Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Impartire sir de numere dintr-o celula excel in celule individuale

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
Nu sunt expert in excel si incerc sa fac o statistica a unor siruri de numere. Intrebarea mea este daca exista o functie care sa imparta un sir de numere dintr-o celula excel in celule dupa modelul din atasament sau daca exista un alt program care sa faca acest lucru. Orice idee este binevenita.

Multumesc anticipat ! O zi buna tuturor :)

Attached Files



#2
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
se poate in excel, daca sirul de numere e in celule consecutive pe coloana sau rand , nu intr-o singura celula, sau sa provina dintr-un fisier txt, dar devine putin mai complicat

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Impartire la ce (numar fix etc)?
2) Sirul are mereu lungime fixa?

Ai putea si in Excel, dar scarpinandu-te nitel invers... adica sa faci o alta foaie de lucru, in care sa spargi, in fiecare celula valorile din sir, apoi sa faci o verificare a impartirii fiecarui termen al sirului (care acum se va afla intr-o celulala separata).
Apoi, cu un if ceva (sau nu neaparat), aduci (adica afisezi) in foaia initiala valorile din foaia intermediara (pe care, la limita o poti si ascunde).

#4
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
Sirul de numere are mereu un numar fix de numere (scuzati repetitia) . Mereu sunt 20 numere in interalul 1 - 80. De aceea pe mine ma intereseaza sa "sparg" sirul de nunere in celule separate. Initial introduc sirul si as vrea functia care sa il repartizeze in celule predefinite. Toate astea pentru a realiza o statistica.

Un link spre un tutorial sau altceva care m-ar putea ajuta ar fi binevenit. Multumesc !

#5
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 21.08.2008
Încearcă să înlocuiești spațiile dintre numere cu taburi în fișierul text, iar apoi copiază textul modificat și fă „Paste”/„Lipește” într-un excel nou.
Ar trebui ca excelul să spargă textul în coloane.

Editoare indicate pentru operațiunea aceasta ar fi Notepad++ sau Ultraedit.

#6
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postfire_hell999, on 02 iulie 2015 - 12:16, said:

Sirul de numere are mereu un numar fix de numere (scuzati repetitia) . Mereu sunt 20 numere in interalul 1 - 80. De aceea pe mine ma intereseaza sa "sparg" sirul de nunere in celule separate. Initial introduc sirul si as vrea functia care sa il repartizeze in celule predefinite. Toate astea pentru a realiza o statistica.

Un link spre un tutorial sau altceva care m-ar putea ajuta ar fi binevenit. Multumesc !

ca sa faci in excel trebuie sa spargi sirul, apoi cu o formula, creezi usor baza de date care iti trebuie. altfel nu se prea poate decat cu mai multe prelucrari imposibil de explicat aici..
daca e o chestie pe care o faci o singura data, pot sa ti fac eu baza de date.. daca e o chestie repetitiva, trebuie puse sirurile intr-un Notepad si exportat spart in excel cu "virgula" camp delimitatoir

Edited by tablagiu_xxx, 02 July 2015 - 12:36.


#7
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Problema nu e nici "spargerea" si nici exportul (de fapt, nu trebuie niciun export), ci punerea fiecarei valori care rezulta din aceasta "spargere" intr-o celula predefinita. Adica acele spatii (cellule) catre trebuie lasate libere daca valoarea corespunzatoare nu exista (ex: in primul exemplu, in sir avem 1,2,5 etc; deci 3 si 4 lipsesc si atunci trebuie lasata doua cellule libere). Mai ales ca initiatorul a spus ca vor fi valori pana la 80...

Mi-e teama ca trebuie sa foloseasca si o functie in VB, ceva... ceea ce complica foarte mult problema, caci initiatorul a spus ca nu este expert si nu se pricepe foarte bine. Deci nu va sti cam ce e pe acolo, cum se petrec lucrurile, si, daca, vreodata, va avea nevoie de adaptat sau modificat ceva, nu o va poate face singur, nestiind ce e pe aolo. Treaba ar trebui facuta cat mai simplu.

Eu cand am zis ca se poate folosi un alt sheet intermediar, credeam ca doreste doar extragerea din sir a valorilor, fiecare in cate o celula, successive (fara cellule libere intercalate).

Despre CE versiune de Office vorbim?
Extragerea de mai sus se face asa: se selecteaza coloana cu valorile de tip sir, te duci in meniu la Data, click pe iconita Text to column.
Lasi bulina pe delimited si Next, iar in ecranul urmator alegi delimitatorul tau (comma, adica virgula) si Finish.

#8
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
Aceste şiruri reprezinta extragerile loto kino grecia. Per total sunt peste 150 pe zi. Imi este destul de greu sa iau fiecare sir in parte si sa il prelucrez in Notepad. A sa as putea sa fac un tabel cu 80 coloane si să a dau valoarea 1 in casuta corespunzatoare numarului iar in josul coloanelor sa folosesc functia "sum". De aceea insist eu pe un program sau ceva care sa imi distribuie automat numerele din sir.

Folosesc Office 2008 pentru Mac. Si aici ar fi o problema pentru ca programele windows nu ma ajuta.

#9
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postcolombo2003, on 02 iulie 2015 - 13:01, said:

Problema nu e nici "spargerea" si nici exportul (de fapt, nu trebuie niciun export), ci punerea fiecarei valori care rezulta din aceasta "spargere" intr-o celula predefinita.

Asta in excel se face foarte simplu (o formula simpla cu 1 if si 1 vlookup), insa cu conditia ca sirul trebuie sa fie spart.

View Postfire_hell999, on 02 iulie 2015 - 13:13, said:

Aceste şiruri reprezinta extragerile loto kino grecia. Per total sunt peste 150 pe zi. Imi este destul de greu sa iau fiecare sir in parte si sa il prelucrez in Notepad. A sa as putea sa fac un tabel cu 80 coloane si să a dau valoarea 1 in casuta corespunzatoare numarului iar in josul coloanelor sa folosesc functia "sum". De aceea insist eu pe un program sau ceva care sa imi distribuie automat numerele din sir.

Folosesc Office 2008 pentru Mac. Si aici ar fi o problema pentru ca programele windows nu ma ajuta.

nu treb sa faci asta la fiecare sir, se poate si la toata baza de date (daca e intr-un format unitar)

#10
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
Sa indraznesc sa cer mai multe detalii ? Cum s-ar folosii aceste functii ... ? Formula... cum ar arata scrisa?

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Sirul i l-am "spart". Am explicat mai sus cum se face.

Pentru functia vlookup, poti folosi cu incredere si help-ul Office-ului... sau "arunca" un ochi la exemplul de aici
Eu insa tot nu sunt convins c-ar merge asa... :D

Edited by colombo2003, 02 July 2015 - 13:34.


#12
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postfire_hell999, on 02 iulie 2015 - 13:24, said:

Sa indraznesc sa cer mai multe detalii ? Cum s-ar folosii aceste functii ... ? Formula... cum ar arata scrisa?

Ok, ai siruri partiale in stanga si sirul de la 1 la 80 in dreapta ca si cap de tabel.
Tie formula trebuia sa iti caute fircare nr de la 1 la 80 in sirul din stanga si unde regaseste valoarea, o scrie, daca nu o regaseste lasa loc gol. Formula o faci prima data in dreptul nr 1 apoi o tragi spre dreapta pana la 80.
Formula va fi ceva de genul:

.

iti va aduce valoarea acolo unde o gaseste in sirul din stanga si N/A unde nu.
Apoi faci copy paste values peste tot tabelul rezultat, si replace N/A cu nimic pe tot tabelul si ajungi la ce vrei tu.
PS celula G4 este cea in care e nr 1 din capul de tabel

Am uitat niste $ pe acolo, in ex asta arat si ce rezulta dupa aplicarea formulei.

Am uitat niste $ pe acolo, in ex asta arat si ce rezulta dupa aplicarea formulei.

Attached Files


Edited by tablagiu_xxx, 02 July 2015 - 13:38.


#13
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,089
  • Înscris: 06.01.2005
Am editat si eu un macro gasit pe net. in prima coloana incarci in celula in care vrei tu sirul de valori. Important este ca sa ai virgula dupa fiecare valoare chiar si dupa ultima. Virgula este separatorul intre valori. Apoi selectezi celula pe care vrei sa o prelucrezi si rulezi macroul "explode" . Ruleaza individual pe fiecare celula selectata dar poti sa editezi  macroul sa ruleze pe un range etc sau cred ca poti transforma  macroul intr-o functie pe care sa o apelezi cand vrei.

Fisierul este xslm (are macro in el) si forumul ma obliga sa-l arhivez inainte de a-l urca.
Attached File  Book1.zip   12.14K   36 downloads

Edited by gelublabla, 02 July 2015 - 13:45.


#14
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
Multumesc tuturor pentru sprijin. Cand ajung acasa o sa incerc sa pun in aplicare cele de mai sus. Daca o sa ma blochez o sa revin aici cu alte intrebari. O zi buna va doresc ! Posted Image

Edited by fire_hell999, 02 July 2015 - 13:59.


#15
fire_hell999

fire_hell999

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 16.12.2010
In sfarsit acasa. Multumesc inca odata tuturor pentru sprijin si in special lui gelublabla. Fisierul "xslm" pe care mi l-ai recomandat face exact ceea ce cautam eu. Seara buna tuturor ! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate