Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Un nou obiectiv de la Nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Ce ziceti de noul obiectiv lansat de Nikon 16-80 mm VR.
Are ce mieunau mai multi adica bokeh mai frumos si un pic mai multa viteza (f/2.8-f/4).
Dar si un cost pe masura. Daca va avea calitatile lui 16-85 mm VR si ceva in plus eu zic ca merita. Sa vedem dupa cateva luni si testele.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pai si pret?

1000 dolarei, in cazul nostru euroi. Cam scumpa trusa dx in cazul asta.

#3
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
can't give a shit.

#4
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
alt zum DX (al câtelea o fi?) scump şi "plictisitor" de la Nikon :-)) ... mai aşteptăm un 23mm DX , un 16mm DX, mici, "luminoase" undeva până-n 500 euroi (ca "acompaniament" pentru 35 DX). Probabil tot de la alţii vor veni (Sigma?) ;-)
Până şi Canon scoate chestii mai faine (şi mai accesibile) pe APS-C. (24mm, 40mm , da, e FF, , un "zum" ultrawide 11-18mm accesibil).

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
macar de-l faceau fx/dx, era o nisa f ok in cazul in care sticla era la nivelul asteptarilor, asa doar de amorul artei ptr d7100/7200 pot sa-l pastreze ei.

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
24-120 mm echivalent film de 35 mm este chiar un interval extrem de folositor.
Evident ca cei care nu viseaza decat prime-uri o sa strambe din nas. Obiectivul este scump cum este si 16-85 mm VR. Si ghici de ce nu a scazut pretul la un astfel de obiectiv. Era cel mai ieftin obiectiv din clasa aceasta (in comparatie cu Canon 15-8mm mm IS si Sony 16-80 mm) si era la fel sau mai bun decat acestea. Mai venise pe undeva si Sigma cu 17-70 mm f/2.8-f/4 sau Pentax cu 17-70 mm f/4.
Daca vrea cineva sa se lege la cap cu Sigma e treaba lui. O parte din problemele lui Sigma sunt intrinseci (cum ar fi varianta mare a calitatii) iar alta parte tine de Nikon (care nu vrea sa publice LDK pentru aparatele sale asa ca producatorii compatibili trebuie sa ghiceasca cum functioneaza comunicatia camera-obiectiv).
Obiectivul este tip N si e al naibii de scump pentru Romania. Insa daca te gandesti ca il folosesti 10-15 ani (fata de un aparat pe care il folosesti cam 4 ani daca nu esti prea repezit) daca este un obiectiv de calitate merita luat. Mai or fi si niscaiva Black Friday.
Canon a mai scos niste obiective OK insa in domeniul camerei a marsat numai pe video lasand mult in urma orientarea spre fotografie (pana si MFT l-au prins din urma).
Din experienta cu 16-85 mm VR pot sa spun (la 7 ani dupa ce l-am luat) ca a ramas cel mai folosit obiectiv de mine chiar daca mai am si 35 mm f/1.8 (imi place perspectiva) sau 18-140 mm (deh Black Friday). Dupa ce se strica 16-85 mm VR poate o sa iau in considerare si acest obiectiv insa sper ca momentul sa nu fie prea apropiat.
Multa lume vroia un 16-85 mm f/4 sau chiar f/2.8. Se pare ca Nikon a ales calea de mijloc (ei avand deja pe FX un 24-120 mm f/4).
Ce ai la el este calitartea constructiei. Am cazut pe granit cu 16-85 mm VR si s-a facut tandari parasolarul dar in afara de mici probleme la focalizarea la wide angle am continuat sa-l folosesc (eram in vacanta si era singurul obiectiv) desi i se rupsese un inel in interiorul obiectivului (asta am aflat cand l-am dus la reparat).
Este un obiectiv de f/5.6 (sweet spot) pe aproape toata plaja focala (poate il fac asa incat sa fie de f/4 pe cel nou desi asta ar insemna cateva probleme de adancime de camp). Nu are o curbura excesiva a campului optic (spre deosebire de Sigma) chiar si la 16 mm.
VR-ul este extrem de eficient si are si un mod activ (când locul de unde fotografiezi se mişcă nu numai tu te bâţâi). Sper ca si la cel nou sa fie la fel sau poate mai bun (cam greu de realizat).
Avea probleme cu bokeh-ul si cu aberatiile cromatice. Ramane de vazut daca le-au rezolvat..
Nu este un obiectiv pentru oricine insa sper sa fie un demn urmas al lui 16-85 mm VR. Acum e mai scump decat Canon 15-85 mm IS asa ca va avea termen de comparatie. Daca este mult mai bun decat competitia (si astfel Nikon nu risca sa se duca musterii pe la Canon) isi va pastra pretul. Daca nu, va scadea. Numai viitorul va da un raspuns la aceasta intrebare. Pana atunci nu va grabiti sa-l cumparati daca nu vreti sa deveniti beta testeri. La anu' pe vremea asta ar fi de cumparat sau cel mai devreme prin noiembrie (daca il baga la un regim sever de Black Friday).

Edited by baloo2009, 03 July 2015 - 23:52.


#7
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Acum am vazut ca si Pentax are un obiectiv 16-85 mm f/3.5-f/5.6 WR. Tot 600 de dolari costa. Nu l-am vazut prin Romania.
Deci toti producatorii de dSLR au identificat aceasta nisa (a celor ce vor mai mult decat 18-55 mm si vor un pic spre wide). Si Olympus avea 12-60 mm f/2.8-f/4 care era echivalent.

#8
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postxkos, on 03 iulie 2015 - 20:17, said:

macar de-l faceau fx/dx, era o nisa f ok in cazul in care sticla era la nivelul asteptarilor, asa doar de amorul artei ptr d7100/7200 pot sa-l pastreze ei.

pt.seria D7xxx era bun un ob.de kit tot de tip "weather sealing" de genul 18-50mm f:2.8-4.0 (sau 16~50mm) în genul celui de la FujiFilm (chiar dacă la Fuji nu are "weather sealing") undeva pe la 1500, 2000 lei max. Zumuri medii deja sunt destule. Pentru mai mult se poate schimba obiectivul (cu un tele).

Edited by montecarlo, 06 July 2015 - 21:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate