Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Perle de la BAC

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sa postam si sa comentam in legatura cu perlele de la BAC.  Posted Image

Quote

  • „Ion o violează pe Ana pe după sobă în timp ce tatso sforăia. O lasă borțoasă și face un plod apoi ăsta inteligent din fire îi ia pământurile, șmecher băiat”.

  • „Relația dintre personajele «Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război» este tristă pentru că bărbatul pleca la luptă și trebuia să trăiască o ultimă partidă de amor”.

  • „Fără scriitori viața noastră ar fi mai pustie. Când citim ce scriu ei oamenii mai uită de griji”.

  • „Familia Moromete s-a distrus pe sine însăși când a început să bea Ilie cu tovarășii lui pe la poiana lui Iorgu Iovan”.

  • „Romanul Plumb a lui Rebreanu este o artă poetică deoarece prezintă drama unui țăran într-un cavou”.

  • „Eu fac sport deoarece mama îmi dă 1.500 de lei lună să merg la una dintre cele mai de lux săli din cartier. Acolo nu prea facem sport stăm pe la o bere, fumăm ceva și plecăm în club”.

  • „Romanul Povestea lui Harap Alb a apărut în revista Literatorul în anul 1840 la Iași chiar în Dacia literara a lui Kogălniceanu”.

  • „Scriitorul e stingherit în societate, se simte ca un frustrat sau poate este și de aceea vrea să scrie, să se scufunde în necazuri. Viața lui e chiar tristă, nu poți judeca un asemenea sensibil”.

  • „Pe mine sportul nu mă ajuta deoarece după o noapte de băută cu băieții în cartier nu mai am timp să fac și sport. La educație fizică proful ne-a spus că, și relațiile intime intră în sport deci și ăsta e un sport”.


#2
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
"Eu fac sport deoarece mama îmi dă 1.500 de lei lună să merg la una dintre cele mai de lux săli din cartier. Acolo nu prea facem sport stăm pe la o bere, fumăm ceva şi plecăm în club" ... Il si vad cu freza de lumber si plin de el in timp ce a scris porcaria asta.... Posted Image Posted Image

Edited by MaxXu1, 02 July 2015 - 14:46.


#3
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
sper ca stiti ca "perlele de la BAC" sunt de fapt texte inventate de niste ziaristi obositi la varsta a doua care nu au mai facut sex neplatit din adolescenta.

#4
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015

View Postcristyyo, on 02 iulie 2015 - 14:50, said:

sper ca stiti ca "perlele de la BAC" sunt de fapt texte inventate de niste ziaristi obositi la varsta a doua care nu au mai facut sex neplatit din adolescenta.
La ce specimene am vazut ca iau astia interviuri in fiecare an in perioada bacului tin sa te contrazic.

#5
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012

View Postcristyyo, on 02 iulie 2015 - 14:50, said:

sper ca stiti ca "perlele de la BAC" sunt de fapt texte inventate de niste ziaristi obositi la varsta a doua care nu au mai facut sex neplatit din adolescenta.
Sau sunt unii care scriu la misto pe foaie.

#6
Abbiex

Abbiex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,307
  • Înscris: 08.01.2014
Nu-i de anul ăsta, dar mi-a rămas în minte:

"Eminescu mintea in poezi cu viziunea lui despre lume cu iubire, cu sentiment, cu pus de suflet in relatiea ce nu era el, nu era adevarat ca am vazut si la televizor ca mergea si prin locuri necurate si ca a murit de sifilis." Posted Image

#7
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Subtiri.
Nu se compara cu perlele lui Becali, Vanghele sau Hagi.

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

Quote

„Romanul Plumb a lui Rebreanu este o artă poetică deoarece prezintă drama unui ţăran într-un cavou”.


Epic :lol:

Si eu am avut Plumb la bac si eram atat de ramolit ca am scris Ólom :lol:

Mélyen aludtak az ólom koporsók,
Ólomvirágok és halotti leplek -
Sírboltban magunk voltunk... szelek jártak...
És sercegtek az ólom koszorúk.

Ólom szerelmem fordítva álmodott
Ólomszirmokon, és hívni kezdetem-
Egyedül álltam mellettem halottam ...
Hideg volt...lecsüng az ólom tollazat...


Si am vorbit despre importanta poeziei romanesti peste hotare, bla bla, si am trecut :)
Si nu, nu am invatat. Si am avut foarte mare noroc cu simbolismul...ca eu altceva in afara de Bacovia si Luceafarul ( si asta drept pedeapsa) n-am citit in clasa a XII.

Aveam treburi mai importante de facut :)

#9
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
"Personajul lui Moromete este personajul central, chiar Tudor Calaraşu participa la acţiune, aveau 10 copii şi o pisică pe Bisisica"


"Scenele reprezentative din romanul Morometii sunt: Ca să se mire prostii şi s-au mirat atunci cand au văzut că nu mai au arborele în curte şi alta e cand le frige băietilor o bataie ca-n zona de nord a ţării"




#10
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View Postlex404, on 02 iulie 2015 - 15:03, said:

Luceafarul

Lucea Farul...
Venea omoara pe Siret
Lame de lemn...

...si inca multe altele.

#11
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
o sa va dezamagesc din nou, dar avand prieteni profesori de liceu si profesori universitari, NIMENI nu sta sa noteze lucrurile memorabile scrise de studenti ori elevi.
mai mult, chiar daca cineva ar nota PENTRU EL, nimeni, dar NIMENI nu circula informatiile astea catre ziare de mana a 14a de tip can-can ori libertatea care se lauda cu perlele de la BAC scrise de redactori pe WC dimineata.

Edited by cristyyo, 02 July 2015 - 15:29.


#12
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postsylvius, on 02 iulie 2015 - 15:00, said:

Subtiri.
Nu se compara cu perlele lui Becali, Vanghele sau Hagi.

Nastase, l-ai uitat pe Nastase...

#13
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
„Perlele” la Bac sau Evaluare sunt publicate pentru liniștea sufletească a imbecililor care astfel, pentru o clipă, se simt și ei deștepți.

Un exemplu de „perlă” de la evaluare: „Completirea indirectă este: care prost îmi va corecta lucrarea?”. Înțelegeți?

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@cristyyo, posibil sa fie cum zici tu, dar nu stiu cat ii duce capu pe astia de la tabloide sa inventeze asa ceva. Eu cred ca marea majoritate sunt scrise la bascalie de elevi, daca tot nu stiu sa scrie in legatura cu subiectul. La caterinca si mistouri elevii sunt buni. Dar unii chiar atata pot. Majoritatea dintre noi am vazut multe interviuri comice pe la stiri, care exemplifica perfect situatia.

Edited by MembruAnonim, 02 July 2015 - 16:16.


#15
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
am scris mai sus procedura. mai departe, puteti sa credeti ce vreti.
daca credeti ca un prof nu are altceva mai bun de facut decat sa noteze cacaturile pe care le citeste in lucrari pentru a le da mai departe catre un ziar tabloid, e de rau.

asta in adaos la faptul ca sunt platiti cu monede in raport cu munca depusa la corectare. sa fim seriosi.

Edited by cristyyo, 02 July 2015 - 16:26.


#16
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,151
  • Înscris: 24.05.2006
'Sulaina chanel', 'za dacs cam from za tracs', 'succesuri', republica Norvegia, 'meandrele concretului', si uite asa se scrie istoria moderna si contemporana a romaniei.

#17
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Sunt scrise din simplul motiv ca la examenul la romana / bac la romana, se puncteaza chiar si incercarea. Cand am dat examenul la romana, la ultima compunere, numai daca incercai sa scrii ceva si te incadrai in limita, chiar daca erai pe langa subiect, aveai 4 puncte... Puncte care pot face diferenta.

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Wow ! asa de mult s-a schimbat ?!
Pe vremea mea daca nu stiai nu treceai, daca stiai cat de cat primeai un cinci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate