Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Problemă instalare Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
stef_stefan48

stef_stefan48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 27.03.2012
Salut! Am un laptop Acer Aspire V5-531. Totul a început când acesta s-a blocat în browser. Atunci, pe moment, i-am dat un restart din butonul de power. Cand a inceput să booteze, a stat 2-3 secunde și am primit o eroare: "Windows Boot Manager, I/O error, Windows failed to communicate with a device" (nu stiu dacă e chiar asta, nu o pot vedea acum). Am încercat sa-mi reinstalez windows-ul însă nu merge să creez partitiile, nici din install nici din CMD. Am încercat toate opțiunile și nu merge, primesc erori la toate comenzile. De exemplu, când încerc sa creez o partiție în DiskPart primesc eroarea Data Error (cyclic redundancy check). Nu stiu ce sa-i mai fac, cred ca este HDD-ul insa vreau să mai aud păreri.
Mulțumesc anticipat!

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista deja alte subiecte referitoare la aceasta eroare: http://forum.softped...dundancy-check/

Pe scurt: problema este aproape sigur hardware. Nu neaparat HDD-ul. Poate fi un conector defect, poate fi RAM-ul sau chiar placa de baza cu probleme...
In primul rand scoate HDD-ul din laptop si verifica-l pe alt PC!
Sau booteaza o distributie Linux in mod Live CD (de pe un stick), de exemplu, Ubuntu si incearca sa il repartitionezi din Gparted, verifica HDD-ul din Disk Utility etc. Vezi si: https://help.ubuntu....y/Smartmontools

Edited by _-_, 01 July 2015 - 17:38.


#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
Incearca sa introduci dvd-ul cu windows 7 in unitate si vezi ce mesaje primesti pana finalizeaza reinstalarea!Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate