevoit sa il cumpar ? Adica bag direct cablul de la Antena si cardul in el ?
*La antene chiar nu ma pricep prea bine, insa in momentul in care se apropia mai mult sfarsitul contractului, as fi vrut sa ma interesez( si o fac acum!:))) ) cum pot prinde programele pe care le am acum, incluzandu-le pe cele exclusive ca digi 24 sau digisport si sa prind si din afara programele de sport straine, fara sa ma abonez la una din retelele cunoscute. Banuiesc ca poate fi un pic costisitor, insa prefer o investitie mai mare si unica decat abonamentele piperate de la retele.
P.S.: Stiu ca asta nu mai e chiar 100% on-topic, dar as aprecia mult si o parere in legatura cu specificatiile tehnice ale TV-ului.

Multumesc anticipat !

#2
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Freeview este denumirea serviciului de televiziune digitală terestră din UK. În România e „useless”! Și Freesat de-ar avea tot la fel (ăsta e serviciul de televiziune prin satelit la ei).

În România, dacă ai antenă de satelit (lighean, parabolică sau cum i s-o mai spune;) și abonament la un provider ca Telekom, Digi, Orange nu ai ce face cu televizorul cu tuner de satelit inclus! Cartelele lor funcționează doar în receptoare oficiale. Dacă ești abonat la cablu, poți folosi orice receptor sau televizor cu tuner DVB-C și care să aibă slot CI+ (pentru unii provideri)!

Dacă vrei abonament la o firmă românească de satelit și vrei să folosești receptorul tău, ai doar două opțiuni: Focus Sat și Freesat. Evident că receptorul trebuie să aibă cititor compatibil de cartelă. Transmisia din satelit se face cu standardul DVB-S și DVB-S2.

Dacă știe „Freeview” înseamnă că are tuner digital terestru (DVB-T), deci nici DVB-S, nici DVB-C. Acest tuner DVB-T s-ar putea să funcționeze cu o antenă obișnuită, poate și de cameră, în București și Sibiu, unde se prind TVR-urile. Dacă tunerul ar avea specificațiile DVB-T2, ar putea fi folosit în București, Iași, Cluj, Timișoara pentru a recepționa TVR-urile fără abonament. Cum văd că tu ești din Craiova, singura șansă ar fi să prinzi ceva de pe la sârbi (DVB-T2) sau bulgari (DVB-T).

Referitor la TV-ul menționat: https://www.richerso...ny-kdl55w829bbu

Quote

Analogue TunerDoes it receive conventional, analogue TV stations?Yes
FreeviewDoes it receive Freeview TV stations?Yes
Freeview HDDoes it receive Freeview HD TV stations?Yes
Freesat HDDoes it receive Freesat HD TV stations?No

Au ăstia un stil groaznic de a scrie specificațiile Posted Image Deci, ar avea:
  • tuner analogic - în Craiova prinzi TVR 1 pe 191.25 MHz (canal 8), cu antena orientată spre nord Posted Image Deși vei avea probleme cu sunetul (?) datorită normei folosite de ai noștri (OIRT).
  • tuner DVB-T MPEG4 (HD)
  • nu are tuner DVB-S !
Ei nu spun nimic de cablu, de parcă nici n-ar exista ... la noi, televiziune = cablu pentru mulți Posted Image chiar și pentru Ghiță ciobanul...

Edited by 0x0c, 05 July 2015 - 19:03.


#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.sony.co.u.../specifications
le are pe toate
139 cm (55") KDL-55W829B
DVB-T / DVB-T2 / DVB-S / DVB-S2/ C

Edited by STARTREK1, 05 July 2015 - 20:50.


#4
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
Într-adevăr, le are! Mă surprinde că pe Amazon nu sunt scrise sau nu le-am găsit eu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate