Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contract vanzare cumparare?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Mi-am gasit un golf 3 mai vechi destul de departe de orasul meu, daca imi place as dori sa il iau direct fara sa mai fac 2-3 drumuri pana acolo. Am sunat proprietarul si mi-a spus ca poate doar dupa ora 5 ca este la munca pana atunci. Contractul de vanzare cumparare putem sa il facem si noi daca mai aduc un martor sau trebuie neaparat sa merg la un notar? Tin sa precizes ca masina este inscrisa si vreau sa o iau ca prima masina sa ma obisnuiesc in ale condusului. Precizez ca el e dintr-un sat destul de departe de un oras mare si as vrea sa iau masina cat mai repede posibil.

Edited by SoLiDFcD, 02 July 2015 - 12:43.


#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
din cate stiu masina nu poate avea decat un singur proprietar....
Statul nu stie nimic de voi doi ca instrainati bunuri intre voi.

Asdar pana nu se fac inregistrari la institutiile statului masina va fi a actualului proprietar.....
Banuiesc ca incerci sa eviti taxa de mediu.

#3
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 SoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 12:37, said:

Mi-am gasit un golf 3 mai vechi destul de departe de orasul meu, daca imi place as dori sa il iau direct fara sa mai fac 2-3 drumuri pana acolo. Am sunat proprietarul si mi-a spus ca poate doar dupa ora 5 ca este la munca pana atunci. Contractul de vanzare cumparare putem sa il facem si noi daca mai aduc un martor sau trebuie neaparat sa merg la un notar? Tin sa precizes ca masina este inscrisa si vreau sa o iau ca prima masina sa ma obisnuiesc in ale condusului. Precizez ca el e dintr-un sat destul de departe de un oras mare si as vrea sa iau masina cat mai repede posibil.
Cauta si tu pe internet o firma de internediere vanzari auto/inmatriculari si alte alea in orasul cela mai apropiat de care zici
Da un telefon si la ora la care cumperi masina poate se prezinta si un reprezentant al firmei de intermediere, contracost evident

#4
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Nu ma pricep de aceea intreb aici. Nici nu stiu ce acte trebuie sa fac nimic. Omul e de la sat e invarsta din cate l-am auzit la telefon si mi-a spus ca putem sa facem actele pe loc noi 2 si sa imi mai aduc un martor. Nu vreau sa fac vreo tampenie din dorinta de a avea masina si sa ma trezesc cu tribunale dupa sa imi ia si masina si bani care ii dau...

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
contractul v-c il faci pe genunchi dar e nul cata vreme nu mergi cu actele sa o iei la tine in evidenta si el sa o scada. Neaparat sa-ti dea fiscal, si adeverinta anaf ca are taxa platita si nerecuperata. Ai vreo 2 zile de alergat, mai bine va luati amandoi liber ptr treaba asta, nu e telefon mobil. Trebuie sa mergi prima data la primarie cu el sa-ti dea fiscalul, apoi in orasul lui la inmatriculari si acolo sunt firme care fac tot. Vezi sa nu fie itp expirat, poate poti programa masina si la rar ptr identificare motor sa nu plangi dupa.

Edited by xkos, 02 July 2015 - 12:58.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 SoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 12:37, said:

Mi-am gasit un golf 3 mai vechi destul de departe de orasul meu, daca imi place as dori sa il iau direct fara sa mai fac 2-3 drumuri pana acolo. Am sunat proprietarul si mi-a spus ca poate doar dupa ora 5 ca este la munca pana atunci. Contractul de vanzare cumparare putem sa il facem si noi daca mai aduc un martor sau trebuie neaparat sa merg la un notar? Tin sa precizes ca masina este inscrisa si vreau sa o iau ca prima masina sa ma obisnuiesc in ale condusului. Precizez ca el e dintr-un sat destul de departe de un oras mare si as vrea sa iau masina cat mai repede posibil.
Daca ai incredere in ceea ce vinde ala, normal ca poti rezolva totul in 10-15 minute la un birou de acte auto.Va intalniti acolo si bateti palma, se lucreaza si in week-end.Cu fiscalul te intelegi sa ti-l  trimita prin curier-posta ulterior, daca nu poate sa-l scoata pe loc de la primaria lui.Atentie la dovada pentru plata taxei de poluare, sa o aiba la el.Nu e nevoie de martori si notar.

Poti sa completezi si tu sau el actul de v-c cu formulare de pe internet si un calculator si o imprimanta.Simplu...nu?

Edited by arab, 02 July 2015 - 13:14.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
fiscalul e bine sa-l vada in mana, altfel ciuciu, eu am stat o luna dupa el la un nene, credeam ca nu-l mai vad si fara el nu poti inmatricula masina nici batut.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 xkos, on 02 iulie 2015 - 13:05, said:

fiscalul e bine sa-l vada in mana, altfel ciuciu, eu am stat o luna dupa el la un nene, credeam ca nu-l mai vad si fara el nu poti inmatricula masina nici batut.
O fi avut datorii sau amenzi omul...!Pana le-a platit, a durat!Daca ai cumparat la inceputul lunii ai timp berechet, toata luna in curs.Mai nasol e daca cumperi la final de luna si esti obligat s-o declari repede, pana la finalul lunii.

Unele primarii nu ofera fiscalul pe loc, altele da!

 xkos, on 02 iulie 2015 - 12:57, said:

contractul v-c il faci pe genunchi dar e nul cata vreme nu mergi cu actele sa o iei la tine in evidenta si el sa o scada. Neaparat sa-ti dea fiscal, si adeverinta anaf ca are taxa platita si nerecuperata. Ai vreo 2 zile de alergat, mai bine va luati amandoi liber ptr treaba asta, nu e telefon mobil. Trebuie sa mergi prima data la primarie cu el sa-ti dea fiscalul, apoi in orasul lui la inmatriculari si acolo sunt firme care fac tot. Vezi sa nu fie itp expirat, poate poti programa masina si la rar ptr identificare motor sa nu plangi dupa.
Nu obtii niciun fiscal pana nu faci actul de v-c si cerere la primarie sa te scoata!

Edited by arab, 02 July 2015 - 13:12.


#9
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ba da, la noi se poate, costa 7 lei aici. Eu l-am luat de la primarie apoi am mers la inmatriculari si i l-am dat cumparatorului, acolo m-am vazut si vazut cu el, am mers la o firmulita si aia s-au ocupat de tot. Ramasese sa trimita numerele da nu le-am mai vazut.

Edited by xkos, 02 July 2015 - 13:14.


#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Daca e din alt judet masina, nu ai ce face cu numerele lui ca si cumparator.Eventual le trimiti omului inapoi, daca doreste si vrea sa le tina.Daca sunteti din acelasi judet, cumparatorul poate sa pastreze numerele masinii, cu acordul vanzatorului desigur.Poti circula legal pe numerele vanzatorului maxim 30 de zile.

Il ai la mana cu RCA-ul !Daca te superi nu il mai trimiti vanzatorului, sa poata sa isi recupereze suma ramasa din RCA.Rovinieta ramane valabila pana la expirare si pe noul numar al cumparatorului.

Edited by arab, 02 July 2015 - 13:30.


#11
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
Si cam cat ar costa aproximativ toata treaba asta cu actele ?

#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Un act de V-C costa cam 30-40 de lei.Depinde unde il faci.

Edited by arab, 02 July 2015 - 13:24.


#13
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
ca chestie, cere-i sa iti arate IMPOZITUL platit pe anul asta Posted Image ...unde desigur se vede si masina.
vezi sa nu iti plangi in pumn dupa cu actele astea pe genunchi la o firma din coltu' blocului.

Sa iti arate un ITP facut, sa vezi si tu acolo un instoric pe net al acelui VIN, vinieta ...d-astea.

Edited by Mihai_3, 02 July 2015 - 13:29.


#14
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015
http://olx.ro/oferta...#16b422decb  

Asta e masina vreau sa o iau asa sa ma invat cateva luni pana imi iau alta.

Omul nu are timp in timpul saptamani doar dupa 5 , nu stiu ce sa zic ca la 5 numai gasesti deschis nicaieri...

#15
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 SoLiDFcD, on 02 iulie 2015 - 13:31, said:

http://olx.ro/oferta...

Asta e masina vreau sa o iau asa sa ma invat cateva luni pana imi iau alta.

Omul nu are timp in timpul saptamani doar dupa 5 , nu stiu ce sa zic ca la 5 numai gasesti deschis nicaieri...
Ce imi plac mie masinile dintr-un judet, inmatriculate in altul insa.Ca sa nu zic mai mult...!

Bafta!Cat dai, atata ai!Daca tu crezi c-o mai vinzi ulterior, esti optimist.

Daca nu are timp, sa n-o mai vanda.Repet, exista si week-end-ul.

Edited by arab, 02 July 2015 - 13:38.


#16
SoLiDFcD

SoLiDFcD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.05.2015

 arab, on 02 iulie 2015 - 13:35, said:

Ce imi plac mie masinile dintr-un judet, inmatriculate in altul insa.Ca sa nu zic mai mult...!

Bafta!Cat dai, atata ai!Daca tu crezi c-o mai vinzi ulterior, esti optimist.

Daca nu are timp, sa n-o mai vanda.Repet, exista si week-end-ul.

E inmatriculata pe judetul meu, nici nu am observat pana acum.

#17
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu merita, motor de 2000? te rupe la toate capitolele

#18
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ala sa fie necazul numai....!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate