Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

montaj balamale dulapior baie

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
ce scule îmi trebuie, ce tip de feronerie se preteaza si care sunt cotele de montaj pt dulapior (baie, de ex.)?

#2
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Nu mai bine iti iei unul gata facut?

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Sau apelezi la o firmă care face la comandă după necesitățile clientului.
Pentru că:cotele și feroneria sunt în funcție de dulăpior,care dulăpior este în funcție de necesitate(spațiu,amplasare,poziție,etc.).

#4
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015
Din cate am inteles eu, omului ii trebuie cateva gauri si holzsuruburi cu dibluri. Ce e asa complicat?

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

 coca-marius, on 03 iulie 2015 - 19:03, said:

ce scule îmi trebuie, ce tip de feronerie se preteaza si care sunt cotele de montaj pt dulapior (baie, de ex.)?

Ai deja un dulapior de baie fara balamale si fara pregauriri pt. balamale ?

#6
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
exact, transformări...
niste pal recuperat, as vrea sa-i pun cant si/sau sa-l vopsesc.

stiu ca-mi trebuie un set de freze, apoi sa lipesc cant, etc. beleaua e ca nu am idee la ce distanta trebuie facuta gaura si prinse holtzsuruburile pe dulap.

Edited by coca-marius, 03 July 2015 - 21:25.


#7
ViewNewContent

ViewNewContent

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.07.2015
Si nu ai nici un sifonier prin casa?

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Balamalele uzuale sunt pt. frezare de 35mm. (exista si de 26mm, la care trebuie freza de 26mm, nu de 25 ca pt demontabili).
Se lasa ~ 5mm de la marginea usii pana la frezare, deci centrul frezarii este la 22,5mm de la margine.
Pe inaltime, in general se lasa 100mm spre capete pana la centrul frezarii, dar pot exista si motive pt. care se lasa mai mult sau mai putin.
Daca usa este mai inalta, se pot pune mai multe balamale.
Placutele care se pun pe corp se monteaza dupa niste standarde, dar poti sunta asta destul de simplu.
Se pot prinde placutele de partea mobila, si se prind direct cu usa, lasand insa ~ 2mm luft intre usa deschisa si corp, folosind eventual un distantier de ~ 2mm. Usa inchisa se lipeste pe corp, si dispare acest luft; se vede doar cu usa inchisa; daca nu se lasa, usa se freaca de corp la deschidere, si se strica si canturile.
Pt. usi aplicate, exista un standard, ca cel de multigaurire, de 35-38mm, insa facand smecheria de mai sus, nu mai este nevoie sa masori, insa trebuie atentie la distantiere, inclusiv pe verticala - se lasa 1mm retras de jur imprejur fata de corp - deci usa putin mai mica, si 3mm intre usi, atat pe verticala cat si pe orizontala - daca este cazul.
La usile incadrate se adauga grosimea usii si eventual cativa mm daca sunt putin retrase.
La multigaurire de 4,8mm, se pun dibluri dedicate pt. balamale, si holtzsuruburi dedicate care se iau ambele cu balamalele.
Daca sunt fara dibluri, se pun hotzsuruburi de 4x18, si se strang cu un cuplu mic in PAL !, ca sa nu fie date peste cap ! ( nu se trece mult de 1,5 Nm, si preferabil chiar reglate la mana)
Se poate face pregaurire de maxim 1,8mm pt hotzsuruburi de 3,8-4,2mm.
Nu se face pregaurire cu 2,5, pt. ca deja PAL-ul din ziua de azi nu mai tine.
De altfel, hotzsuruburi de 4mm, poti insuruba direct in PAL, fara pregaurire, eventual doar cu marcare cu un punctator - altfel, fara experienta, o sa alunece enervant din hartia melaminata.
Dupa prinderea balamalelor cu surubul de cuplare din spate, cu PZ 2, se trece apoi la reglarea surubului de reglag, cu PH2. Astfel, se poate ajusta usa atat cu o miscare de translatie transversala, dar se poate si roti frontal fata de corp.

Edited by loock, 03 July 2015 - 22:25.


#9
coca-marius

coca-marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 11.01.2014
merci, loock!!!!

o sa fac probe pe niste resturi, cu indicatiile date de tine si cu putina rutina mai facem economii...
personal am scapat de ideea lucrurilor noi si perfecte, am inceput de ceva timp sa reconditionez si sa modific.
voi avea de lucru pt urmatorii 25 de ani.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Adancimea de frezare pt. balamale, se face in general de 12,5mm.
Se verifica daca este OK pt. modelul de balamale utilizat, si se ajusteaza la nevoie ( 13mm, etc.)
Se poate verifica cu tija de adancime de la subler, sau cu scara gradata la bormasina verticala sau cu stand.
La balamale se poate verifica cu un subler intre rama si fund, pe exterior, eventual folosind o placa sub el pt aducerea in plan cu rama, si se scade grosimea placii din masura, apoi lasi si o marja de 0,5mm.

Frezele hobby au un puncator in varf, care are si el +/- 3mm, si trebuie atentie sa nu perforeze pana in partea opusa...
La PAL de 18mm,  cu 12,5+ 3 =  15,5 esti safe.
La PAL de 16mm esti chiar la limita...

Frezele industriale nu au punctator, (si costa de 15X mai mult, si unele sunt ieftine asa...)

Legat de partea cu scapatul de ideea lucrurilor perfecte, poate este subiectiv, insa n-as putea sa gasesc justificari pt. o astfel de abordare, decat cel mult in situatie de urgenta, de necesitate in timpul unor calamitati...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate