Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Self-Made Linux Steam Box

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
einefrechheit

einefrechheit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.06.2015
Vreau sa joc cities: skylines, iar pentru asta vreau sa-mi fac propriul steambox. Windows e exclus.

Buget: 1000 euro, dar nu tin neaparat sa-i investesc pe toti in hardware, de restul imi pot cumpara jocuri pentru linux.

Pana acum m-am gandit la urmatoarele componente:
  • Mach Xtreme Technology MX-DIY 60GB, mSATA 6Gb/s (MXSSD3MMVF-60G)
  • Intel Core i5-4460, 4x 3.20GHz, boxed (BX80646I54460)
  • Kingston ValueRAM DIMM 8GB, DDR3-1600, CL11 (KVR16N11H/8)
  • MSI R7 370 Gaming 4G, Radeon R7 370, 4GB GDDR5, 2x DVI, HDMI, DisplayPort (V305-030R)
  • Gigabyte GA-B85N Phoenix
  • Cooler Master Elite 120 Advanced schwarz, Mini-ITX (RC-120A-KKN1)
  • Thermaltake Germany Series Munich 430W ATX 2.3 (W0391RE)
  • Intel Wireless-AC 7260 + Bluetooth Rev.2, PCIe x1 (7260HMWDTX1.R)
Cost total: 676,17 Euro.

Ce as mai putea imbunatati la specificatii pentru a putea juca jocurile pentru linux listate? Ma multumesc si cu grafica pusa pe medium, nu trebuie sa fie totul HD.

Nu am nevoie de SSD mai mare, deoarece nu joc mai mult de 5 jocuri in aceeasi perioada.

Ca orice consola, o voi atasa la TV. Tastatura si mouseul imi sunt suficiente deocamdata, pana apare steam controller.

Va multumesc pentru orice sfaturi utile care se incadreaza in cerintele mele.

Edited by einefrechheit, 05 July 2015 - 10:43.


#2
bolovan

bolovan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,139
  • Înscris: 13.02.2004
Ca si storage, iti recomand sa cumperi varianta de 120 Gb (60 Gb sunt destul de putini). Eu am 4 jocuri instalate si-mi ocupa (ma rog...folder-ul "~/.steam") 43Gb...mai pui OS-ul (2-3Gb?)...si ceva cache...si deja ai 60Gb ocupati.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si eu te-as sfatui sa optezi pt. un SSD mai incapator, cel putin 120-128 Gb !
Recomandarea mea ar fi un Samsung Posted Image

#4
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
In Linux AMD sta mai bine la driverele open source, iar Nvidia sta mai bine la driverele proprietare. Cum vei folosi drivere proprietare, mai bine mergi pe placa grafica Nvidia. Varianta mai ieftina ar fi GTX 960 2GB (circa 1.000 lei), iar varianta mai scumpa GTX 970 4GB (3,5 + 0,5 GB), pe la 1.600 lei acum. Daca bugetul total nu permite, poti scadea pana la GTX 750 Ti 2GB, dar sa nu cobori mai jos de nivelul asta la placa grafica.

Formatul mini ITX iti creste inutil costurile (cu carcasa si cu placa de baza - la componente de calitate similara). Eu ti-as recomanda sa mergi pe mATX.

La SSD si eu spun sa alegi unul de 120GB. In plus, mai spun sa nu mergi pe mSATA, ci sa alegi un model SATA 2,5" (daca e sa il vinzi, gasesti mult mai usor client). Iar pe Linux, au suport mai bun modelele Intel si Samsung (pentru Trim de exemplu).

Cumperi din Germania? Ar fi bine sa dai si link-uri de la magazin, pentru a primi recomandari in functie de preturile de acolo.

Edited by Seb, 05 July 2015 - 13:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate