Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

.com sau .ro?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Salut, stiu ca a mai fost discutat acest subiect dar sunt putin nelamurit, am inteles ca domeniile .com sunt adresate publicului international pe cand cele .ro sunt adresate publicului din Romania.

Prin domeniul .com optimizarea site-ului ar fi mai buna si pentru alte tari ? sau nu are nici o legatura ?

Pentru un site de muzica care nu se adreseaza doar publicului din Romania ar trebui sa aleg .com ?
Voi ce parere aveti despre acest lucru?

Am auzit ca pe .com regulile ar fi putin mai stricte decat pe .ro

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ce inseamna site de muzica ?

#3
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Nu va fi unul de download cu siguranta, va fi un site de muzica informativ cu materiale distribuite prin metode de sharing autorizate, gen last.fm (scuze daca fac reclama dar consider ca e destul de cunoscut).

In plus o sa avem mai multe articole pe el despre artistii romani si internationali scrise de noi (EN/RO) si o sa filmam si pe la diferite concerte din Romania.

Vreau sa ma adresez si publicului international pentru ca nu va fi doar muzica romneasca pe el, si consider ca ar putea atrage si cateva vizite internationale, site-ul fiind in mai multe limbi.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Atunci baga .com
Ia totusi si domeniul .ro ca sa-i faci redirect catre .com

#5
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Am inteles dar as vrea sa stiu pe .com indexarea site-ul se va face mult mai greu decat pe .ro ? sau exista ceva negativ de care ar trebui sa stiu ?

#6
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
E simplu, .ro daca vei avea continut doar in lb. romana, iar daca nu, .com.
Daca iei .com, iar vizitatorii nu vor fi din Romania, in majoritate, nu lua host in Romania.
Sau poti sa iei si .ro si .com, pe .ro articolele in romana, pe .com in engleza, iar in functie de tara de origine redirect pe .com/ .ro.

Edited by MikeD, 05 July 2015 - 16:58.


#7
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Am inteles, continutul va fi mai mult in limba romana dar si in engleza, iar vizitatori vor fi mai multi din Ro, dar pe .ro sansele sa urci sus pe google in alte tari sunt putin mai mici, si dupa cum ziceam, voi avea si continut en.

Am incercat sa iau pe com si ro dar ma crezi ca nu gasesc nimic liber sa fie la fel ? :)) odata gasesc liber pe com si nu gasesc pe ro odata gasesc pe ro si nu gasesc pe com... Am incercat vreo 30 de variante si la toate am patit la fel.

Edited by HusRemus, 05 July 2015 - 17:04.


#8
MikeD

MikeD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 04.09.2013
Nu neaparat, dar daca eu caut rezolvarea unei probleme/ erori etc. pe google( cautare in engleza, desigur) si gasesc un site .pl, cel mai probabil il voi sari doar din cauza domeniului, chiar daca este scris in engleza.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostHusRemus, on 05 iulie 2015 - 15:58, said:

Am auzit ca pe .com regulile ar fi putin mai stricte decat pe .ro

Ce inseamna "regulile"?! Daca vrei sa faci ceva ilegal o sa fie la fel de naspa indiferent de unde iei domeniul...

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostHusRemus, on 05 iulie 2015 - 16:15, said:

Am inteles dar as vrea sa stiu pe .com indexarea site-ul se va face mult mai greu decat pe .ro ? sau exista ceva negativ de care ar trebui sa stiu ?

Nu afecteaza dpdv seo

#11
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Nu vreau sa fac ceva ilegal, totul este perfect legal, poate ce va fi ilegal vor fi doar filmarile pe la concerte pentru drepturile de autor pe melodii, dar nu voi fi primul nici ultimul care va filma Posted Image) daca ar fi sa se respecte toate regulile, ar fi un carambol total.

Edited by HusRemus, 05 July 2015 - 17:12.


#12
xxnukxx

xxnukxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 29.04.2007
Dacă extensia domeniului și hostingul corespund țării pe care o targetezi, ar trebui să primești un mic boost.

#13
Revers20

Revers20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.04.2013
Ok, singura problema este ca, sa cauti un domeniu .com e o adevarata aventura Posted Image  am incercat peste 380 de variante deja, chiar si dsak sau zzzz.com e ocupat, am scris la intamplare asa din nervi, tot ce am gasit liber e mamafocarii.com Posted Image (evident ca glumesc, dar totusi e liber, deja din plictiseala am incercat.)

Ar suna bine ceva+boxes ? toate domeniile cu ceva+box sunt ocupate. gen musicboxes com (clar ca e ocupat si asta, dar ar suna bine cuvantul boxes?.. am gasit ceva liber cu asta) sau sa caut ceva mai brandabil?...

Edited by HusRemus, 05 July 2015 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate