Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Reziliere abonament in ultima luna de contract - mai platesc taxa de reziliere?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Zilele astea sunt hotarat sa-mi iau numerele de telefon si sa ma mut la alt furnizor, pur si simplu nu mai suport nesimtirea si prostia de la Telekom.

Intrebarea mea e urmatoarea: daca portez abonamentele si urmatoarea factura care o sa-mi vina, aleg sa o platesc, chiar daca eu practic o sa le platesc degeaba ca n-o sa mai fiu in retea in luna respectiva. In cazul asta, mai ma pun astia sa le platesc taxa de reziliere? Si daca imi trimit factura cu taxele de reziliere, am vreo obligatie in a o plati din moment ce eu mi-am dus la indeplinire obligatiile contractuale?

Am vorbit cu o tanti cam batuta in cap si mi-a zis ca tot va trebui sa platesc taxele de reziliere, si daca vreau banii inapoi pe factura achitata in avans sa le fac cerere de restituire a banilor.

Eu am stipulat in contract ca taxa de reziliere este de 100 lei/SIM. Din cate stiu eu, taxele in suma fixa au fost declarate ilegale de ANPC.

Edited by oauzor, 02 July 2015 - 17:01.


#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu poti sa mai astepti o luna???

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
le faci cerere cand a inceput ultima luna ca oricum dureaza 30 zile pana ti-l reziliaza.
sau daca faci portare, ceri ca daca portarii sa fie ultima zi de contract.

daca faci mai devreme, ei sunt indreptatiti sa iti ceara despagubiri. ca nu le vor obtine....asta e alta treaba.

#4
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006
Portarea se face in 3 zile daca esti la zi cu facturile, dar tot trebuie sa mergi la ei sa faci cerere care trebuie sa fie cu 15 sau 30 (nu mai stiu exact) de zile inainte de data facturarii urmatoare, deci taxa de deconectare platesti in functie de cand specifici in cerere sa se faca portarea.

Edited by ando01, 02 July 2015 - 18:14.


#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Pur si simplu se duce la noul operator si-i zice ca vrea sa vina la el. Restu e can can. Daca ultima luna de contract este iulie, cred ca poate merge lejer in cursul respectivei luni si sa se porteze. Este cel mai usor cu noul operator. Altfel daca merge personal cu rezilieri, incep aia cu abureli cu clauze fictive cu propuneri de bonusuri de minute si alte kkt. Asa face si vodafone. Cand se vad cu decizia de portare in fata, nu mai au nimic de zis.

Eu zic sa te duci direct la noul furnizor si aia vor avea tot interesul sa iti dea sfaturile corecte, fiecare client nou fiind "mana cereasca" pe concurenta asta plus ceva bonus salarial acolo, pt ca a adus clienti noi.
Daca mergi la telekom o sa te umplii de nervi si mizerie.

Eu am reziliat un nr de fix la telecom.. si au inceput aia sa ma fta la icre cu "ultima factura" , cu telefoane ca daca nu ma intereseaza nu stiu ce pachet de kkt pansat nou bla bla. Eu nu stiam nici ce numar aveam (ma mutasem la adresa noua) si titularul de contract decedase. Mi-au zis ca dupa 2 saptamani mi se va emite ulima factura!!??, asta dupa depunerea de reziliere, desi eram ahitat cu tot la zi, iar in casa nici cablul de la telekom nu mai exista.
Nu am platit niciodata ultima factura.
Nu era pe numele meu, mi se rupe.

#6
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Si o zi daca mai esti sub contract platesti, am patit-o eu cu cativa ani in urma cand am plecat de pe abonament la un alt operator pe prepay

#7
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postericmario, on 02 iulie 2015 - 17:47, said:

Nu poti sa mai astepti o luna???

Nu prea. O sa am nevoie de net pe telefon si astia de la Telekom nu stiu ce-i ala.

View Posttfmercedez, on 02 iulie 2015 - 18:16, said:

Pur si simplu se duce la noul operator si-i zice ca vrea sa vina la el. Restu e can can. Daca ultima luna de contract este iulie, cred ca poate merge lejer in cursul respectivei luni si sa se porteze. Este cel mai usor cu noul operator. Altfel daca merge personal cu rezilieri, incep aia cu abureli cu clauze fictive cu propuneri de bonusuri de minute si alte kkt. Asa face si vodafone. Cand se vad cu decizia de portare in fata, nu mai au nimic de zis.

Eu zic sa te duci direct la noul furnizor si aia vor avea tot interesul sa iti dea sfaturile corecte, fiecare client nou fiind "mana cereasca" pe concurenta asta plus ceva bonus salarial acolo, pt ca a adus clienti noi.
Daca mergi la telekom o sa te umplii de nervi si mizerie.

Eu am reziliat un nr de fix la telecom.. si au inceput aia sa ma fta la icre cu "ultima factura" , cu telefoane ca daca nu ma intereseaza nu stiu ce pachet de kkt pansat nou bla bla. Eu nu stiam nici ce numar aveam (ma mutasem la adresa noua) si titularul de contract decedase. Mi-au zis ca dupa 2 saptamani mi se va emite ulima factura!!??, asta dupa depunerea de reziliere, desi eram ahitat cu tot la zi, iar in casa nici cablul de la telekom nu mai exista.
Nu am platit niciodata ultima factura.
Nu era pe numele meu, mi se rupe.

Pai la noul operator ma duc, n-am de gand sa-mi bat capu' cu robotii de la Telekom.

Daca fac reclamatie la OPC am vreo sansa de castig, si sa renunte dobitocii la taxa de reziliere?

Edited by oauzor, 02 July 2015 - 18:26.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
din toata povestea asta, nu inteleg de ce nu mai poti astepta 1 luna. esti culmea

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Vezi să nu-ți pară rău dacă te muți. Nesimțirea este națională. Informează-te bn și dacă vrei s faci o mișcare deșteaptă, treci pe prepay. Spor!

#10
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 25.07.2004
Daca te deranjează nesimtirea si prostia lor...s-ar putea si la ceilalti sa te lovesti de aceleași probleme. Daca ai probleme tehnice si ai alternative, muta-te in alta retea fara ezitare. Dar fii intelept si mai ai răbdare o luna :)

#11
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Ma deranjeaza faptul ca pentru ei existi doar cand intri in ultimele luni de contract. Si nici atunci nu prea dau 2 bani pe tine, mi-au facut un discount fenomenal de 1 euro/luna in primele 16 luni de abonament, in conditiile in care dau pe 2 abonamente peste 30 euro si am 500 mb de net. Cand le-am prezentat nevoile mele, mi-au recomandat un plan tarifar mai scump, pur si simplu nu ai cu cine sa vorbesti. Orange si Vodafone ofera mult mai mult net la banii astia, si mie, client de 8 ani de zile la ei, imi recomanda sa trec la un abonament mai scump, sa dau 20 euro pe un abonament care la concurenta e 10 euro.

View PostYOUR_GOD, on 02 iulie 2015 - 18:51, said:

Vezi să nu-ți pară rău dacă te muți. Nesimțirea este națională. Informează-te bn și dacă vrei s faci o mișcare deșteaptă, treci pe prepay. Spor!

De obicei, iau contact cu ei doar cand sunt spre sfarsitul perioadei contractuale. In rest, facturile le platesc prin internet banking si informatiile de care am nevoie le gasesc de cele mai multe ori pe net.

Atata timp cat imi ofera exact ceea ce vreau, fiecare isi respecta partea de obligatii si toata lumea e fericita. Dar cand iti ofera 1 euro discount dupa 8 ani de parteneriat, cum as mai putea sa prelungesc cu ei? Pur si simplu si-au batut joc de mine cu "oferta" asta, mai bine nu imi ofereau discount-ul acela, erau mai multe sanse sa raman la ei.

M-am gandit mult la prepay, si ma tenteaza oferta Orange Young, unde pot sa-mi personalizez abonamentul dupa bunul plac. De asemenea, si la abonament Orange Young e oferta super, imi dubleaza beneficiile la portare, si o sa am 1040 min nationale, 2 gb net 4G, 180 sms-uri nationale, nelimitat in retea, plus reducere la telefon, ceea ce zic eu ca e mai mult decat ok, in conditiile in care e doar cu 2 euro mai scump abonamentul decat la Telekom, si acolo am 350 min nationale si 400 mb 3g.

#12
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
A mai zis cineva mai sus si nimeni n-a remarcat. In cererea de portare pe care o faci si maine daca vrei, poti preciza data la care vrei tu ca portarea sa devina efectiva. Adica in momentul cand contractul se incheie sau eventual cu o zi inainte ca sa fii sigur ca nu-ti mai vine o factura noua.
Odata cu portarea, orice contract se considera incheiat, deci orice ar cere suplimentar fata de ultima factura, nu plati , nu e nimic de negociat si nu te lasa pacalit.

Edited by Getodacul, 03 July 2015 - 00:09.


#13
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu în 15 euro am nelimitat tot național + 2Gb de net 4G. Peste vreo 2 luni prelungesc cu aceleași beneficii la 10 euro, fără discount la telefon. Nu ai știut tu ce să le ceri, ei sigur nu o să se ingramadeasca să îți dea beneficii pe care tu nu le ceri specific.

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
@ouazor telefoanele cumparate la abonament or fi bune? Ce ne mai place sa facem morala dupa ce ne vedem cu sacii in caruta.

#15
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postaris86, on 03 iulie 2015 - 07:43, said:

@ouazor telefoanele cumparate la abonament or fi bune? Ce ne mai place sa facem morala dupa ce ne vedem cu sacii in caruta.

Nu vad ce legatura are cu subiectul topicului. Da, am luat telefon la reducere. Care e problema?

Ei oricum isi scot banii pe telefon din pretul abonamentului, plus ca sunt mai piperate preturile la ei.

Deci chiar nu vad rostul comentariului tau, mai ales ca am zis clar ca doresc sa platesc si ultima factura si sa-mi respect angajamentele fata de ei.

View PostGetodacul, on 03 iulie 2015 - 00:08, said:

A mai zis cineva mai sus si nimeni n-a remarcat. In cererea de portare pe care o faci si maine daca vrei, poti preciza data la care vrei tu ca portarea sa devina efectiva. Adica in momentul cand contractul se incheie sau eventual cu o zi inainte ca sa fii sigur ca nu-ti mai vine o factura noua.
Odata cu portarea, orice contract se considera incheiat, deci orice ar cere suplimentar fata de ultima factura, nu plati , nu e nimic de negociat si nu te lasa pacalit.

Mai sus s-a recomandat sa fac o cerere de reziliere la Telekom. Sau am inteles eu gresit?

La portarea la termen m-am gandit si eu, sigur se poate?

Dar oricum, din cate stiu, daca luna incepe pe 15 si eu portez pe 20 sa zicem, factura emisa la inceputul lunii nu o platesc, se storneaza si se emite o factura noua pentru zilele respective.

#16
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postoauzor, on 03 iulie 2015 - 09:54, said:

La portarea la termen m-am gandit si eu, sigur se poate?
se poate, altfel n-o mai mentiona cine-a scris-o.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Eu inca o data, iti recomand prepay, tot Telekom. Am cu 6E, un giga de net, 200 minute interantionale (adevarate, pe mobil), 500 minute/mesaje nationale si nelimitat in retea. In plus, poti seta plati programate prin acelasi internet banking pe care spui ca il folosesti si astfel, vei beneficia de aceeasi flexibilitate, nu, comoditate ca la contract, dar fara belelele ulterioare. Poti incerca orice retea, este dreptul tau, dar daca vrei sa schimbi cu adevarat ceva, stii ce ai de facut. Altfel, doar vei schimba boieruol. Si vei fi client nou si in plus, 1-2 ani, nu vei putea zice nici "pâs".

#18
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Pana la urma am semnat cu Orange. Minute/sms nelimitate national si internet de 2 gb la viteza 4G cu 14 euro. Am ales ca data de portare a doua zi dupa ce imi expira perioada contractuala la Telekom.

Multumesc de sfaturi :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate