Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Eroare Instalare Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexsud

alexsud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.07.2015
Salutare! Am un laptop Acer cumparat cu putin timp in urma. A venit la ''pachet'' cu Windos 8 instalat, are o singura partitie si merge foarte greoi, de aceea vreau sa instalez Windows 7 si sa creez mai multe partitii.
Am Windows 7 pe stick, am bootat, mi-a aparut mesajul ''Instalare Windows 7'', toate bune si frumoase pana cand apare urmatoare eroare (vezi foto atasata)
De ce? Unde este problema?

Aceasi eroare apare indiferent de partitia unde vreau sa instalez. Eroarea apare cand dau ''Format''. De asemenea, butonul ''New'' nu poate fi accesat. Nici butonul Next.

Attached Files


Edited by alexsud, 01 July 2015 - 20:18.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca Windows 8 spui ca se misca greoi, atunci cum crezi ca se va misca Windows 7 care booteaza mai lent si consuma mai multe resurse?
Iar cu driverele ce faci?

Ca sa poti instala Windows 7 pe un disk GPT, atunci trebuie sa fie varianta pe 64 biti si sa fie scrisa imaginea ISO pe un stick cu suport pentru UEFI Boot.
Sau poti activa Legacy BIOS (daca BIOS-ul permite) si sa faci o conversie GPT > MBR, dupa care instalezi normal.

#3
alexsud

alexsud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.07.2015
Am activat Legacy BIOS, mai departe nu stiu cum pot face acea conversie. ??

Folosesc Windows 7 pe alt laptop si m-am obisnuit cu el. Nu-mi place interfata Windowsului 8.

Cand imi apare lista cu versiunile Windows pe care doresc sa le instalez, aleg varianta pe 64 biti - si tot nu merge.

Edited by alexsud, 01 July 2015 - 20:28.


#4
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013

 alexsud, on 01 iulie 2015 - 20:26, said:

Am activat Legacy BIOS, mai departe nu stiu cum pot face acea conversie. ??

Folosesc Windows 7 pe alt laptop si m-am obisnuit cu el. Nu-mi place interfata Windowsului 8.
Windows 8 arata foarte similar cu 7. Nu folosi Metro si gata. O sa ai un Windows 7 mult mai rapid, mai bun, mai etc.

#5
alexsud

alexsud

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.07.2015
Inteleg dar eu asta am, asta folosesc. Adica am doar stick cu Windows 7, pe care vreau sa-l instalez cat mai curand dar imi prind urechile.

#6
0x0c

0x0c

    Membru inferior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,799
  • Înscris: 28.07.2014
1. Pierzi garanția.
2. „Cand imi apare lista cu versiunile Windows pe care doresc sa le instalez, aleg varianta pe 64 biti” - asta cu 32/64 pe același disc e numai pe alea piratate. Dar bănuiesc că tu ai licență și îl vei face genuine.
3. O să ai probleme cu driverele.
4. Pierzi și upgradeul legal și gratuit la Windows 10.

Edited by 0x0c, 01 July 2015 - 20:38.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cred ca iti dai seama ca vei distruge modul Recovery daca faci aceasta conversie, plus ca pierzi garantia pentru laptop.

Doar pentru ca aparent nu-ti place interfata lui Windows 8 nu este un motiv ca sa faci downgrade la un OS vechi care a iesit din perioada de suport mainstream si care peste cativa ani va fi abandonat de catre Microsoft.
Te poti obisnui cu noua interfata care, de fapt, este superioara din toate punctele de vedere. Iar daca tii mortis sa semene cu Windows 7, atunci instalezi Classic Shell si va semana cu Windows 7 (mie, de exemplu, interfata lui Windows 7 mi se pare invechita - nu m-as mai intoarce la Windows 7 sub nicio forma)...

Daca totusi esti dispus sa sacrifici Windows 8, atunci macar instaleaza Windows 7 pe disk-ul partitionat GPT.
Iar daca tii mortis sa-l faci MBR, atunci ai doua posibilitati:
1) elimini absolut toate partitiile de pe disk: EFI, Recovery, System Reserved de 350 MB, partitia de instalare a lui Windows 8 si care mai sunt
2) Urmezi pasii descrisi aici: http://www.disk-part...tion-style.html

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

 alexsud, on 01 iulie 2015 - 20:14, said:

Am Windows 7 pe stick, am bootat, mi-a aparut mesajul ''Instalare Windows 7'', toate bune si frumoase pana cand apare urmatoare eroare (vezi foto atasata)
De ce? Unde este problema?
Daca vrei sa instalezi 7 frumos si corect trebuie sa opresti chestiile cu uefi si sa activezi/faci boot partition conventional (daca nu ai hard mai mare de 2 terra) si sa stergi absolut tot si sa recreezi sistem de partitie clasic non GPT. Si eu m-am jucat cu 8 putin incat sa revin la 7 unde imi merg toate aplicatiile vechi pe care eu le folosesc. Iar niste amici arhitecti al o firma la fel au scos 8-ul de pe 2 calculatoare noi care au venit preinstalate pentru ca era muci cu programele lor licentiate care erau mai vechi, unu nici macar nu se mai putea instala ca nu gasea registri cica, 8-ul ii are altfel.
8-ul nu este rau, e chiar oki, desi vanzarile au fost mai slabe si doar bagat pe gat la OEM a mai crescut, dar e altfel intern (la suprafata seamana cu 7) decat cele mai vechi si pierde compatibilitatea cu trecutul si introduce chestii noi. Daca insa nu folosesti acele chestii poti downgrada linistit la 7, e un sistem matur chiar daca o sa-i treaca in timp vremea macar pana atunci te bucuri de el si nu-ti faci nervi cu aplicatii care nu merg bine in el si asta cred ca e cel mai important... nu ai vrea sa te enervezi ca nu merge bine un computer... si sa-ti scurtezi viata.

Edited by andreic, 01 July 2015 - 22:21.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De fapt, eu nu am intalnit programe compatibile cu Windows 7 si incompatibile cu Windows 8 cu exceptia unor antivirusi si jocuri foarte vechi (inainte de a aparea patch-uri corespunzatoare). In rest prin setarea corecta a modului de compatibilitate cu versiunile precedente de Windows orice aplicatie ar trebui in principiu sa functioneze. Aplicatiile importante oricum au fost actualizate pentru a suporta in mod nativ Windows 8.
Multi au facut trecerea brusca de la Windows 7 pe 32 biti la Windows 8 pe 64 biti si de aici s-au trezit cu unele probleme de compatibilitate. La fel ar fi patit daca ar fi trecut de la Windows 7 pe 32 biti tot la Windows 7, dar pe 64 biti.
Mai mult pierd utilizatorii de Windows 7, deoarece nu pot rula aplicatii/ jocuri din Windows Store.

Exista si utilizatori care s-au speriat de Windows 8, au facut downgrade la Windows 7 dupa care au regretat decizia.

De aceea in astfel de situatii invit pe amatorii de downgrade sa se gandesca de doua ori inainte de a face acest pas.

Avand in vedere ca peste o luna va fi lansat Windows 10 la care se va putea face upgrade gratuit de la Windows 8.1 in primul an eu cred ca oricine mai poate avea un pic de rabdare. Windows 10 readuce pe tapet o interfata asemanatoare cu cea din Windows 7 care ii sperie mai putin pe cei obisnuiti cu interfata veche.

In alta ordine de idei, Windows 7 se poate instala si pe computer cu UEFI. Totusi pot aparea anumite probleme la instalarea anumitor update-uri...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate