Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Small factor pc ca server

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Salut. Ma gandeam sa iau un small factor pc care sa il folosesc pe post de server si rar htpc. Vreau sa il las acasa conectat si sa pot intra pe el din tara unde sunt acum, deci HTPC va functiona doar in concediu, cred ca o luna pe an, daca si luna aceea, dar e bine sa il ai acolo cand vrei sa te relaxezi la un film ( sincer nu stiu ce rezolutie am la tv ca sunt plecat dar oricum majoritatea filmelor  vor fi hd 1080p sau mai jos)
Partea de server va fi un VPN, un client de torrente, si ceva gen ftp sau OwnCloud pt a transfera fisiere sau streaming muzica. Nu sunt sigur dar pe viitor s-ar putea sa adaug si un site cu un nr. mic de vizitatori, ca un hobby.
Il pot lua din Ro sau UK, lucru care ma lasa sa imi aleg o varietate mare de sisteme, nu am nevoie de monitor, tastatura etc ci doar sistemul in sine si alimentare, cu un buget undeva in jurul la 1500 ron.
Am citit si http://lifehacker.co...-pcs-1701619172 printre care sunt Intel NUC si HP Stream Mini, pe cand Gigabyte Brix-ul mi se pare scump pt ce stie sa faca.
Pareri ??

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu aČ™ merge cu ceva în direcČ›ia NUC pentru ce vrei tu să faci.

Personal, prefer să am mai multe dispozitive interconectate, specializate pe niČ™a lor, nu să înghesui multe features într-un singur box.

Pentru "HTPC" (Smart TV) am o cutiuČ›ă cu android care face streaming de pe NAS, iar routerul (linksys 1900ac) se conectează regulat la celelalte dispozitive din reČ›ea Č™i face backup pe NAS.

Astfel am upgradabilitate mai ieftină pe termen lung pentru oricare dintre componente, consumul de energie e optimizat (NAS-ul nu stă mereu aprins, primeČ™te wake on LAN de la router), Č™i dacă unul dintre boxuri moare, moare doar el.

Încercam să-Č›i expun alte aspecte, nu să te conving să faci ca mine.

Edited by OriginalCopy, 03 July 2015 - 04:25.


#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu am un Raspberry Pi2, cu un HDD conectat la el, cu neorouter + plex mediaserver. Consum mic si exact ceea ce mi-am dorit.
Singura problema e ca la capatul celalat am nevoie de un device care poate reda orice tip de material video fara transcodare. (Rpi cu Kodi + PlexBMC sau chromecast pt fisiere mp4 sau direct smart tv cu suport pt plex.)
Avand un buget mare, NUC e o idee buna :)

Edited by easy90rider, 03 July 2015 - 08:38.


#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View Posteasy90rider, on 03 iulie 2015 - 08:37, said:

Eu am un Raspberry Pi2, cu un HDD conectat la el, cu neorouter + plex mediaserver. Consum mic si exact ceea ce mi-am dorit.
Singura problema e ca la capatul celalat am nevoie de un device care poate reda orice tip de material video fara transcodare. (Rpi cu Kodi + PlexBMC sau chromecast pt fisiere mp4 sau direct smart tv cu suport pt plex.)
Avand un buget mare, NUC e o idee buna Posted Image

Cat te-a costat toata distractia ?
M-am jucat si eu putin cu Pi2 si mi s-a parut destul de ok. Merita "mica" investitie, avand in vedere capacitatile de transfer spre/dinspre HDD pe USB ?

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pai oricum vei fi limitat de viteza de net + placa de retea pe PI, care e de 100Mbit/s dar e shared cu USB.
Acum nu pot, dar voi reveni cu un test de viteza via SAMBA.

#6
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Eu am facut un sistem cu o placa de baza cu un AMD E350 fanless. Consuma 25W in idle. Are deja peste 100 zile uptime.
Functioneaza pe post de NAS, torrent, MPD, DLNA, server HTTP, backup.
Filmele le vad direct pe TV prin DLNA.
Muzica e redata de un RPi de pe NAS prin SAMBA. Din RPi iese prin optic mai departe. Si RPi-ul e on nonstop ("aruncat" in spatele amplificatorului).

Initial am avut si RPi si thin client dar rata de transfer nu m-a multumit. Acum am USB3, retea gigabit si performanta care sa sustina ratele de transfer cand e nevoie.

Edited by tatarduka, 03 July 2015 - 09:57.


#7
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007

View PostDotuletz2, on 03 iulie 2015 - 02:52, said:

Salut. Ma gandeam sa iau un small factor pc care sa il folosesc pe post de server si rar htpc. Vreau sa il las acasa conectat si sa pot intra pe el din tara unde sunt acum, deci HTPC va functiona doar in concediu, cred ca o luna pe an, daca si luna aceea, dar e bine sa il ai acolo cand vrei sa te relaxezi la un film ( sincer nu stiu ce rezolutie am la tv ca sunt plecat dar oricum majoritatea filmelor  vor fi hd 1080p sau mai jos)
Partea de server va fi un VPN, un client de torrente, si ceva gen ftp sau OwnCloud pt a transfera fisiere sau streaming muzica. Nu sunt sigur dar pe viitor s-ar putea sa adaug si un

Eu am unul ieftin de la Zyxel(NSA320s) cu un hdd de 3T si il folosesc pentru exact ce ai enumerat tu.
Pentru htpc folosest un RPi 2.

Poate un NAS e mai util(si mai ieftin) pentru ce ai tu nevoie.

#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostOriginalCopy, on 03 iulie 2015 - 04:17, said:

[...]Pentru "HTPC" (Smart TV) am o cutiuČ›ă cu android care face streaming de pe NAS, iar routerul (linksys 1900ac) se conectează regulat la celelalte dispozitive din reČ›ea Č™i face backup pe NAS.[...]
Poti sa detaliezi un pic? Pare interesant si e ceva la care ma gandesc si io...
Ce nume poarta cutiuta cu android?
Ce firmware ai pe router?
Ce NAS ai?

Io as mai vrea si un server capabil sa duca vreo 3 VM-uri de windoza si 2 de linux da' cred ca trebuie ceva dedicat nu cutiute cu i5...

Edited by shiva, 03 July 2015 - 11:00.


#9
Dotuletz2

Dotuletz2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 14.11.2007
Scuze ca nu am raspuns pana acum... deci o sa ma uit intre NUC si un NAS cu VPN si client torrent (eventual DLNA sau stiam ca am un stick cu  android pe undeva, gen sa iti faca tv-ul 'smart'). Nu ma pricep la rPi si sincer nu am rabdarea (si nici timpul) sa stau sa fac toate acelea
Multumesc de idei.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postpaso87, on 03 iulie 2015 - 09:12, said:


Cat te-a costat toata distractia ?
M-am jucat si eu putin cu Pi2 si mi s-a parut destul de ok. Merita "mica" investitie, avand in vedere capacitatile de transfer spre/dinspre HDD pe USB ?
Revin cu un update.
Pe retea viteza de transfer e 100mbit/s, prin neorouter(VPN), e limitat la 30mbit, 3.5Mbyte/s
E un pic mai greu de configurat,dar diferenta e in buzunarul tau Posted Image
Costa mult mai putin ca un NUC, dar nu e la fel de potent.
Am instalat asa: xbian, plex media server, neorouter, transmission. il pot accesa de oriunde prin plex sau neorouter.

#11
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008
Multumesc pentru raspuns. Chiar ma bucur ca ai pus limitarile asa cum le ai tu, pentru ca asta ma interesa. 3.5Mbyte/s e chair suficient pentru ca mi-ar trebui mie.
Fata de NUC/minipc/etc imi convine ca am consum destul de redus si porturi usb. Adica cu un HDD pe usb si Pi ajung la un consum de maxim 10-12W in forja. Multe au consumul asta in IDLE. Pana la urma, consumsul nu e asa important cat caldura disipata :). Totusi, e vara !

Multumesc inca odata!

#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postpaso87, on 08 iulie 2015 - 08:32, said:

Multumesc pentru raspuns. Chiar ma bucur ca ai pus limitarile asa cum le ai tu, pentru ca asta ma interesa. 3.5Mbyte/s e chair suficient pentru ca mi-ar trebui mie.
Fata de NUC/minipc/etc imi convine ca am consum destul de redus si porturi usb. Adica cu un HDD pe usb si Pi ajung la un consum de maxim 10-12W in forja. Multe au consumul asta in IDLE. Pana la urma, consumsul nu e asa important cat caldura disipata Posted Image. Totusi, e vara !

Multumesc inca odata!
Ai mare grija, daca folosesti HDD 2.5" va trebui sa ai un hub USB alimentat!!!
Daca il folosesc prin plex, merge cu viteza maxima, adica cea a netului.
Din banii de un nuc poti cumpara doua PI2 si faci server pe unul si mediaplayer pe celalalt :)
inca nu am incercat, dar as vrea si un DVB-C stream-er folosind tvheadend, si cred ca ar incapea in 30MBit, cat e limita la neorouter.

@mod am dat quote, ca paso87 sa primeasca notificare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate