Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Utilaje pentru o ferma de 70 ha

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alexandrusas

alexandrusas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.02.2010
Ce utilaje mi-ar trebui pentru 70 de ha pe care sa le cultiv cu porumb, grau si poate floare.

Am tractor de 115 cp
Am un erbicidator de 600l
Am MA
O remorca de 5 tone

Si as vrea sa imi mai iau printr-un proiect:

plug reversibil 3+1 cu fasii
disc de 3 m
semanatoare paioase
semanatoare 6 randuri prasitoare cu fertilizare
scarificator cu 5 gheare

Ce altceva as mai am nevoie? Recoltatul il fac cu altii

#2
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Prasitoare cu fertilizare. Un combinator cu sageti.

Edited by medelin992, 05 July 2015 - 15:02.


#3
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
+ O cisterna.

#4
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
scarificator cu 5 ghiare - tractor cu cel putin 200cp

#5
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 rand, on 05 iulie 2015 - 22:21, said:

scarificator cu 5 ghiare - tractor cu cel putin 200cp

Omu' are 70 ha! ce să facă cu 200 CP?! Are putere suficientă la tractorul actual. Poate o presă de balotat lipsește.

#6
Eqinto

Eqinto

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.09.2015
Ar mai fi loc de un tocator de resturi vegetale si o grapa rotativa de pus in agregat cu semanatorile

#7
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003

 antotract, on 26 septembrie 2015 - 11:29, said:

Omu' are 70 ha! ce să facă cu 200 CP?! Are putere suficientă la tractorul actual. Poate o presă de balotat lipsește.
Mesajul era altul: tractorul lui nu ar face fata la scarificator cu 5 gheare. Acu, nu stiu daca e adevarat au ba.
Dar fii sigur ca rand nu-i spunea sa-si mai ia un tractor.

#8
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 til, on 27 septembrie 2015 - 07:43, said:

Mesajul era altul: tractorul lui nu ar face fata la scarificator cu 5 gheare. Acu, nu stiu daca e adevarat au ba.
Dar fii sigur ca rand nu-i spunea sa-si mai ia un tractor.

alexandrusas are 115 CP. La 5 gheare cu 40 cm adâncime  are nevoie de min. 85-90CP. Așa că echipamentul din dotare face față fără probleme. De aici eu nu înțeleg cum să recomanzi 200 CP, mai ales că are o suprafață mică de 70 ha...?! E ușor de dat sfaturi pe banii altuia fără să pui în balanță rentabilitatea. 115 CP pt. 70ha este mai mult decât are nevoie orice agricultor ca să își facă toate lucrările necesare de pe parcursul unui an. Asta dacă tractorul este în stare bună de funcționare și are utilajele potrivite pentru el.

#9
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Un tractor de 85-90 cai trage de scarificator cu 5 ghiare? Nu prea cred

#10
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 special_murinio, on 27 septembrie 2015 - 09:31, said:

Un tractor de 85-90 cai trage de scarificator cu 5 ghiare? Nu prea cred

BA, POȚI, să crezi! Așa cum am spus pt. un scarificator cu 5 organe de lucru(gheare), adâncime 40 cm, greutate 340 kg, este nevoie de min. 85-90 CP. Dacă tu vrei 200CP să folosești înaintea lui, poți și așa! Dar la puterea aia poți să ai 90 buni și restul doar frumoși... și un consum și o nonrentabilitate pe măsura tractorului.

#11
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Scarificator cu 5 gheare de 340kg ? Ii facut din lego ? Eu am tot cu 5 insa are 1900kg.
Din experienta proprie, cu 100cp nu scarifici. Cel mult scormonesti pamantul un pic mai adanc decat plugul. Chiar si cu 3, ne-a trebui 180cp sa mearga la 50cm adancime.

#12
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 savantu, on 28 septembrie 2015 - 06:11, said:

Scarificator cu 5 gheare de 340kg ? Ii facut din lego ? Eu am tot cu 5 insa are 1900kg.
Din experienta proprie, cu 100cp nu scarifici. Cel mult scormonesti pamantul un pic mai adanc decat plugul. Chiar si cu 3, ne-a trebui 180cp sa mearga la 50cm adancime.

DA, de 340 kg, adâncime 40 cm! E făcut din oțel de înaltă calitate cu densitate redusă. Dacă tu ai unul de 1.900 kg probabil e ceva mai de pe vremuri cu o tehnologie ușor depășită. Eu am propus un scarificator care să fie de ajutor lui alexandrusas care are deja un tractor de 110 CP. Așa că propunerea ta sare din schemă. Mai mult decât atât dacă ți-a trebuit 180 CP pt. 3 gheare atunci aveți o problemă serioasă cu tractorul, probabil! Presupun că ați și renunțat să mai scarificați la costurile care le genera lucrarea respectivă, dacă nu, ar trebui să o faceți... Când faci o alegere de echipament (ansamblu) merită să consulți și vânzătorul de utilaje înainte, s-ar putea să dețină informații de actualitate. Atașat o poză cu scarificatorul de 340 kg. Își face treaba la 40 cm!

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   19.3K   42 downloads


#13
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,707
  • Înscris: 30.07.2003
Domnule dealer, probabil nu au renuntat la lucrare, pentru ca ii interesa calitatea, calitate din care scoate mai apoi profit. E plina piata de scarificatoare greoaie despre care zic colegii aici. Si sunt noi-noute, nu vechituri. Auzi tu, tehnologie usor depasita. Nu stiam ca s-au reinventat otelurile in ultimii 10 ani... poate doar au devenit mai proaste, cum multa lume subliniaza pe aici.


Pe de alta parte insa, recomandarea ta e binevenita, aparent se gaseste un scarificator mai subtirel, care intra la "doar" 40 cm, pentru tractor de doar 115cp.
De aici e decizia omului daca ar fi multumit de lucrarea asta, sau are pretentiile lui rand/savantu , sa intre cu ghearele la 50cm.

#14
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 til, on 28 septembrie 2015 - 11:29, said:

Domnule dealer, probabil nu au renuntat la lucrare, pentru ca ii interesa calitatea, calitate din care scoate mai apoi profit. E plina piata de scarificatoare greoaie despre care zic colegii aici. Si sunt noi-noute, nu vechituri. Auzi tu, tehnologie usor depasita. Nu stiam ca s-au reinventat otelurile in ultimii 10 ani... poate doar au devenit mai proaste, cum multa lume subliniaza pe aici.


Pe de alta parte insa, recomandarea ta e binevenita, aparent se gaseste un scarificator mai subtirel, care intra la "doar" 40 cm, pentru tractor de doar 115cp.
De aici e decizia omului daca ar fi multumit de lucrarea asta, sau are pretentiile lui rand/savantu , sa intre cu ghearele la 50cm.

Eu credeam ca ajutam un coleg nu vrem sa-l omoram cu investitii financiare fara rost la suprafata si utilajele din dotare...
Daca nu stiai ca s-a "reinventat" otelul apeleaza la un inginer cu scoala si iti va spune ca otelurile functie de aliajele continute pot fi diferite. Eu zic sa mai renunti la "probabil" si sa incerci sa dai sfaturi in cunostinta de cauza. Acum ma repet, scuze, este usor sa dai cu presupusul si sa vorbesti pe banii altuia! Otelul nu are cum sa devina mai prost doar tratamentele la care este supus otelul prin compozitia lui din care e facut poate fi mai prost. Sursa wikipedia: "Oțelul este un aliaj ce conține ca elemente principale fierul și carbonul, având un conținut de carbon sub 2,11 %....Proprietățile lor pot să varieze în limite foarte largi în funcție de conținutul de carbon și de alte elemente de aliere."
Binenteles ca decizia ramane la alexandrusas daca alege un scarificator cu 5 gheare de 40 cm adancime, care costa undeva in jur de 2-3.000 Euro (nou-nout) sau un scarificator cu 5 gheare si tractor de 200 CP care il costa zeci de mii de euro (folosit) care genereaza si costuri de intretinere suplimentare ulterioare achizitiei.

#15
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Cand  recomanzi scarificarea la 40 cm?
Sunt scormonitori (dalti) atasate plugurilor care la aratura de toamna (30-35 cm adancime) mai rascolesc inca 5-10 cm  pentru a nu se crea hardpan.

#16
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Nu vad sensul scarificarii cu un utilaj ce merge cel mult la 40cm. Poate fi o optiune doar unde s-a lucrat cu utilaje usoare, gen 445, combine masa 2-3m.

In urma araturii cu plugul terenul este afanat de regula pana la 30cm. Datorita folosirii repetate a utilajelor grele (tractoare 8- 11t  sau combina 10-18t ) solul se taseaza in profunzime ( 30-50cm ). Hardpan-ul rezultat impiedica patrunderea apei si a radacinilor in sol. Ca sa spargi hardpanul ai nevoie de minim 50cm adancime. Limita este de obicei CP disponibili. In august, datorita secetei, cu un scarificator cu 5 gheare, 3m latime si un Case de 280CP nu am putut depasi 45cm adancime. Am vazut scarificatoare cu 1 trupita, care mergeau la 50-60cm putand fi folosite inclusiv dupa un U650.Cu 3 trupite si 2m latime ( subsolier ) am avut nevoie de 180CP pentru a scarifica la 50-55cm acum 2 ani.
In concluzie, daca ai 110CP si vrei sa scarifici, cauti un scarificator cu 2 trupite si mergi cu el la 50-55cm. Cel cu 5 trupite de 340kg ii mai degraba un pseudo-cultivator sau paraplug.

#17
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Acela nu este un scarificator propriuzis.
Poate inlocui aratura dar nu poate sa rupa hadpanul.

Attached Files



#18
antotract

antotract

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.09.2015

 Vladutz_ddd, on 28 septembrie 2015 - 14:34, said:

Acela nu este un scarificator propriuzis.
Poate inlocui aratura dar nu poate sa rupa hadpanul.

Este un scarificator propriuzis, mai mic, dar care se preteaza la tractorul din dotare. Chiar si cel prezentat de tine se preteaza, pare a fi Pinocchio de la Maschio care are nevoie de 70-130 CP adâncime de 45 cm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate