Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Microsoft Lumia 640 LTE sau Sony Experia M2

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Domnilor( si Doamnelor),

Va rog un sfat, pe care dintre urmatoarele modeluri :  Microsoft Lumia 640 lte sau Sony Xperia M2, sa-l cumpar ?
Va fi folosit de o persoana de sex feminin.(nevasata-mea)

Multumesc

#2
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
sony. constructie si ecosistem

#3
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013
Pai, in bugetul m2 vad ca ai la dispozitie lumia 640 XL sau 730. Mergi pe Lumia, camere mai bune, baterii mai bune, ecrane mai bune (desi nu stiu daca 640 simplu are ecranul mai bun, XL sau 730 sigur il au).
Apropo de constructie, review la sony:
Am achizitionat acest telefon de 2 luni si sunt foarte multumit de performante, claritate sunet, camera foto... Ect, singurul minus este ca intra praf sub ecran pe langa butoanele de sunet, deschidere si foto.(prin partea dreapta jos) NU STIU DACA SE POATE CURATA, EU UNUL MA GANDEAM SA IL TRIMIT IN SERVICE DUPA O PERIOADA SA IL CURETE, NU ESTE TOCMAI PLACUT CU ARATA.
Foarte neplacut.
http://www.emag.ro/t...0/pd/D039LBBBM/
Daca vrei ceva android, mergi pe alte variante, eventual una cu 2 gb ram.

Edited by n-amname, 01 July 2015 - 14:10.


#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postsun_kid, on 01 iulie 2015 - 13:13, said:

sony. constructie si ecosistem
Degeaba. Sa dai 1000 de lei pe un telefon cu ecran TFT si rezolutia aia e nebunie curata.

@initiator, cel mai bine mergi pe : http://www.emag.ro/t...w/pd/DSB6QMBBM/

#5
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Nu se pune problema sa cumpar de la emag.
La Orange SONY M2 este 169 euro la liber (aprox. 760 lei) nu dau 1000 de lei la emag

As merge pe 640 care la vodafone este 154 euro la liber.

Edited by donPedros, 01 July 2015 - 15:32.


#6
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Mi-am luat Lumia 640 și sunt mulțumit de el. Chiar dacă nu ai așa multe aplicații la dispoziție ca pe Android (de exemplu, nu există aplicația oficială YouTube), Windows Phone e mult mai stabil și se mișcă fluent. Android, pe 1GB RAM, deja nu mai face față...cu 2-3 aplicații deschise ai lag. Deci, merită un Microsoft Lumia 640. Eu l-am luat cu 1€ de la Vodafone cu abonament RED19.

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Si eu am Lumia 640. E foarte ok telefonul, constructie decenta, performanta destul de buna pentru pret. Daca nu ai problema cu WP, mergi pe el.

#8
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postjully1994, on 01 iulie 2015 - 16:01, said:

Mi-am luat Lumia 640 și sunt mulțumit de el. Chiar dacă nu ai așa multe aplicații la dispoziție ca pe Android (de exemplu, nu există aplicația oficială YouTube), Windows Phone e mult mai stabil și se mișcă fluent. Android, pe 1GB RAM, deja nu mai face față...cu 2-3 aplicații deschise ai lag. Deci, merită un Microsoft Lumia 640. Eu l-am luat cu 1€ de la Vodafone cu abonament RED19.
Nici nu ai nevoie de aplicatia oficiala de youtube cand aplicatii ca MyTube sau Metrotube sunt mai complete ca optiuni, ruleaza foarte bine si pe telefoane cu 512mb ram(oricum mult mai bine decat aplicatia oficiala de pe Android) si ca bonus pe langa multe functii in plus mai ai si o aplicatie 100% libera de orice reclama.
Pe Android nu exista astfel de aplicatii (alternative la cea oficiala) pt. ca sunt din start blocate de catre Google.

Deci ultima grija este Youtube-ul cand vrei sa iti cumperi WP.

#9
paolina90

paolina90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2015
Privind specificațiile Nokia este mai bine cu toate acestea, este cu Windows http://phonesdata.co...pare/3113/2080/ dacă acest lucru nu este o problemă-l ia. Cu toate acestea, dacă vă țineți pe Android, care este mult mai popular trebuie să luați Sony.

#10
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Am hotarat : voi lua Microsoft 640 LTE.

Multumesc pentru sfaturi.

#11
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008
Am butonat Lumia 640 intr-un magazin Vodafone. Nu am reusit sa aud cat de tare se aud tonurile de sonerie, era si ceva zgomot de fond (in magazin), asa ca va rog pe cei care aveti acest telefon sa-mi spuneti cum se aud tonurile de sonerie, cat de tare ? Daca se poate pune alte tonuri de sonerie inafara de cele existente (preinstalate) in telefon.
In ce priveste luminozitatea(fondul de alb) am vazut ca are o tenta alb-galbuie comparativ cu LG -ul pe care il am eu care are o tenta alb-albastruie.

Multumesc

#12
ViewNewContent

ViewNewContent

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.07.2015
Se aude suficient de tare.  Se pot pune mp3uri in dosarul ringtones, conectat la calculator. Tenta se poate regla din setari ecran.

#13
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 25.03.2008

View PostViewNewContent, on 03 iulie 2015 - 22:18, said:

Se aude suficient de tare.  Se pot pune mp3uri in dosarul ringtones, conectat la calculator. Tenta se poate regla din setari ecran.

Sa inteleg ca inafara de luminozitate are si alte reglaje pentru ecran ?

#14
ViewNewContent

ViewNewContent

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 03.07.2015
Da, in setari display are: sunlight readability, profil luminozitate, profil culoare.

#15
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Se aude foarte tare. Poti sta linistit.

Si oricum e o alegere mult mai buna decat acel Sony.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate