Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce liceu ati alege?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
misuh

misuh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.06.2013
Voi ce ati alege daca ati avea posibilitatea sa intrati la un liceu bun pe filo franceza sau intr unul mai slab pe alt profil? Nu stiu ce sa zic..nu prea imi place asa mult franceza si nu stiu ce meserii pot avea dupa.

#2
Frost1

Frost1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 06.06.2015
Nu conteaza ce profil ai poti sa alegi ce facultate vrei pe urma , dar problema e alta. Daca alegi de exemplu filologie si vrei la o facultate de info sau una la care iti trebuie mate o sa iti fie destul de greu sa recuperezi materia. La filologie faci mate doar in a 9-a si a 10-a apoi nu mai faci deloc. Nu mai faci nici fizica si chimie. Care e media ta de admitere la liceu? Te descurci la mate?

#3
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
eu daca as mai fi sa aleg o data nu as mai alege mate-info... nu ca a fost prea greu, dar daca nu faci facultate nu prea ai o calificare ...
as merge pe ceva tehnologic sau cum le-o zice... CONSTRUCTII-INSTALATII, MECANICA, METALURGIE. asa ai o calificare cat de cat!

Edited by florin011, 05 July 2015 - 16:15.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 florin011, on 05 iulie 2015 - 16:15, said:

ai o calificare cat de cat!
Cat mai valoreaza astea din liceu obtinute ?!

#5
Frost1

Frost1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 06.06.2015

 florin011, on 05 iulie 2015 - 16:15, said:

eu daca as mai fi sa aleg o data nu as mai alege mate-info... nu ca a fost prea greu, dar daca nu faci facultate nu prea ai o calificare ...
as merge pe ceva tehnologic sau cum le-o zice... CONSTRUCTII-INSTALATII, MECANICA, METALURGIE. asa ai o calificare cat de cat!
Daca are medie cat de cat buna chiar nu e recomandat sa mearga la un liceu tehnologic.

#6
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015
Cel care este cel mai aproape de locuinta familiei .

#7
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Nu prea contează unde mergi, atâta timp cât o să înveți la română și matematică, singurele importante la bacalaureat. Ești tânăr și la liceu o să ai destul timp liber, pe care îl vei folosi ori să te distrezi ori să faci ceva ce-ți place. Folosește timpul cu cap ! Posted Image

#8
einefrechheit

einefrechheit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.06.2015

 misuh, on 05 iulie 2015 - 15:59, said:

Voi ce ati alege daca ati avea posibilitatea sa intrati la un liceu bun pe filo franceza sau intr unul mai slab pe alt profil? Nu stiu ce sa zic..nu prea imi place asa mult franceza si nu stiu ce meserii pot avea dupa.

Real sau uman, la ce ai note mai bune?

#9
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Eu zic sa fugi de uman, daca mergi pe real dupa liceu poti sa mergi la ce facultate vrei, pe cand daca faci umanul e complicat sa mergi pe inginerie de exemplu. Eu stiu exemple care au dat la bac Lb. Romana, Istorie si Logica si au mers apoi la inginerie, majoritatea au renuntat iar cei care au terminat au muncit dublu fata de restul lumii.

 volumepower, on 05 iulie 2015 - 17:03, said:

Nu prea contează unde mergi, atâta timp cât o să înveți la română și matematică, singurele importante la bacalaureat. Ești tânăr și la liceu o să ai destul timp liber, pe care îl vei folosi ori să te distrezi ori să faci ceva ce-ți place. Folosește timpul cu cap ! Posted Image

pentru ce sa inveti la romana? din punctul meu de vedere cand ai terminat clasa a 8-a trebuie sa stii sa vorbesti corect, gramatica parca atunci se termina, dupa e o mare labareala.

#10
einefrechheit

einefrechheit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.06.2015

 alex1912, on 05 iulie 2015 - 17:16, said:

pentru ce sa inveti la romana? din punctul meu de vedere cand ai terminat clasa a 8-a trebuie sa stii sa vorbesti corect, gramatica parca atunci se termina, dupa e o mare labareala.
Teoretic ai dreptate. Doar teoretic.

#11
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013

 alex1912, on 05 iulie 2015 - 17:16, said:

pentru ce sa inveti la romana? din punctul meu de vedere cand ai terminat clasa a 8-a trebuie sa stii sa vorbesti corect, gramatica parca atunci se termina, dupa e o mare labareala.

de acord. Dar e necesar ca să promovezi bacalaureatul. Poate nu ar trebui să fie așa, dar așa e.

#12
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Daca vrei sa inveti franceza cu adevarat o sa iti ajute pe viitor, stiu cazuri care au avut cateva sute bune de ron in plus la salariu pentru ca stiau franceza. Daca vrei sa te duci vaca si sa iesi bou, nici nu mai conteaza liceul.

#13
str999

str999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 21.04.2012
Alegi profilul care iti place si liceul cu media cea mai mare la acel profil :)

Personal, te sfatuiesc sa te orientezi mai degraba la stiinte sociale decat la filologie. Un avantaj e ca o sa dai teza la stiintele socio-umane, in loc de latina. Asta inseamna ca in clasa a IX-a dai la logica, apoi intr-a X-a la psihologie, intr-a XI-a economie SAU sociologie, iar intr-a XII-a la filosofie. Alt avantaj e ca ai doua ore de matematica pe saptamana in toti anii de liceu fiindca nu faci latina decat in primii doi ani, deci o sa ai mai multe posibilitati la alegerea unei facultati.

#14
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Franceza. Da' sa inveti!

#15
Frost1

Frost1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 06.06.2015
Daca nu stii unde sa mergi si vrei sa faci ceva pe viitor alege un profil real ( mateinfo / stiinte ale naturii). Sa fim seriosi ce faci cu franceza? Te faci translator sau profesor de franceza?

#16
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

 Frost1, on 05 iulie 2015 - 18:22, said:

Daca nu stii unde sa mergi si vrei sa faci ceva pe viitor alege un profil real ( mateinfo / stiinte ale naturii). Sa fim seriosi ce faci cu franceza? Te faci translator sau profesor de franceza?
Capsunar ?  ( spania ) = rigipsar  ( frantia )
invata o limba straina , bine si mergi acolo , vei trai mult mai bine decat in romania .

#17
misuh

misuh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.06.2013

 Frost1, on 05 iulie 2015 - 16:11, said:

Nu conteaza ce profil ai poti sa alegi ce facultate vrei pe urma , dar problema e alta. Daca alegi de exemplu filologie si vrei la o facultate de info sau una la care iti trebuie mate o sa iti fie destul de greu sa recuperezi materia. La filologie faci mate doar in a 9-a si a 10-a apoi nu mai faci deloc. Nu mai faci nici fizica si chimie. Care e media ta de admitere la liceu? Te descurci la mate?

Pai asta e chestia, eu voiam sa intru pe facultatea de info din craiova. 8.90. Da ma descurc binisor, nu foarte bine, am avut 8.1 la examen.

 surdomut, on 05 iulie 2015 - 16:45, said:

Cel care este cel mai aproape de locuinta familiei .

La ala si voiam :)) Dar are medie mica si multi imi recomanda sa intru pe filo franceza intr-unul mai bun.. nu stiu ce sa fac.

 volumepower, on 05 iulie 2015 - 17:03, said:

Nu prea contează unde mergi, atâta timp cât o să înveți la română și matematică, singurele importante la bacalaureat. Ești tânăr și la liceu o să ai destul timp liber, pe care îl vei folosi ori să te distrezi ori să faci ceva ce-ți place. Folosește timpul cu cap ! Posted Image

Mersi mult de sfat. :D

 Frost1, on 05 iulie 2015 - 18:22, said:

Daca nu stii unde sa mergi si vrei sa faci ceva pe viitor alege un profil real ( mateinfo / stiinte ale naturii). Sa fim seriosi ce faci cu franceza? Te faci translator sau profesor de franceza?

La asta ma gandeam si eu, fix la ce ai spus tu ..




Deci, pana la ora actuala chiar nu stiu. E foarte complicat. Bilingv franceza sau stiinte/mate-info....

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 Frost1, on 05 iulie 2015 - 18:22, said:

Sa fim seriosi ce faci cu franceza? Te faci translator sau profesor de franceza?

Daca are omul inclinatii tehnice are ce sa faca si cu franceza: http://www.upb.ro/limbi-straine.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate