Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Telefon virusat?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Salut tuturor. Sotia mea are o problema cu telefonul, un Lumia 720, in sensul ca aproape de fiecare data cand acceseaza un site prin intermediul Facebook-ului este redirectionata spre site-uri cu reclame la diverse produse si servicii, pe care efectiv nu le poate evita: daca apasa "Back", in loc sa ajunga din nou pe Facebook, i se deschide alta pagina cu reclame ... singura modalitate de a inchide aceste reclame este sa inchida pagina cu totul si sa o redeschida. Aveti idee care este problema si cum s-ar putea rezolva? Am inteles ca nu exista antivirusi pentru telefoanele cu sistem de operare Windows, pentru ca acesta este foarte stabil si practic nu pot fi creati virusi pentru el, datorita masurilor stricte de securitate impuse de Microsoft. Eu am un telefon cu Android si mi se intampla si mie acelasi lucru, dar mult mai rar.

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Uita-te in setarile browser-ului si vezi daca are cumva setata vreo pagina de start. Habar nu am cum se numeste in browser-ul de pe Windows Phone (startup page sau home page, probabil).
Eventual cauta pe google sa vezi daca paginile deschise sunt raportate deja ca fiind setate de vreun malware sau virus.

In cazul in care foloseste browser-ul default, adica Internet Explorer, uite manual online: Use Internet Explorer
Altfel trebuie sa ne scrii si ce browser foloseste.

Edited by Ciubex, 02 July 2015 - 10:23.


#3
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
In setarile browser-ului nu este salvata nici o pagina de start ... am curatat cache-ul si istoricul, dar inca are probleme. Pentru navigarea inafara Facebook-ului, foloseste un browser de la Google, dar se pare ca toate link-urile de pe Facebook folosesc in mod automat browser-ul default, adica Internet Explorer. Stie cineva vreo alta metoda prin care as putea rezolva problema?

#4
cornel14

cornel14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.03.2012
Nu exista Chrome pe WP!

#5
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Zii sotiei sa nu mai dea click pe toate ccturile de pagini din facebook.

#6
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 14.03.2009
Cornel, intr-adevar, nu exista Chrome pe WP ... ma refeream la o aplicatie pentru navigare pe net, numita Google Search, fac mea culpa.
Bolund, sotia mea nu acceseaza orice site care apare pe Facebook; urmareste doar site-uri serioase, pe ale caror pagini nu sunt afisate reclame "agresive", daca le acceseaza de pe computer. Stie cineva o modalitate de a rezolva problema cu care se confrunta?

Edited by murilexix, 15 July 2015 - 10:37.


#7
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Doar reset phone.... setari -> despre ->resetati-va telefonul....  Am patit si eu asta... Trebuie reinstalate toate programele din nou. Ai grija sa ai back-up pe cloud la address book

#8
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015

View Postmurilexix, on 02 iulie 2015 - 10:09, said:

Salut tuturor. Sotia mea are o problema cu telefonul, un Lumia 720, in sensul ca aproape de fiecare data cand acceseaza un site prin intermediul Facebook-ului este redirectionata spre site-uri cu reclame la diverse produse si servicii, pe care efectiv nu le poate evita: daca apasa "Back", in loc sa ajunga din nou pe Facebook, i se deschide alta pagina cu reclame ... singura modalitate de a inchide aceste reclame este sa inchida pagina cu totul si sa o redeschida. Aveti idee care este problema si cum s-ar putea rezolva? Am inteles ca nu exista antivirusi pentru telefoanele cu sistem de operare Windows, pentru ca acesta este foarte stabil si practic nu pot fi creati virusi pentru el, datorita masurilor stricte de securitate impuse de Microsoft. Eu am un telefon cu Android si mi se intampla si mie acelasi lucru, dar mult mai rar.
Asa sunt facute paginile respective, telefonul nu are nimic.

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 06.08.2015
nu exista virusi pe wp sa faca asa ceva,ca si pe ios.androidul e mai sensibil.dar tinminte wp e diferit de windowsul de la pc!

#10
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006

View Postgogosaru100, on 23 august 2015 - 21:07, said:

nu exista virusi pe wp sa faca asa ceva,ca si pe ios.androidul e mai sensibil.dar tinminte wp e diferit de windowsul de la pc!

Asa stiam si eu... Dar dupa ce am instalat un program ( nu mai tin minte cum ii zicea) a inceput sa faca figuri si cand deschideam IE apareau reclame... Am dezinstalat programul respectiv dar reclamele nu au disparut decat cu resetare telefon...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate