Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

renovare balcon care a fost inchis cu termopan

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
Va salut.
Mi-am inchis balconul in termopan si am pe cineva care ma ajuta la finisaje...doar ca nu prea stie ce sa faca :).
Problema de baza este ca nu stiu cu ce sa finisez de jur imprejurul termopanului, unde a fost pusa spuma. Tipul asta a venit cu ideea de a pune niste baghete de polistiren, dar vin ca draku...iar atunci cand le uneste la colturi arata nasol rau. Mi-a zis ca cu ceva adeziv nu se poate incarca ca se crapa.
Va atasez si ceva poze sa vedeti cum arata...dar mie mi se pare ca e nasol rau!
Daca aveti solutii, va ramn dator pe viata! :)
10x.

Attached Files



#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Vorbim de finisaj la interior, da?

L.E.  Presupunand ca este vorba de interior.....eu am taiat din spuma cam 1 cm sub rama, apoi am pus adeziv de faianta cu spaclul la 45 grade iar dupa uscare am vopsit. De 7 ani nu are nici cea mai mica crapatura. Posted Image

Edited by caralumba, 03 July 2015 - 19:55.


#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Interior ipsos, iar daca e foarte gros, Goldband. Apoi finisaj cu glet.
Exterior adeziv de gresie sau adeziv de polistiren. Daca e prea gros, se da in mai multe straturi.

#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
E putin cam batut in cap mesterul ala daca nu stie sa taie baghetele alea cum trebuie, ca sa se imbine frumos.

#5
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

 caralumba, on 03 iulie 2015 - 19:44, said:

Vorbim de finisaj la interior, da?

L.E.  Presupunand ca este vorba de interior.....eu am taiat din spuma cam 1 cm sub rama, apoi am pus adeziv de faianta cu spaclul la 45 grade iar dupa uscare am vopsit. De 7 ani nu are nici cea mai mica crapatura. Posted Image
cu ce-ai taiat spuma?

#6
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 28.02.2007
imi traduce si mie cineva poza a doua ?

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti sa stai si normal cand faci poze, sau numai culcat, ca mi-am sucit gatul incercand sa inteleg ce-i acolo.
Cauta pe cineva care stie sa faca imbinari la baghete,sau se pricepe la finisari de calitate. Acela va sti si ce solutie sa adopte.

 mulder_372000, on 03 iulie 2015 - 21:21, said:

cu ce-ai taiat spuma?

Se taie cu un cutter, dar putina indemanare e necesara.

#8
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
va salut si multumesc de raspunsuri si scusati pozele dar maine o sa mai pun unele sa se vada bine.
banda aia de polistiren a taiat-o cu cutterul dar e cam greu de taiat sa se imbine la fix. Oricum nici nu s-a chinuit ca sa iasa cat mai bine, probabil a facut la reperezeala sa termine repede. Problema este ca le-a lipit deja cu silicon si o sa fie ca naiba sa le dea jos...sigur o sa lase urme pe profilul de termopan sau o sa-l zgarie, dar o sa stau langa el sa faca treaba calumea.

da, trebuie facut si la interior si la exterior. el zicea ca la interior daca incarca cu material (gen adeziv de gresie) in timp cica se crapa (acum nu prea mai cred ce zice).

in concluzie, este ok daca in exterior pun adeziv de gresie? si daca pun asa, peste adezivul asta se mai da cu ceva inainte sa dau cu culoare?
iar pentru interior sa folosesc goldband?. la fel, peste acest goldband, inainte sa dau cu culoare se mai da cu ceva?

#9
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
am adaugat alte poze mai clare.
e ciudat ca am adaugat pozele normal, si cand am facut upload aici mi le-a intors...

Attached Files


Edited by fabby, 04 July 2015 - 08:16.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Trebuie să aerisești bine la iarnă. Dacă nu faci asta, o să ai probleme cu condensul, pentru că profilele alea sunt fără barieră termică, iar etanșarea e e sistemul periilor, nu pe garnituri, deci slabă. Etanșarea slabă a periilor e totuși un avantaj pentru că ai aerisire permanentă, indiferent de situație.

#11
sebianaovi18

sebianaovi18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.10.2013

 fabby, on 04 iulie 2015 - 08:14, said:

am adaugat alte poze mai clare.
e ciudat ca am adaugat pozele normal, si cand am facut upload aici mi le-a intors...
salut si mascuzati ca,cu atatea intrebari pe care le-ati pus dv-oastra va mai pun si eu una:Nu credeti ca acoperirea spumei sau mai bine spus distanta de montaj trebuia execetata de firma care va montat termopanele? Eu spun ca da exista profile facute pt. asa ceva cuprinse in pret sau obtionale, acum nu pot sa ma exprim contrariu sau in beneficiul cuiva dar cred ca aceasta obtiune pt. o firma care se respecta ...ceia ce aici nu se vede trebuia sa va ofere posibilitatea de a le monta in pretul lucrari orisicum se gasesc in comert nu vreau sa va jignesc dar acel meserias nui cea ce pare,acea etapa pe care a facuto el trebuia sa fie ultima adica NICIODATA NU PUI SILICON UNDE TREBUIE ZUGRAVIT este un alt produs siliconic acrilic dar nu se aplica in modul derizoriu in care la aplicat DOREL se vede din poze scuzatimi nepolitetile folosite dar cred ca exista multe alte persoane mult mai capabile sa faca acel lucru dar beneficiari cauta cea ce costa mai putin.AICI SE POT VEDEA CONSECINTELE (parerea mea)
        PREVENITI INAINTE DE A VINDECA!!

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Ce te faci dacă firma de termopane nu are și zugravi angajați? Faci reparațiile cu tâmplarii?

N-are nicio treabă firma de termopane cu reparațiile.

Reparațiile se fac oricum după întărirea spumei, adică la minim 24 de ore după montaj.

Fiecare operație se face de către cel care lucrează în domeniul respectiv, dacă vrei o treabă de calitate.

#13
sebianaovi18

sebianaovi18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.10.2013

 Digix, on 04 iulie 2015 - 21:29, said:

Ce te faci dacă firma de termopane nu are și zugravi angajați? Faci reparațiile cu tâmplarii?

N-are nicio treabă firma de termopane cu reparațiile.

Reparațiile se fac oricum după întărirea spumei, adică la minim 24 de ore după montaj.
Ok POATE SUNTETI UNUL CARE VREA SA MANANCE SI MAINE iarasi OK dar sper ca ai inteles mesajul ....Va spune ceva 110% CLIENTUL MULTUMIT ? UN CLIENT MULTUMIT ITI ADUCE ALTUL !!!!!!! DAR UNUL NEMULTUMIT TE FACE SA PIERZI ZECE!!!!!!!!!!!! dupa cum ai raspuns cred ca ai citit fara sa gandesti, ca sfat iti recomand CALITATE INAINTE DE TOATE,iar daca asa..... poate pe... departe esti implicat in proectul de sus mentionat iti recomand sa te lasi de meserie nu conteaza durata sau costul lucrari important este ca, clientul te va recomanda ca si o persoana de incredere atat in opera lucrari cat si in durata si calitatea executari ca promptitudine si disponibilitate pe durata fie 1minut sau cat iti permite calitatea sau garantia materialelor iar in momentul executari unei "lucrari" iti asumi acest risc. In merit doresc sa ma retrag din aceasta discutie CERANDUMI SCUZE celor pe care involuntar i-am deranjat.
             VINDECATI INAINTE DE A PREVENI!!

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Nu cred că ești în măsură să dai sfaturi.  Dacă vrei să fii luat în serios, întâi învață să scrii corect românește și apoi poți să te apuci să ataci degeaba pe altcineva.
Eu am firmă de tâmplărie de 11 ani. Dacă nu îmi făceam serios treaba, dădeam faliment demult.  N-am nicio treabă cu lucrarea de față, doar am dat un sfat.

#15
sebianaovi18

sebianaovi18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.10.2013

 Digix, on 04 iulie 2015 - 22:08, said:

Nu cred că ești în măsură să dai sfaturi.  Dacă vrei să fii luat în serios, întâi învață să scrii corect românește și apoi poți să te apuci să ataci degeaba pe altcineva.
Eu am firmă de tâmplărie de 11 ani. Dacă nu îmi făceam serios treaba, dădeam faliment demult.  N-am nicio treabă cu lucrarea de față, doar am dat un sfat.
OK nu am interes personal in aceasta discutie asa cum nici dv-oastra nu puteti spune , eu nu fac reclama nici scunsa nici pe fata si nu imi plac profitori iar ortografia mea nu poate pune in pericol capacitatea mea de a da raspunsuri si sfaturi altor persoane de prestigiu cum ar fi clienti, fara a avea de lucru cu persoane ca dv-oastra care controlati ortografie inainte de calitatea lucrari colaborez cu tamplari in pvc ,lemn.fier,etc de 35 ani nu cred ca sunteti in masura sa dati un asemenea raspuns iar apropo nu vreau sa fiu luat in serios de dv-oastra pe mine ma intereseaza lucrul facut bine clientul este cel ce plateste RESPECT. nu se spune esti va rog sa corectati v-am vorbit numai cu dv-oastra (pt corectie) .
          PREVENITI INAINTE DE A VINDECA!!

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,794
  • Înscris: 03.02.2007
Aici nu se văd persoanele,  ci numai textul,  așa că acela este primul lucru care se vede.  Dacă acesta nu e îngrijit, e greu să fii luat în seamă de oamenii serioși.  Eu controlez totul,  atât ortografia,  cât și calitatea lucrării, nu știu de unde ai dedus contrariul și nici nu ai de unde știi dacă sunt eu în măsură sau nu să dau sfaturi competente.

#17
fabby

fabby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.08.2005
ceau again.
mesterul Manole al meu a venit cu ideea ca materialul de pus pe spuma, sa fie superrigips, ca cica ar fi mai bun si pentru ca spatiu dintre termopan si perete (adica acolo unde ar fi spuma) e mic, (in jur de 1-2 cm) adezivul de faianta nu ar face priza si de aceea el zice sa pun superrigips.
un sfat ceva? sa merg pe mana lui ?

#18
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
E bun si superrigips, dar pe exterior sa folosesti musai adeziv de gresie sau de polistiren. Gleturile, in marea majoritate, sunt pe baza de ipsos. Iar ipsosul absoarbe foarte usor umiditatea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate