Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gasit Soim dunarean, specie protejata

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Goddess_Aleena

Goddess_Aleena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2013
Am gasit un soim dunarean (din spusele doctorului veterinar). Din pacate, nu mai are o aripa. Nu va mai zbura niciodata, si clar nu rezista in mediul lui natural. Acum, e la noi acasa, sta in curte, liber, se intelege bine deocamdata si cu pisoiul si cu cainele.

Am sunat la mai multe cabinete veterinare cu specializare in pasari salbatice (medicul nostru e de animale domestice), insa aproape toti cand au auzit despre ce e vorba ne-au amanat pana la sf lunii cu vizitele.

De la o anumita asociatie de protectie a animalelor, am vb cu o doamna doctor care parea mai receptiva in a vedea pasarea, dar... nu e in oras pana la sf saptamanii viitoare.

Stiti ce sa fac cu el pana reusesc sa-l duc la un veterinar? Ce mananca? Cum il protejez de alte pasari/animale...

Multumesc

Attached Files



#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
carne mananca, soareci, pui, din astea de curte. Pe scurt, el mananca vanat.

Edited by xkos, 02 July 2015 - 11:55.


#3
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011
hraneste-l cu carne de pui, vita etc si e ok

"Se hrănește in principal cu popandăi (Spermophilus citellus) dar și cu păsări"

scrie aici

Edited by Danubian, 02 July 2015 - 12:03.


#4
Goddess_Aleena

Goddess_Aleena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2013
Multumesc frumos de sfaturi. Aseara i-am dat carne de pui, dar nu a vrut sa manance. Pun asta pe seama stresului. Mai incercam azi. La soareci, va avea concurenta cu pisica, mare vanator si pofticios de animale chitaitoare :D

Sunt insa o gramada de broscute, pe care nu le baga nimeni in seama. :D Oricum, noi continuam cu carnea cruda.

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mai mult ca sigur ca au sa il eutanasieze . Nu iti fa iluzii , este inutil pentru orice organizatie de protectia animalelor. Chestie de alocarea resurselor pentru exemplare viabile .  O sa iti zambeasca frumos o sa il ia si o sa il omoare. Vrei sa faci o fapta buna ?  Nu va mai trai mult. Tine-l pana da coltul . Fa-i o colivie dintr-o plasa , ca sa il protejezi noaptea si ziua lasa-l prin curte , daca ai gard mare. Daca nu , va trece chiar si cu o aripa si o sa il manance cainii . Traim in Romania. Daca eram mai pe aproape , cred ca il luam eu .
Eventual poti sa ii faci o voliera la o inaltime mai mare ( gen acoperis ) , insa iarna va muri de frig daca nu il bagi undeva . Nu mananca mult . Cu un pui gril il tii o luna .

#6
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

View PostGoddess_Aleena, on 02 iulie 2015 - 12:08, said:

Multumesc frumos de sfaturi. Aseara i-am dat carne de pui, dar nu a vrut sa manance. Pun asta pe seama stresului. Mai incercam azi. La soareci, va avea concurenta cu pisica, mare vanator si pofticios de animale chitaitoare Posted Image

Sunt insa o gramada de broscute, pe care nu le baga nimeni in seama. Posted Image Oricum, noi continuam cu carnea cruda.

Are dreptate JurasikMan : daca-l dai la fundatii sau la veterinari, o sa-l omoare ... tine-l la tine .... in legatura cu hranirea: toate animalele salbatice nu mananca in primele zile de captivitate ... daca in afara de aripa nu mai are si alte rani, sunt sanse mari sa inceapa sa manance in urmatoarele zile

#7
cliviusmanr

cliviusmanr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.09.2014
ce frumos este, tine-l, ai grija de el

#8
Goddess_Aleena

Goddess_Aleena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2013
Uff, am emotii cu el. Acum sunt la birou si-mi vine sa-mi iu liber doar sa ma duc sa stau cu toate animalutele!!

Tot timpul ma gandesc daca nu sare pisica pe el, sa nu-i faca el ceva pisicii, cainele e in tarc macar asta e ok.

Eu il tin la mine, alte rani nu pare a avea. Pare bland, daca "evitam" ghearele, ne lasa sa-l mangaiem, nu fuge de noi. Eu suspectez ca a fost al cuiva. Rana de la aripa era mai veche si parea curata, tratata. Dar am voie? Fiind o specie protejata!

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
protejeaza-l ..... de oricine ii vrea raul.

#10
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 21.03.2014
In afara faptului ca nu are o aripa, arata chiar foarte bine. E foarte frumos! :)
Ar fi pacat sa moara.

Mai bine da-i drumul in natura daca nu te lasa sa-l tii...

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce misto e... fa-i cont pe facebook :)

#12
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Pare cam jumulit, dar se intremeaza el si singur in cateva saptamani... veterinarul n-are ce sa-i faca (eventual o sa vrea sa-l eutanasieze, cum zicea cineva mai sus). Daca poti sa-i incropesti undeva in curte un loc mic, ingradit, eu zic sa-l pastrezi.

#13
Goddess_Aleena

Goddess_Aleena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2013
In natura, va muri. Nu se poate apara, nu poate vana.

Iar un cont de facebook... hmmm, cred ca pasaroiul are alte preocupari. N-are timp de stat pe site-uri de socializare! Posted Image

Oricum, copilul din dotare l-a numit Mitica. Deci, Mitica ramane! Dar cat mai liber posibil.

Edited by Goddess_Aleena, 02 July 2015 - 12:46.


#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
soimul maltez... sunt o gramada de animale cu conturi pe FB... pe multi i-ar interesa evolutia lui... plus ca mai socializeaza si el Posted Image
ca vad ca-i place sa pozeze si are un aer jmecheros si misterios :)

Edited by Nero-d, 02 July 2015 - 12:50.


#15
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Conform proverbului "Facerea de bine e ****** de mama" ... e posibil ca initiatorul sa fie amendat pentru pastrarea unei pasari din categoria celor protejate de lege?

P.S.: Ce fain e!

Edited by shiva, 02 July 2015 - 12:53.


#16
Goddess_Aleena

Goddess_Aleena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.01.2013
Nu ne comparam noi cu soimul maltez! Desi sotul este pe aceeasi linie de munca cu Spade!

Barfele afara, cu celelalte animale. Daca e nevoie, mai stau si eu la o barfa cu el! :)

View Postshiva, on 02 iulie 2015 - 12:52, said:

Conform proverbului "Facerea de bine e ****** de mama" ... e posibil ca initiatorul sa fie amendat pentru pastrarea unei pasari din categoria celor protejate de lege?

P.S.: Ce fain e!

Asta ar fi cea mai tare chestie! La intoarcerea de la padure, cu cainele liber pe langa noi si cu pasaroiul, generic numit Mitica, in brate, in tricoul sotului, ne-am intalnit cu cine?! cu un echipaj de politie! Cu ochii la Mitica, ne certau ca lasam cainele fara botnita (ciobanesc german) si fara lesa.

Dar am scapat de amenda, deocamdata.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Felicitări sincere pentru altruism! Să-ți trăiască!

#18
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Daca il pastrezi iti recomand sa iti cumperi hamsteri si sa ii inmultesti. Astia se inmultesc al dracului de repede. Sigur va dori sa haleasc hamsteri vii mai mult decat carnea de pui de la market :D.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate