Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Cazare Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
La sfârșitul lunii voi ajunge în Sibiu și v-aș fi recunoscătoare dacă mă ajutați să găsesc o pensiune drăguță sau hotel decent ca raport calitate-preț.
Am rugămintea să-mi oferiți sugestii pe baza experiențelor personale. Aș fi apelat la nea' Gugăl, dar în urma unor antecedente neplăcute, am hotărât ca anul ăsta să abordez altfel situația.

N-am un buget fix, dar având în vedere că voi sta doar 2 zile, din care îmi voi petrece doar câteva ore de somn în camera respectivă, n-am multe pretenții. Nu caut lux. Nu vreau mic dejun inclus sau alte facilități.

Mă ghidez după următoarele criterii:
- cameră cu pat dublu/maxim 2 paturi
- baie proprie
- (preferabil) cât mai aproape de Piața Mare, dar dacă nu e posibil, în niciun caz la periferia orașului.

Mulțumesc!

#2
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
cauta pe booking.com, acolo gasesti comentarii si calificative privind sejurul celor ce s-au cazat in hotelul/pensiunea respectiva.

#3
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Mersi de pont. Ştiu de booking.com, dar nu prea mi-a fost de ajutor în trecut.
Parcă am ceva mai multă încredere în recomandările celor de aici.

#4
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Pentru Sibiu e ok, eu calatoresc mult si m-a ajutat mai mereu. La Sibiu poti sa mai ai surpriza sa nu gasesti intotdeauna cazare  la preturi rezonabile in functie de evenimentele care se desfasoara in zona (sportive, culturale, targuri etc).  Nu ai specificat ce inseamna rezonabil pentru tine...

Edited by wasteyard, 03 July 2015 - 18:45.


#5
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Ştiu, la Sibiu m-am "ars" de câteva ori folosind metoda rezervărilor online.
Nu sunt la curent cu preţurile de acolo, deci nu mă pot pronunţa. Criteriul cel mai important e locaţia (cât mai aproape de Piaţa Mare) - chiar dacă înseamnă un preţ ceva mai mare.
După cum am specificat în postul iniţial, voi sta doar câteva ore în cameră, deci mă interesează să fie curată şi cu baie proprie, cam atât. Nu vreau să mă arunc în cel mai ieftin loc, dar nici să plătesc sute de lei pentru câteva ore.

Edited by Abbiex, 03 July 2015 - 19:02.


#6
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
hotel Ibis sau Continental Forum, au preturi mai decente si sunt ambele in centru la 5min. de P-ta Mare, mers pe jos pe pasajul pietonal de pe str. Balcescu sau pe str. Cetatii (terase, cafenele) ...
intre ele este hotelul Ramada, dar e mai scump, iar un pic mai departe (inca vreo 5 min.), in zona stadionului, sunt hotelurile Golden Tulip (mai scump), Parc si Silva (mai ieftin)...
vezi la care mai gasesti locuri (rezervari online), de obicei se ocupa cam toate in perioada evenimentelor de genul festivalului Art Mania ;)

#7
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 marco71, on 03 iulie 2015 - 20:37, said:


vezi la care mai gasesti locuri (rezervari online), de obicei se ocupa cam toate in perioada evenimentelor de genul festivalului Art Mania Posted Image

Mulţumesc frumos!
Cred şi eu, mai ales că anul ăsta e gratis :lol:

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
Tot la Artmania? Eu mi-am luat la un han, Vestem, am dat aiurea pe booking...3 nopti vreo 400 de lei 2 pers cu mic dejun inclus. Dupa poze pare ok.

#9
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 wiseguy76, on 03 iulie 2015 - 20:42, said:

Tot la Artmania? Eu mi-am luat la un han, Vestem, am dat aiurea pe booking...3 nopti vreo 400 de lei 2 pers cu mic dejun inclus. Dupa poze pare ok.

Tot :)
Eu mi-am luat ţeapă de 2 ori cu rezervările online, tocmai în Sibiu, de-aia am zis să-ntreb direct de experienţe personale.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Hotelurile sunt scumpe rau. Profita din plin cei de aici de turisti. Eventual un Hostel, unde preturile incep de la 30 de lei pe noapte. Sunt cateva in apropiere de Piata Mare. Trebuie rezervat din timp pentru ca tot timpul sunt full.

#11
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
M-am gândit şi la hostel, dar...iertaţi-mi ignoranţa: găsesc camere pentru 2 persoane? Cu ce diferă de pensiuni încât să-şi permită preţuri mult mai mici?

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Daca preferi imprejurimile in loc de oras, iti recomand pensiunea Conacul dintre Rauri,la vreo 20 km de oras.
Sau Apfelhouse(cauta traducere Casa marului , in germana)
Sibiul e un oras scump la cazare, si mai scump la servicii-masa, etc.

#13
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Mulţumesc, rinaldoparaipan, dar ceva în afara oraşului e exclus.
Ştiu că-i scump, mai ales pe timpul festivalurilor. Deh, îşi permit.

Edited by Abbiex, 03 July 2015 - 20:56.


#14
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Cauta un apartament/garsoniera... iesi cel mai ok asa. De 3 ani merg la Artmania si am gasit undeva aproape de piata(cam 4minute pe jos) la 100/noapte, dar rezervare cu vreo 3-4luni inainte ;).
Vezi ce oferte prinzi la apartamente in regim in regim hotelier pe TuristInfo si ViaRomania.

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Atunci incearca la Emigrantul.
Dar s-ar putea sa iti iei de acasa prosoape, fata de perna, etc.
Am mai stat la o pensiune la iesirea pre Deva si , in fata mea, un client a plecat fiindca proprietarul i-a facut scandal ca nu a putut sa parcheze masina fara sa ii calce iarba- avea o alee cu dale si ala mergea cu spatele ca pishatul boului.
Incearca sa cauti si pe .....
Ai PM

Edited by rinaldoparaipan, 03 July 2015 - 21:04.


#16
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014

 tigerheart, on 03 iulie 2015 - 20:59, said:

Cauta un apartament/garsoniera... iesi cel mai ok asa. De 3 ani merg la Artmania si am gasit undeva aproape de piata(cam 4minute pe jos) la 100/noapte, dar rezervare cu vreo 3-4luni inainte Posted Image.
Vezi ce oferte prinzi la apartamente in regim in regim hotelier pe TuristInfo si ViaRomania.

3-4 luni înainte?! Posted Image
Eu am fost la multe ediţii (ultima oară cred că în urmă cu 3 ani, dacă nu mă înşel) dar n-am avut nevoie de cazare de cele mai multe ori. Taman când am avut nevoie, mi-am luat ţeapă. Bine, o dată am avut şi noi o parte din vină că ne-am trezit cam târziu.

 rinaldoparaipan, on 03 iulie 2015 - 21:02, said:

Atunci incearca la Emigrantul.
Dar s-ar putea sa iti iei de acasa prosoape, fata de perna, etc.
Am mai stat la o pensiune la iesirea pre Deva si , in fata mea, un client a plecat fiindca proprietarul i-a facut scandal ca nu a putut sa parcheze masina fara sa ii calce iarba- avea o alee cu dale si ala mergea cu spatele ca pishatul boului.
Incearca sa cauti si pe ****.ro.Sper sa nu ma baneze moderatorii.

De la tine pare-mi-se că putem face o listă cu locuri de evitat. E utilă şi aia.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Abbiex, on 03 iulie 2015 - 20:52, said:

M-am gândit şi la hostel, dar...iertaţi-mi ignoranţa: găsesc camere pentru 2 persoane? Cu ce diferă de pensiuni încât să-şi permită preţuri mult mai mici?

Sunt si camere pentru doua persoane. Uite, primele 4 hosteluri sunt la 2 minute de Piata Mare si au preturi accesibile. Oferte mai bune de atat nu cred ca vei gasi:  http://www.hostelwor...Country.Romania

Ideal ar fi sa ii contactezi direct pe cei de acolo, fara intermediari.

Edited by MembruAnonim, 03 July 2015 - 21:06.


#18
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Au stat doi prieteni acum in weekend la pensiunea de mai jos. Este deschisa de o luna, totul era nou in interior si arata foarte bine, au fost foarte multumiti, mai ales ca este localizata fix in centru (2 minute de mers pe jos de Piata Mare). Pretul a fost super bun. Vreo 45 lei persoana/noapte parca au dat. Eu i-am lasat acolo, am intrat doar vreo juma' de ora sa mananc, apoi am plecat mai departe spre Brasov. I-am recuperat dupa doua zile si au zis ca este super ok cazarea, liniste, curatenie, etc.

http://www.booking.c...o-sibiu.ro.html

Edited by epuru, 03 July 2015 - 21:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate