Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Incinta de cati litri are nevoie acest subwoofer?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014
Buna ziua! Am un difuzor Blaupunkt GT Series si vreau sa ii fac o incinta din lemn dar nu situ de cati litri aproximativ trebuie sa fie, are idee cineva ? Difuzorul este de 30cm pe 4 ohm. M-am gandit la lungime si inaltime sa  le fac de 40cm, latimea o stabilesc in functie de cati litri trebuie sa fie incinta.

Attached Files



#2
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
nu stiu de unde ți-a venit ideea să vorbești despre litri... cm cubi ce părere ai ? Sau poate vrei să o umpli cu lichid pentru acustică mai bună :)

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
E ok si litrul ca unitate de masura. S-a exprimat corect omul.
"Litrul (l) este o unitate de măsură pentru volum (spațial). Are ca simbol reprezentativ de unitate literele l și L. "

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poti sa faci incinta cum te taie capul. Sanse sa nimeresti un litraj/configuratie buna pentru acel difuzor sunt extrem de putine.

Cu ce poti gasi pe net, un generator de ton pe pc, un instrument de masura, hartie si un pix o sa iti ia cam juma de zi sa afli care ii litrajul corect al incintei si deschiderile.

Vezi ca boxele astea sunt de mai multe tipuri. Fiecare cu cerintele ei, spatiului destinat, muzicii ascultate, etc.

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,750
  • Înscris: 14.10.2008
Ce e cu adevarat enervant e ca la fiecare sistem audio, fiecare incinta de subwoofer are frecventele ei de rezonanta, de parca asculti melodii diferite desi e aceeasi piesa, in cantecele care schimba mai multe tonuri de bass.

La PC am un sistem slabut ca putere dar cu rezonanta la o frecventa mai joasa, imi place si vreau sa dau tare dar nu rezista wooferul si da distors, la TV am un sistem puternic dar subwooferul rezoneaza mai sus.

#6
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 NelsonMandela, on 02 iulie 2015 - 16:41, said:

nu stiu de unde ți-a venit ideea să vorbești despre litri... cm cubi ce părere ai ? Sau poate vrei să o umpli cu lichid pentru acustică mai bună Posted Image

este c-ai stat prost la bac?

#7
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
cozmalau, ai parametrii Thiele/Small ai acelui difuzor ?
Sau macar stii exact modelul ?
Daca nici una nici alta, atunci uita complet de ce ti-ai propus, o incinta nu se construieste in functie de parerile noastre ci in functie de niste calcule foarte precise...

#8
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

 Protopopeus, on 02 iulie 2015 - 19:20, said:

cozmalau, ai parametrii Thiele/Small ai acelui difuzor ?
Sau macar stii exact modelul ?
Daca nici una nici alta, atunci uita complet de ce ti-ai propus, o incinta nu se construieste in functie de parerile noastre ci in functie de niste calcule foarte precise...
Inteleg domnule ce vreti sa spuneti, si stiu ca o incinta nu se construieste dupa  ochi ci dupa parametii difuzorului, dar stiu sigur ca este Blaupunkt, GTb 1200 MkII, m-am gandit la un 40-50 de litri.

#9
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
S-a mai discutat problema pe aria audio.
De ce nu folosesti search si de ce nu ceri ajutor direct acolo.
Macar stii modelul e difuzorului? De parametri T/S ai auzit? Are asa ceva difuzorul in cauza?Stii ce  incinta vrei sau ar fi potrivita pentru acel difuzor? Ai mai realizat incinte? Ce experienta ai? Dupa cum te vad e sortita esecului ambitia ta.
Alta chestie: De unde ai difuzorul ala? Din foto 90% a fost umblat in el; respectiv rebobinat. Daca e asa stii ca s-au schimbat parametri T/S.

#10
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

 geo123, on 02 iulie 2015 - 20:01, said:

S-a mai discutat problema pe aria audio.
De ce nu folosesti search si de ce nu ceri ajutor direct acolo.
Macar stii modelul e difuzorului? De parametri T/S ai auzit? Are asa ceva difuzorul in cauza?Stii ce  incinta vrei sau ar fi potrivita pentru acel difuzor? Ai mai realizat incinte? Ce experienta ai? Dupa cum te vad e sortita esecului ambitia ta.
Alta chestie: De unde ai difuzorul ala? Din foto 90% a fost umblat in el; respectiv rebobinat. Daca e asa stii ca s-au schimbat parametri T/S.
Nu s-a rebobinat, s-a reparat ca era rupta bobina de pe suport. Bobina e originala!!

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 cozmalau, on 02 iulie 2015 - 20:00, said:

Inteleg domnule ce vreti sa spuneti, si stiu ca o incinta nu se construieste dupa  ochi ci dupa parametii difuzorului, dar stiu sigur ca este Blaupunkt, GTb 1200 MkII, m-am gandit la un 40-50 de litri.

De unde ti-a trasnit tie asa ca trebuie 40-50L?
GTb 1200 MkII este Modelul de Subwoofer cu totul care e auto si e cu incinta inchisa.Difuzorul se cheama altfel. Ce scrie pe partea cu Magnetul?

Unde vre sa-l folosesti si cu ce il ataci?
Daca il folosesti in masina ai putea sa replici incinta originala.Pentru in casa se schimba treaba. nu prea merge incinta originala.

#12
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

 geo123, on 02 iulie 2015 - 20:12, said:

De unde ti-a trasnit tie asa ca trebuie 40-50L?
GTb 1200 MkII este Modelul de Subwoofer cu totul care e auto si e cu incinta inchisa.Difuzorul se cheama altfel. Ce scrie pe partea cu Magnetul?

Unde vre sa-l folosesti si cu ce il ataci?
Daca il folosesti in masina ai putea sa replici incinta originala.Pentru in casa se schimba treaba. nu prea merge incinta originala.
Un prieten mi-a sugerat sa incerc intre 40-50 litri. Pai difuzorul este luat din modelul de subwoofer de tip tub. Pe magnet nu scrie absolut nimic. Vreau sa il folosesc in casa intr-o camera de 5x5m si il atac cu un sony ta-ax4.

Edited by cozmalau, 02 July 2015 - 21:58.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai eu vad pe net ca subwooferul e in 2 variante; Una trapezoidal inchis si una Tub BR.Acum nu stiu daca e acelasi difuzor la ambele.
Faptul ca nu ai parametrii TS e urat tare.
Pentru in casa cel mai eficient si suna si bine e incinta deschisa cu linie de transmisie cu lungime labirint port in sfert de unda,dar executia nu e deloc simpla si necesita foarte multa eperienta plus cunoasterea parametrilor T/S.
Ai doua variante:Replici ori incinta inchisa ori cea deschisa. La aia deschisa nu o sa o faci cilindrica cum e aia auto ci paralelipipedica.Pastrezi in schimb volumul interior, diametrul si lungimea tubului BR.
Ai aici niste PDF-uri in care gasesti si ceva dimensiuni:  http://www.blaupunkt...BPEurope_16.pdf
http://www.manualsli...?page=13#manual

Edited by geo123, 02 July 2015 - 22:55.


#14
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
cozmalau, nu mai pierde vremea degeaba, acel subwoofer il gasesti cu incinta cu tot (oricare dintre cele doua) la un pret de 170 - 200lei, pe alde olx.

Cum zici ca-l "ataci" cu acel amplificator ?
Boxele pe care ar trebui sa le completeze acel subwoofer care sunt ?
Pe alea cu ce le mai ataci ?!
Dar functia de filtrare cine o asigura ?

Eu iti propun sa lasi prostiile si sa cumperi un subwoofer de camera veritabil, cu amplificare incorporata si toate reglajele necesare unui astfel de sistem. Gasesti pe-aici o gramada de optiuni, la doar cateva sute putine de lei.

#15
cozmalau

cozmalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 09.04.2014

 Protopopeus, on 03 iulie 2015 - 08:40, said:

cozmalau, nu mai pierde vremea degeaba, acel subwoofer il gasesti cu incinta cu tot (oricare dintre cele doua) la un pret de 170 - 200lei, pe alde olx.

Cum zici ca-l "ataci" cu acel amplificator ?
Boxele pe care ar trebui sa le completeze acel subwoofer care sunt ?
Pe alea cu ce le mai ataci ?!
Dar functia de filtrare cine o asigura ?

Eu iti propun sa lasi prostiile si sa cumperi un subwoofer de camera veritabil, cu amplificare incorporata si toate reglajele necesare unui astfel de sistem. Gasesti pe-aici o gramada de optiuni, la doar cateva sute putine de lei.
Uite asa simplu spun, "il atac cu acel amplificator" , asta m-a intrebat domnu geo123, eu i-am raspuns, va rog sa cititi mesajele inaitne de a raspunde aiurea. Nu cred ca e necesar sa vorbim de boxele care il completeaza, eu am deschis topicul pentru o problema total diferita, dar ca sa stii cu doua boxe pe doua cai de 50w.
Functia de filtrare o asigura un circuit de taiere a undelor inalte si medii pus pe intrare pe care il facusem eu.
Toate cele cu amplificare incorporata nu au niciun dumnezau', sunt slabe si au niste puteri specificate de 3 ori mai mult decat pot difuzoarele... in fine.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Detii prea putine date despre difuzor ca sa poti calcula corect cutia.

#17
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
N-ai nici o treaba cu domeniul cozmalau...
Eu te-am intrebat ce boxe ai fiindca trebuie sa exista o armonizare intre subwoofer si restul traductoarelor, integrarea corecta a unui subwoofer in cadrul unui sistem stereo e foarte delicata si asta in bugete mult mai mari decat cele avute in vedere de noi pe-aici.
Te-am intrebat cu ce mai amplifici si boxele alea fiindca daca pe ele le amplifici cu alt amplificator, nu-mi dau seama cm naiba folosesti doua amplificatoare in paralel, unul pentru subwoofer si celalalt pentru boxe. Nu stiu cum le vei conecta simultan la sursa si cum le vei convinge sa functioneze fara delay. Apoi, despre filtrul acela ar trebui sa dai mai multe detalii, este macar variabil ? Asa ar trebui. Dar control de faza are ?
Boxele alea de 50w n-au nici un watt, ele accepta watii oferiti de catre un amplificator iar subwooferele alea pe care le gasesti pe site-ul indicat de mine sunt al naibii de bune, oricum cu mult mai bune decat cataracta aia de chinezarie indicata de tine. Ba unde mai pui ca printre ele gasesti si unele inchise, cu woofere de 20cm, taman bune pentru muzica...

#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Si in afara de alea de mai sus, mai ai niste probleme, amp-ul acela Sony dintr-un consum de 87w iti dai seama ca mai mult de 20w pe canal n-are de unde, si aia cu indulgenta. Ei, acum ce parere ai, e indeajuns acea putere ? Va putea tine pasul acel subwoofer cu cele doua boxe ? Eu zic ca nu, nu de alta dar perceptia urechii noastre e atenuata mult in cele doua extreme, astfel ca pentru a percepe basii la acelasi SPL cu niste medii de cateva mii de Hz e nevoie de mult mai multa putere pentru acel subwoofer.
Nu in ultimul rand, te-ai gandit la variatia impedantei ? Ce parere crezi ca va avea amplificatorul acela daca subwooferul tau va cadea la un moment dat la 2Ohmi sau chiar sub ?

Edited by Protopopeus, 04 July 2015 - 11:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate