Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfat cumparare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Buna,

Sunt destul de indecis in ceace vreau. As vrea ceva fiabil, costuri de intretinere mici, dar totusi sa aibe 4/5 usi, ceva loc si in porbagaj.

Avand in vedere ca sunt student, mi-e teama mai ales la fiabilitate si intretinere.

Am pus masinile in doua categorii din care vreau sa vad ce as alege si ce este parerea voastra.

Categoria 1: Masini mai vechi (max 1000-1200 eur)

Opel Corsa B

Daewoo Cielo

Opel Astra F

Volkswagen POLO 6N

Volkswagen GOLF III

Nissan Micra K11

Honda Civic


Categoria 2: Masini mai noi(max 2000-2200 eur)

Opel Corsa C

Hyundai Getz

Opel Astra G

Volkswagen POLO 6N2

Volkswagen Golf IV

Ford KA

Ford Focus I

Ford Fiesta (2002-2003)

Toyota Yaris

Skoda Fabia

Dacia Logan I (2005-2008)


Astea ar fi masinile ca optiuni. Nu vreau motorizare mai mare de 1.4 sau maxim 1.6. Am pus si japoneze pentru ca dupa cate am citit sunt foarte fiabile dar cu piese scumpe(care ar fi schimbate rart) As cere pareri despre aceste masini(orice informatie). Costuri intretinere, parer,experiente, sfaturi.

Cum am precizat as dori din lista masina cea mai fiabila si cu cel mai mic cost de intretinere.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

O zi buna!

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cate topicuri mai deschizi pana iti iei masina?deja de 3 luni stai cu intrebari ce masina sa-ti iei.  cati bani ai? yaris ar fi cea mai ok ptr tine ca fiabilitate sau polo, mai repari sh una alta f ieftin. Nu vei gasi masina perfecta, orice iei are un compromis, trebuie sa te obisnuiesti cu gandul, nu e ca la telefon, il iei si-l butonezi ani de zile. Fiarele se strica, poate sa pice si maine ceva la o masina sh. Mai degraba iti pui problema intretinerii, sa ai bani de reparat, de neprevazut. Daca nu o tii acasa si pa, sunt destule cazuri.

Edited by xkos, 02 July 2015 - 11:35.


#3
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Suma disponibila pentru achizitie nu te va duce spre o masina foarte buna. N-are rost sa compari modele de masini ci masini reale iar in aceasta privinta parerea unui mecanic care inspecteaza masina va fi mult mai valoroasa in comparatie cu acea a unui forumist care poate nici n-a condus modelul respectiv si in mod cert nu a vazut masina din oferta.

xkos, baiatul abia si-a luat permisul, este student care sta in chirie asa ca nu are prea multi bani. Faptul ca incearca sa se informeze asupra unei achizitii mai mult timp, nu este un motiv de desconsiderare. Daca nu-ti convine, poti sa-l ignori sau sa nu-i raspunzi dar nu-ti da dreptul sa-l ataci.

#4
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sigur, se informeaza  pe cate un topic "NOU"  la 2 saptamani. Nu poate ca si restul sa-ti spuna offul pe un singur topic. El e "studentu". Cred ca pana acum are un caiet de sfaturi, si nu glumesc, uitate la postarile facute de el in urma.

Edited by xkos, 02 July 2015 - 11:43.


#5
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014
In primul rand, tinand cont de faptul ca vrei sa iti iei masina de 1000 euro, intereseaza-te daca ai bani de RCA.... :)

#6
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Din "Categoria 1" eu recomand Corsa B (97-00)
Am avut pentru 2 ani un Corsa B din 99 cu motor de un litru si am fost foarte multumit.
- nu am avut probleme majore cu ea(am schimbat debitmetru la aproximativ un an. Stiam ca trebuie schimbat cand am luat masina. )
- schimbat consumabile odata pe an(in jur de 130-150 lei, ulei(Castrol), filtru ulei(MAN), filtru aer(MAN) ).
- schimbat placute de frana (70 lei)

Cosumul era decent (5-5.5 inafara orasului, 7.5-8 in oras)

Motorul era cam mic si  tragea mai greu cand masina era incarcata (3-4 persoane). Se simtea mai ales inafara orasului.


Pentru un student (ca si prima masina) as zice ca e perfecta.

L.E. masina avea putini KM si nu avea rugina deloc. Nu stiu daca gasesti la 1000-1200 euro masina care sa nu necesite investit in ea dupa ce o cumperi.

Edited by serox_3, 02 July 2015 - 12:02.


#7
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Corsa, K, Logan - asta rezulta din suma maxima pe care doresti sa o dai si cerinte .

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu l-a atacat nimeni colegu.
Tinerii astia se cam imbata cu apa rece.
Ce masina sa-si cumpere in 1000-2000Euro care sa mai fie si fiabila si in mintile ei?
In banii astia nu sunt decat scursuri vechi si disalate de KM si rugina.
Are drepatate colegu xhos. Daca nu ai bani si timp de reparatii nu-ti lua ca nu exista coaja in banii astia care sa nu ceara de mancare imediat dupa achizitie.
Daca gaseste o solenza sau matiz in mintile ei sa o i-a pe aceea.
A si sa-si faca un calcul daca ii ajung banii de taxe, benzina,intretinere si amenzi.
Ca sa tii o masina oricat de ieftina si gioarsa ar fi trebuie sa ai o situatie materiala cel putin medie.Altfel ori faci foamea, ori   sta sa rugineasca in fata imobilului.
Studentii si elevii care au masini sunt din familii instarite iar cei cu scule bengoase sunt de bani gata.
La varsta ta de permis s-ar putea sa dai pe RCA aproape cat pe masina.

Edited by geo123, 02 July 2015 - 12:01.


#9
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
Cred ca RCA-ul o sa fie cat jumate din masina (daca e pe numele tau).
Pentru corsa care am avut-o (motor 1l) RCA-ul(pentru 1 an) in 2014 era de 1200 lei pentru o persoana de 25 ani.

#10
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Inca strang banii.


In orice caz, nu stiam ca e vreo restrictie de postat topicuri. Stiu ca am postat asta de multe ori(de trei ori sau patru ori) dar prima oara m-am gandit la Tico sau Dacia 1310 insa de atunci m-am documentat si am ajuns la aceste concluzii. Ah si am mai avut post despre Solenza si Sandero, doar ca acolo eram curios, nu neaparat ca as cumpara una(dar si scoala de soferi o fac in Sandero)


Tocmai deaceea am vrut sa scriu si lista aceasta. La intretinere sunt mai ieftine masinile din categoria intai pentru ca sunt ieftine, insa s-ar putea sa le schimb de multe ori. Sau la masini mai noi, mai rar dar mai scump.

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
N-ai limita, dar e enervant, deranjant si de prost gust. . Ma mir ca nu te-au articulat moderatorii, sa zici ms. Logica ta nu tine, esti in Romania si cand o veni catastrofa de iarna orice masina, numai sa fie tanc, o sa cedeze la gropile astora. Listeaza lista aia si mergi si vezi fiecare masina personal, asa iti faci si o idee mai ampla. Ideea e ca nimeni nu-si vinde masina pusa la punct pe bani putini, chiar daca la verificare cand o cumpara pare in regula la urma tot va fi ceva de bagat in ea. O masina ptr tine e Ford K, buna si de scoala, te rezolva petre69 cu informatii. Apoi Opel corsa, ford.
Hai sa-ti enumar cam ce se schimba la o masina sa te poti baza pe ea si care presupune si bani suplimentar:
-discuri frana, placute frana, ca sa nu omori oamenii sau tu sa intri ca berbecu in cine stie ce.
-curea distributie, pe curea sau lant= sa nu faci motorul praf
-antigel, ulei, filtru ulei, filtru aer, polen dupa caz
-bujii= optional, daca sunt bune nu e cazul
-posibil ceva garnituri la capac culbutori, optional si asta daca nu curge nimic.
-elemente de directie gen pivoti, bucsi, suspensii=astea se schimba cel mai des, cu cat masina e mai usoara-mica cu atat le schimbi ceva mai rar, cu mentiunea ca sa nu iei fiecare groapa si mergi ca schumacher pe coclauri.
- cauciucuri de vara si sau iarna.
La pretul pieselor pune si manopera cel putin jumatate ca si pret, ca nu face nimeni harbul pe gratis.

Edited by xkos, 02 July 2015 - 12:28.


#12
serox_3

serox_3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2007
In orice masina(mai ales second hand) trebuie sa bagi bani.
Majoritatea care vand(mai ales sub pretul pietei) o da pentru ca nu se mai merita investit. Probabil cat de curand trebuie schimbate ceva piese foarte scumpe.

Inainte de a lua masina, gandeste-te daca ai cel putin 500 - 700 euro pe an pentru intretinere si taxe (chiar mai mult daca o sa fie pe numele tau. RCA-ul o sa fie in jur de 500 )

Edited by serox_3, 02 July 2015 - 12:25.


#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
am uitat sa zic de rugina, dar aia e bonus.

#14
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Deci, in primul rand nu postez din doua in doua saptamani. Masina nu ar fi pe numele meu ci pe numele unei rude care are experienta si varsta. Nu as intretine masina singur, mai ajuta si familia si prietena mea pentru ca amandoi l-am folosi.

xkos - Multumesc pentru sfaturile tale.


Am o fire linistita, deci conduc o masina calm.

#15
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postpopaandras3, on 02 iulie 2015 - 12:11, said:

In orice caz, nu stiam ca e vreo restrictie de postat topicuri. ...
Nu, legal nu e. Dar rugamintea matale a facut ca multi oameni sa sara sa te ajute..Dar daca nu pricepi dupa prima discutie, nici din a 2-a, dupa ce s-au exprimat o groaza de pareri...
Of topic. Sincer, eu cred ca esti student la o particulara. Nu te intreb la care. Nu conteaza
Later edit. Masina "impartita" intre dta si o ruda? Sa pun pariu ca ai maxim 20 de ani si experienta de viata si anticipare spre nula..Lucrul amestecat miroase a ..Am uitat rima..

Edited by Prien, 02 July 2015 - 12:48.


#16
popaandras3

popaandras3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.04.2015
Nu am nevoie de o masina sa tina o viata.

Ceva cu care sa ma plimb plin oras si atat. 3 ani sa zic sa tina. (La masinile din cat 1)

#17
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Prin oras nu ai reducere la autobuze/tramvaie sau metrou in Buc ?
Iar daca vrei 2-3 excursii la mare.munte pe an, mai ia 2-3 studenti/e si inchiriati o masina, veti iesi mai ieftin.
Nu te doare capul de RCA, revizii, reparatii etc. Iar pachetele de acasa pot veni si cu trenul/autocarul.


Nimeni nu e in stare sa-ti dea un sfat decent la banii astia. Marca nu mai are nicio importanta. Importanta e masina. De la un cunoscut ar fi f bine.

Edited by tablagiu_xxx, 02 July 2015 - 13:08.


#18
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
din categoria 1, intrebi din ce am enumerat eu ce a schimbat real la masina si care e mai aproape de adevar aia o iei, simplu. O distributie e 400-500 lei darpoate fi si 1500 cu manopera cu tot. Uitasem de ambreiaj, daca a condus vreo femeie poti uita, aia habar n-are de ambreiaj. Vezi ce e mai nou schimbat la masina. Gf3 nu mai merita sau masini sub 1999. Sunt cazane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate