Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Router pe static IP - problema

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Salut,
Am o problema la un router- TP-LINK, cand il dau pe Static IP nu mai distribuie internet mai departe.
Schema e urmatoare: NET-> Router TELEKOM HG658 -> Router TP-LINK [cel din urma are problema]
Trebuie sa fie pe static ip pentru DVR- pentru a-l accesa din exterior. Pe laptop imi apare cu LIMITED CONECTION [cu semnul exclamarii] cu toate ca e conectat, nu merge internetul. [nici la telefon]

Cand este pe dinamyc IP totul este OK, cu exceptia faptului ca nu pot accesa DVRul din exterior.

Care este problema? De ce nu merge pe Static IP?

Multumesc!

#2
omegaa

omegaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 19.04.2011
Ce provider de net ai? Daca ai ip dinamic normal ca nu poti pune static si trebuie sa ii pui ddns, te ajuta baietii care sunt mai in tema ca mine.

#3
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Provider- Telekom (clicknet)
Da, am ip static!

Trebuie sa fac vreo setare anume a routerului de la telekom?

Edited by Cristi-jxt, 05 July 2015 - 16:33.


#4
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Pentru ca nu ai IP static de la providerul de internet! Posted Image
LE: am vazut ca ai scris ca ai IP static... Ciudat...esti sigur ca ai static si nu doar patesti pentru unul static?
Nu cumva problema este in Router-ul de la Romtelecom care iti "arunca" o plaja de IP-uri dinamice catre router-ul tau? ;)

Edited by ipel, 05 July 2015 - 16:35.


#5
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Nu ai cum sa pui ip static pe tp-link in cazul de fata, cel putin nu un ip real.
Dezactiveza dhcp pe tp-link si muta cablul din wan intr-un port lan.

#6
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pai datele de conectare nu sunt setate pe routerul Telekom? deci nu ai ce face cu ip-ul de extern pe Tp-link decat daca routerul Telekom e in mod bridge. Vezi ce clasa de ip aloca pe dhcp Huawei-ul de la ei si pui un ip static pe tp-link, dezactivezi DHCP pe tp-link si cablul il pui in LAN nu in WAN tot la TP-link. Asa merge?

#7
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015

 ipel, on 05 iulie 2015 - 16:32, said:

Pentru ca nu ai IP static de la providerul de internet! Posted Image
LE: am vazut ca ai scris ca ai IP static... Ciudat...esti sigur ca ai static si nu doar patesti pentru unul static?
Nu cumva problema este in Router-ul de la Romtelecom care iti "arunca" o plaja de IP-uri dinamice catre router-ul tau? Posted Image
Pai asta e ... nu stiu ce setari trebuie facute la routerul de la telekom. Are un meniu de tot rasul.
Si sigur am IP static Posted Image


Edit:
Ok. deci trebuie dezactivat DHCP din TPLINK sa pun cablu in LAN iar la Telekom, trebuie sa ii mai fac vreo setare?
Peste 3-4 zile voi ajunge sa fac setarile!

Edited by Cristi-jxt, 05 July 2015 - 16:41.


#8
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
trebuie in wan sa-i pui ip din aceas clasa cu routerul precedent.
de obicei routerele romntelecom au clasa 1.
la tplink la conexiune de net (in wan) setezi pe static, pui ip ex: 192.168.1.150, mask 255.255.255.0 gate 192.168.1.1 , dns 192.168.1.1.
dupa asta intri la lan si ii modifici calsa de ip (sa nu fie tot 1 si acolo). la lan setezi 192.168.0.1
salvezi totul si ar trebui sa mearga

Edited by Petrecristi, 05 July 2015 - 17:27.


#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Dacă la romtelekom ai IP static pe contract atunci acel IP static este pe WAN la Router TELEKOM HG658 iar routerul TP-Link pus in spatele va avea un ip-addr local.
1. Dacă pui DVR direct în routerul Telekom ar trebui să nu ai vreo problemă;
2. Poți sa folosești echipamentul Telekom in mod 'bridge' și atunci TP-Link va obține IP static;
3. Pe routerul Telekom faci port-forward către TP-Link și pe acesta port-forward către DVR.

#10
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
E foarte ciudat meniul routerului Telekom... m-am cam pierdut prin el. Am niste screenshot-uri cu meniul si setarile aferente -> http://www.girlshare.ro/34923864.8
La tplink am pus cum mi-a sugerat petrecristi, dar tot nu vrea sa mearga, adica imi arata la semnalul wifi/conectare cablu semnul exclamarii [limited].
Daca bag direct cablu in laptop merge...

#11
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
"la tplink la conexiune de net (in wan) setezi pe static, pui ip ex: 192.168.1.150, mask 255.255.255.0 gate 192.168.1.1 , dns 192.168.1.1."
pai  eu mai sus ti-am sugerat sa folosesti un ip din clasa 1 la routerul tplink. vad ca tu il ai 192. 168.0.2. Clasa e reprezentata de al 3 lea grup de cifre din ip pentru mask-ul de fata.

in lan la tplink sa lasi cum il ai acum pentru ca vad ca il ai cu clasa 2 si ipul dvrului si porturile sunt deschise bine

E normal sa nu mearga odata ce routerul tplink nu e setat cum trebuie deloc.

Dupa asta, porturile deschise de tine pe ip-ul 192.168.0.2 in routerul romtelekom nu mai sunt valabil pentru ca nu mai exista ipul asta odata ce ai scos un router din retea.
Ca sa rezolvi asta modifici in routerul romtelekom acolo unde ai deschis porturile, in loc de ip 192.168.0.2 cu ce pui in setari la routerul tplink (ce ti-am scris eu in poza acel ip) adica 192.168.1.2 cum ti-am sugerat eu, sau daca ai pus altceva pui altceva dar ca sa mearga trebuie sa aibe clasa 1.

Edited by Petrecristi, 11 July 2015 - 19:07.


#12
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015

 Petrecristi, on 11 iulie 2015 - 18:52, said:

"la tplink la conexiune de net (in wan) setezi pe static, pui ip ex: 192.168.1.150, mask 255.255.255.0 gate 192.168.1.1 , dns 192.168.1.1."
pai  eu mai sus ti-am sugerat sa folosesti un ip din clasa 1 la routerul tplink. vad ca tu il ai 192. 168.0.2. Clasa e reprezentata de al 3 lea grup de cifre din ip pentru mask-ul de fata.

in lan la tplink sa lasi cum il ai acum pentru ca vad ca il ai cu clasa 2 si ipul dvrului si porturile sunt deschise bine

E normal sa nu mearga odata ce routerul tplink nu e setat cum trebuie deloc.

Dupa asta, porturile deschise de tine pe ip-ul 192.168.0.2 in routerul romtelekom nu mai sunt valabil pentru ca nu mai exista ipul asta odata ce ai scos un router din retea.
Ca sa rezolvi asta modifici in routerul romtelekom acolo unde ai deschis porturile, in loc de ip 192.168.0.2 cu ce pui in setari la routerul tplink (ce ti-am scris eu in poza acel ip) adica 192.168.1.2 cum ti-am sugerat eu, sau daca ai pus altceva pui altceva dar ca sa mearga trebuie sa aibe clasa 1.

Scuze, nu am inteles treaba cu clasa 1, am reusit sa il fac Posted Image
Iar pt conectarea la dvr, trebuie sa mai schimb din Telekom de la virtual sv [e o poza in arhiva de mai sus] pentru acele 2 porturi [8889 si 8888] ip-ul cu 192.168.1.2, nu ?
Daca am facut modificarile astea la routere, la dvr trebuie facut si acolo vreo modificare?
Pentru ca inca nu reusesc sa fac posibila conectarea la telefon - daca nu merge pe telefon nu cred ca merge nici din afara...

Multumesc pentru ajutor! :-D

Edited by Cristi-jxt, 11 July 2015 - 20:46.


#13
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 Cristi-jxt, on 11 iulie 2015 - 20:37, said:

Scuze, nu am inteles treaba cu clasa 1, am reusit sa il fac Posted Image
Iar pt conectarea la dvr, trebuie sa mai schimb din Telekom de la virtual sv [e o poza in arhiva de mai sus] pentru acele 2 porturi [8889 si 8888] ip-ul cu 192.168.1.2, nu ?

Multumesc pentru ajutor! :-D
mda, ai dreptate. am uitat asta

#14
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Am reusit sa fac sa se conecteze si din exterior [din alta locatie-pe pc sau laptop], dar merge cam greu si dupa un timp se blocheaza [din 4 camere decat pe una pot viziona], trebuie sa dau Log out si sa ma reconectez pentru a le putea viziona iar pe toate. [o fi de la viteza mica a internetului, a dvr-ului no-name?]
Iar pe telefon tot nu reusesc sa ma conectez, am incercat mai multe programe si nimic. Doar unul a dat 'semn de viata' - vMEyePro, nu se conecteaza dar in schimb imi apare "Buffering!" si dupa 5 secunde apare "No results!" si revine la "Buffering!".
Ce program recomandati si ce setari trebuie sa ii fac?

Aveti aici o arhiva cu setarile din vMEyePro si al doilea program ce a incercat sa il fac. -> http://www.girlshare.ro/34926116.5

Multumesc!

Edited by Cristi-jxt, 12 July 2015 - 13:51.


#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
banda de upload oferita de telekom e insuficienta pentru setarile si nevoile tale actuale.

#16
Cristi-jxt

Cristi-jxt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 17.02.2015
Salut, hai ca revin cu idiotenia asta de setare...
Cei de la Telekom au schimbat routerul, cel vechi cica s-ar fi ars, si nu mai reusesc sa fac conectarea sa 'duca' net pana la dvr, respectiv alte device-uri conectate la wi-fi tplink.
Aceeasi problema, nu reusesc sa fac setarile ca tplink-ul sa dea net mai departe. Daca conectez direct cablul de net ce vine din telekom se conecteaza, dar daca pun in Tplink nu mai vrea sa dea mai departe, zice ca nu e conectat cablul. (ultima poza) Setarile si conectarile cablurilor sunt exact ca inainte, Net -> [WAN/ADLS] Telekom [LAN1]->[WAN] TPLink [LAN1]->DVR.

Va reamintesc schema:
NET-> Router TELEKOM -> Router TPLink -> (respectiv) DVR  
Toate "->" inseamna conectivitate prin cablu.

Atasez pozele cu setarile facute. In poze sunt si setarile pentru DVR, NAT etc... Am facut setarile ca ultima data dar degeaba Posted Image .
La pozele cu "???" nu stiu ce varianta sa pun Posted Image) in momentul de fata este ..._R_0_35 !

Revin la voi, ultima data m-ati ajutat enorm! :*

Multumesc!

Attached Files


Edited by Cristi-jxt, 18 June 2016 - 19:07.


#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1-Eu nu inteleg de ce mai ai nevoie si de routerul TP-Link cata vreme il ai pe cel telekom care are si Wireless.
2-Daca te ambitinezi sa folosesti si acel TP-Link atunci schema de conectare trebuie sa fie urmatoarea:Router telekom pus in Bridge >>>>Din primul port LAN al Telekomului intri in WAN-ul TP-link>>>>>in LAN-ul TP-Link conectezi clientii prin cablu(inclusiv DVR) si prin WLAN-ul TP-LInk clientii wireless.
Datele de autentificare si Port forward se configureaza pe TP-LINK.
Tot pe TP-LINK trebuie sa configurezi si DHCP reservation pentru MAC-urile clientilor pe care ruleaza servere cu port forward.
Daca nu ai IP static trebuie configurat serviciul DDNS pe TP-link si ca sa accesezi camerele din exterior te conectezi cu numele de domeniu.
Pe clientii care ruleza servere trebuie configurat si Firewall-ul ca sa permita iesirea in exterior pe respectivele porturi.
Daca nu te pricepi eu zic sa apelezi la cineva ca altfel nu o scoti la capat.
Faptul ca transmisia nu e fluent sa datoreaza latiimii mici de banda la UPLOAD.Se rezolva prin abonament cu upload mai mare(chiar la alt provider) sau cu micsorarea calitatii imaginii din stream(asta o setezi din interefata DVR/IP camera)

Edited by geo123, 19 June 2016 - 18:11.


#18
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
avand in vedere setarea complet aiurea a ipurilor e normal sa nu mearga.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate