Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Abuz date cu caracter personal firma recuperari credite

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1
3mir7

3mir7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2015
Buna ziua,
  Am o problema. Parintii meu nu au mai avut posibilitatea de a plati un credit si acesta a fost preluat de o firma specializata in recuperarea creditelor.
Eu am sunat o data pentru a vedea despre ce este vorba si acum mi-au adaugat numarul de telefon in baza lor de date fara accordul meu sau fara a ma anunta in prealabil ca acestu lucru va fi facut.  
Chiar daca le-am specificat in mai multe randuri ca e nr de la servici si ca nu au avut dreptul de a imi pastra nr. ei continua sa imi trimita mesaje si sa ma sune chiar daca nu e creditul pe numele meu.
Cum pot face sa imi scoata nr din baza lor de date sa nu mai tot primesc mesaje si telefoane din partea acestei firme.
Multumesc.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
plangere la politie pt hartuire

#3
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Despre ce firma e vorba, unde au avut creditul initial, daca a fost cesionata datoria total catre aceasta firma trebuie sa discuti cu ei sa le soliciti stergerea numarului, legal nu stiu daca poti face ceva pentru ca se folosesc de fel si fel de tertipuri (gen parintii tai au lasat nr ca persoana de contact, ca a fost oferit numarul pentru a se lua legatura cu persoana care se ocupa de plati s.a) cel mai bine cand suna injura-i constant si solicita-le sa iti stearga numarul ,  daca firma este doar imputernicita de institutia financiara unde au parintii tai creditul suna acolo (LA BANCA LA CARE AU CREDITUL)  si solicita stergerea numarului intrucat nu ai nici o legatura cu creditul in cauza (in mod normal daca firma de recuperare este doar imputernicita si nu are cesionata datoria banca la care au avut credit initial iti va sterge numarul, in mod anormal o sa-ti spuna ca nu-I intereseaza si sa suni la firma de recuperare) . Cu firmele de recuperare e greu sa o scoti la capat pentru ca asta e scopul, sa te streseze pana platesti.

Edited by MaxXu1, 01 July 2015 - 15:29.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Post3mir7, on 01 iulie 2015 - 15:15, said:


Chiar daca le-am specificat in mai multe randuri ca e nr de la servici si ca nu au avut dreptul de a imi pastra nr. ei .....

Cine ar putea interzice pastrarea unui numar de telefon?

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
platesti in rate?Posted Image Posted Image

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu esti grec ?
Cand iei bani imprumut , ai obligatia legala si morala sa ii dai inapoi. Nu neaparat in termenul convenit initial , nu cu dobanda acceptata , nu cu conditiile initiale pentru care ai semnat , dar trebuie sa ii dai inapoi.
Cand firma a preluat creditul , a facut-o legal. Tot legal , parintii tai sunt datori acum la firma respectiva. Comunicarea intre un creditor si un creditat nu poate fi considerata abuz si cu atat mai putin abuz de date cu caracter personal. Ati vazut prea multe filme si ati ascultat prea mult actualitatile cu situatia Greciei. Sper ca firma sa va scoata casa la vanzare si sa va invete ca un om care face constient o datorie este obligat sa o ramburseze . Altfel este un excroc ordinar , un tepar , un nenorocit fara demnitate . Ai priceput ? Suna la Politie , poate o sa te ia si Politia in vizor pentru inselatorie in forma continuata .

Edited by JurasikMan, 01 July 2015 - 15:35.


#7
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013

View Postadisz, on 01 iulie 2015 - 15:30, said:

Cine ar putea interzice pastrarea unui numar de telefon?
Legea nr. 677 din 2001
pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date
(publicata in Monitorul Oficial nr. 790 din 12 decembrie 2001)

http://legislatie.re...ea/677-2001.php

Edited by HAL9000, 01 July 2015 - 15:37.


#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View PostHAL9000, on 01 iulie 2015 - 15:35, said:

Legea nr. 677 din 2001
pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date
(publicata in Monitorul Oficial nr. 790 din 12 decembrie 2001)

http://legislatie.re...ea/677-2001.php

Deci tu sustii ca un numar de telefon pe care aparatul il inregistreaza automat in memorie,este pastrat in mod ilegal?Si reprezinta infractiune?Hai sa fim seriosi.Pai atunci TOTI detinatorii de telefoane din Romania sunt infractori.

#9
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Nu neaparat pastrarea unui numar de telefon e ilegalitatea, ci pastrarea numelui si a informatiilor de contact. Daca initiatorul se informa, ii suna pe aia de o cartela nou achizitionata si apoi o arunca in canalizare.
JurasikMan, sa nu confundam lucrurile. Parintii au luat creditul, nu el. El, ca si fiecare din parintii lui, este o persoana unica, responsabila de propriile fapte, majora si care raspunde pentru actiunile sau inactiunile ei.
Ce fac aia e un abuz, considerat minor de catre lege. Ei au stocat  si au folosit ulterior informatiile pe care tu le-ai dat(nume, prenume, cnp etc) sau le-au obtinut(uitandu-se la numar pe ecranul telefonului lor), fara acordul tau. Ce trebuie sa faci e sa faci plangere pe dataprotection.ro Ei sunt in masura sa medieze problema, si sa aplice sanctiuni daca e nevoie.

Edited by Getodacul, 01 July 2015 - 15:51.


#10
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Nu este vorba de persoana fizica particulara, ci de o institutie sau de o firma care nu are voie sa detina fara motiv intemeiat datele personale ale cuiva in baza lor de date

#11
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
mai bine blacklisteaza numarul pe telefonul tau si nu te mai deranjeaza nici cu apel, nici cu SMS.

#12
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
@3mir7  Centralista scrie de acum pe tine.

Ia-ti adio de la viata linistita sau autonomie mai mare de 3 ore la telefon pana termina ai tai de platit creditul.

#13
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
De ce te suna pe tine si nu pe parintii tai?

#14
MaxXu1

MaxXu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 11.05.2015
Hai ca ai postat topic si ai disparut. :))

#15
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Nice, tu faci topicul si nici o reactie la raspunsurile de mai sus.Sunt de aceeasi parere ca cei de mai sus, nu prea vad ce ii opreste sa-ti stocheze numarul de telefon.. vezi daca ai functie pe acel telefon sa blochezi mesajele venite din partea celor care iti trimit, cat si apelurile. Daca telefonul e unul vechi, ghinionul tau.

#16
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
o sa pui la nmarere in blacklist de te plictisesti. au cu zecile :) faci reclamatie la protectia consumatorilor si o s al scoata pana la urma, o sa te certi cu ei o perioada, dar na....

#17
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Da' suna-i si tu pe ei... Repetat,punand aceeasi intrebare de fiecare data.
-Mam'mare,mai ai coliva?Posted Image
Poti sa le dai si fax la greu. Ii lasi fara toner si-i bagi la cheltuieli cu hartia. Ceva de genul...
[ http://utopiabalcanica.net/wp-content/uploads/2012/11/Untitled-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
3mir7

3mir7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.07.2015
Nu am disparut dar locuind la casa, mai e de lucru si prin gradina dupa lucru de la 8-17 Posted Image.
Este vorba de Getback Recovery pt o antena tv de la Romtelecom. Povestea e mai complicat cum au ajuns parintii mei sa o detina, ei la randul lor au cumparat-o de la cineva...  
In fine nu e vorba de suma restanta ci de faptul ca eu i-am sunat initial pentru a le propune sa ne faca un discount si dupa ce s-au consultat cateva minute in birou mi-au comunicat ca tot ce pot face e sa ne lase sa platim in rate.
Ideea e ca ei aveau doar adresa parintilor si le umplu posta de scrisori.
Daca le fac o cerere in scris sa imi stearga numarul de telefon din baza lor de date pe motiv ca nu am nici o legatura cu creditul, trebuie ca in acea cerere sa imi trec numele complet, adresa ... etc si nu doresc sa le dau si mai multe informatii de aceea vreau sa stiu unde pot sa fac o plangere impotriva lor.

"Persoanele fizice ale căror date cu caracter personal sunt prelucrate se pot adresa în scris Autorității de Supraveghere (ANSPDCP) în cazul în care apreciază că le-au fost încălcate drepturile prevăzute de Legea nr. 677/2001, cu condiția:
-   de a nu fi introdus anterior o acțiune în justiție, cu același obiect și aceleași părți,
-   numai după ce s-au adresat în prealabil operatorului reclamat.

Conform art. 25 din Legea nr. 677/2001, persoana vizată trebuie să se adreseze operatorului cu 15 zile înainte de a depune plângere la autoritatea de supraveghere."

Se poate considera ca m-am adresat reclamantului prin faptul ca le-am spus la telefon sa imi stearga nr?  Nu as dori sa le fac plangere scrisa direct lor pentur ca imi vor prelua si celelalte date Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate