Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

No video input, Enter sleep mode

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Dark_Heart18

Dark_Heart18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.02.2008
Buna ziua tuturor. Am o problema de cateva zile si nu ii pot da de cap. PC-ul a mers perfect, pana intr-o dimineata, cand am vrut sa il aprind, am primit mesajul No video input, si imediat dupa Enter sleep mode. Nu arata ca booteaza, nu intra in windows nimic. Imediat m-am uitat la placa video si am observat ca totusi coolerul ei merge. Am schimbat cablurile, am schimbat monitorul, si aceeasi chestie, fara nici un rezultat. Am luat placa video, am probat-o la alt pc, primind aceleasi mesaje. "Buuunnn, e placa video", am zis eu. Am dus-o la Emag (era in garantie) si am primit-o astazi reparata, cu GPU-ul schimbat si testat(zic ei). O montez in PC si surprizaaaaa: PRIMESC ACELEASI MESAJE!! Am scos cele 2 placute de rami pe rand(am zis sa incerc si asta), am scos bateria de pe placa de baza, am schimbat de prin Control Panel sa nu intre in sleep mode niciodata, si tot nu merge !
De la ce mai poate fi? Sursa? Sau mai rau, placa de baza?! Ce sa mai incerc? Mentionez ca nu am nici o sursa pe care sa o probez, si pana sa ma duc sa dau banii pe una, vreau sa citesc si parerile voastre.
Configuratia e urmatoarea: Intel I3 4160 3,6ghz, 6GB rami, si placa video cu pricina GT 730 2gb.
Acum rulez pe placa video integrata.
Pareri va rog? Multumesc anticipat

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Împrumută de la un prieten, vecin sau coleg o placă Video potrivită pentru calculatorul tău şi fă o probă.
Eventual, fă o contraprobă cu placa ta în alt calculator.

În caz că nu poţi face probele sugerate, mergi la un Service, pentru diagnosticare.

" ...am primit-o astazi reparata, cu GPU-ul schimbat si testat(zic ei). "
Nu cred că acum ai pe placa Video alt Gpu.

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ai incercat sa intri-n BIOS pardon, UEFI ?!

Intra-n UEFI si pune slotul placii video dedicate sa fie initializat;
e posibil sa se fi schimbat automat slotul PLI_Xe PCI_Express cu VGA onboard   Posted Image

Edited by tom_1133, 02 July 2015 - 14:09.


#4
Dark_Heart18

Dark_Heart18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.02.2008

 Mos_Ilie, on 02 iulie 2015 - 14:03, said:

Salut,

Împrumută de la un prieten, vecin sau coleg o placă Video potrivită pentru calculatorul tău şi fă o probă.
Eventual, fă o contraprobă cu placa ta în alt calculator.

În caz că nu poţi face probele sugerate, mergi la un Service, pentru diagnosticare.

" ...am primit-o astazi reparata, cu GPU-ul schimbat si testat(zic ei). "
Nu cred că acum ai pe placa Video alt Gpu.

Am facut proba la alt pc inainte de a o duce la reparat, o voi proba si acum cu ea reparata.
Nu am de unde sa imprumut placa video, toti au laptopuri :(
De ce nu crezi ca am alt GPU pe placa?
Mersi de raspuns

 tom_1133, on 02 iulie 2015 - 14:08, said:

Ai incercat sa intri-n BIOS pardon, UEFI ?!

Intra-n UEFI si pune slotul placii video dedicate sa fie initializat;
e posibil sa se fi schimbat automat slotul PLI_Xe PCI_Express cu VGA onboard   Posted Image
Voi incerca acum, mersi de raspuns.

 tom_1133, on 02 iulie 2015 - 14:08, said:

Ai incercat sa intri-n BIOS pardon, UEFI ?!

Intra-n UEFI si pune slotul placii video dedicate sa fie initializat;
e posibil sa se fi schimbat automat slotul PLI_Xe PCI_Express cu VGA onboard   Posted Image

Am incercat, totul era in regula, am dat pana si Load Defaults..la fel.. :(

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008

 Dark_Heart18, on 02 iulie 2015 - 14:37, said:

De ce nu crezi ca am alt GPU pe placa?
Mersi de raspuns
Pentru ca e prea complicat de schimbat si nici nu cred ca producatorul ofera GPU-uri ca piese de schimb. Cei de la service de obicei prefera sa dea negatie si sa-ti fie returnati banii sau sa primesti alta placa video in schimbul celei defecte.
A ajuns cumva la service-ul celor de la Depanero? Fiindca, din cate am vazut aici pe forum, astia sunt destul de neciopliti cu produsele primite in service si uneori numai se fac ca le repara/inlocuiesc.

Edited by Hider141, 02 July 2015 - 14:52.


#6
Dark_Heart18

Dark_Heart18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.02.2008

 Hider141, on 02 iulie 2015 - 14:50, said:

Pentru ca e prea complicat de schimbat si nici nu cred ca producatorul ofera GPU-uri ca piese de schimb. Cei de la service de obicei prefera sa dea negatie si sa-ti fie returnati banii sau sa primesti alta placa video in schimbul celei defecte.
A ajuns cumva la service-ul celor de la Depanero? Fiindca din cate stiu astia sunt destul de neciopliti cu produsele primite in service, si uneori numai se fac ca le repara/inlocuiesc.
Mersi mult, m-ai pus pe ganduri. Da, la Depanero a fost trimisa, si spre surprinderea mea in 2 zile am si primit-o. Nu ramane decat sa o probez acum pe alt pcsi sa vad daca merge.
Multumesc

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Si daca raspunsul este negativ, inseamna ca s-a defectat placa video.
Nu iti mai ramane decat sa o schimbi cu alta placa video la magazinu' de unde ai cumparat-o, ori sa iti returneze banii  Posted Image

#8
Dark_Heart18

Dark_Heart18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.02.2008

 tom_1133, on 02 iulie 2015 - 15:27, said:

Si daca raspunsul este negativ, inseamna ca s-a defectat placa video.
Nu iti mai ramane decat sa o schimbi cu alta placa video la magazinu' de unde ai cumparat-o, ori sa iti returneze banii  Posted Image

Deci se exclude vreun defect de-al placii de baza sau al sursei?

Va multumesc

#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Se cam poate exclude numai daca placa video e nefunctionala in alt PC.
Daca in alt PC merge atunci sunt sanse de vreo 80% sa fie de vina slotul PciExpress de pe placa de baza, si 20% sa fie de vina sursa (chiar daca e pocnitoare tot ar trebui sa poata alimenta o GT 730, ce are un consum destul de infim).

#10
Dark_Heart18

Dark_Heart18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 01.02.2008

 Hider141, on 03 iulie 2015 - 09:36, said:

Se cam poate exclude numai daca placa video e nefunctionala in alt PC.
Daca in alt PC merge atunci sunt sanse de vreo 80% sa fie de vina slotul PciExpress de pe placa de baza, si 20% sa fie de vina sursa (chiar daca e pocnitoare tot ar trebui sa poata alimenta o GT 730, ce are un consum destul de infim).

Mersi de raspuns, nu merge nici in alt pc, am fost la emag si le-am dat cu ea in cap. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate