Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Overclocking Asus X550JK

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Am cumparat un Asus X550JK (http://www.pcgarage....-2gb-dark-grey/), i-am pus un SSD si inca 4 GB de RAM. L-am conectat la un monitor cu rezolutia 1920x1080 prin cablul HDMI.
Procesorul sta acum la 2.5 Ghz si vad ca merge pana la 3.5. Are rost sa ii fac overclocking (presupun ca asta inseamna frecventa turbo max)? Daca da, care sunt riscurile, de ce anume am nevoie?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
la un laptop nu ii faci overclock - sistemu de racire e gandit pt. anumite valori, nu pt. ai forta limitele si ati da crash cand ti-e lumea mai draga plus ca ai sansa sa arzi placa video
daca vreai performanta iti cumparai un desktop si ii schimbai cooleru stock cu unu cu racire lichida, bagai cateva ventilatoare pe carcasa si rezolvai problema overclock-ului

Edited by STARTREK1, 01 July 2015 - 11:20.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
nimic grav. fara o racire corespunzatoare o sa prajesti oua pe el si eventual si procesorul in suc propriu. dar astea sunt detalii.

#4
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
Ok atunci. Ce este frecventa turbo max? Se poate activa? Ce se intampla daca o activez?

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
cand are nevoie de resurse - jocuri, programe de editare/randare etc. - procesoru iti va rula la frecventa maxima

#6
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

View Postbrusli, on 01 iulie 2015 - 11:20, said:

Ok atunci. Ce este frecventa turbo max? Se poate activa? Ce se intampla daca o activez?
Se activeaza ea singura cand este nevoie de ea :) , deobicei cand joci jocuri care cer multe resurse si cand folosesti un program de editat sau un resizer .

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in primul rand MONITORIZEAZA procesorul cat de mult e folosit in utilizarea de zi cu zi. apoi te decizi daca AI NEVOIE sa mai faci ceva sau nu.

ce nu inteleg de ce toti sunteti obsedati de procesor cat mai puternic cand nu prea aveti habar daca macar se va simti vre-o diferenta in PRACTICA si nu in teste sintetice.

si incearca sa nu mai deschizi 10 topice asa doar ca sa te lauzi ca ai lapotp pe care il tii pe post de desktop, conectat tot la monitor.

#8
LegoKid

LegoKid

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.02.2015
Procesorul o sa stea la valoare mare si pana la urma o sa se prajeasca....sunt detalii foarte esentiale...

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
are procesor I7 la 2,5 si isi face griji ca orice roman get-beget ca nu il foloseste la maxim si poa sa mai stoarca ceva din el. ca deh... asa e romanu. vrea MAXIM!

#10
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 24.01.2007
@shmu: clar de asta deschid topicuri. Mi-am luat si eu un laptop nou si vreau sa ma laud. Adevarata problema e ca am observat sacadare la filmuletele youtube 1080p60 pe Chrome si anumite scaderi de performanta Chrome.
Dar tu clar esti roman! Roman get-beget care prefera sa traga si o basina cand isi da cu parerea. Ca de, asa sunt romanii get-beget, ei este cei mai experti si cei mai cei!

#11
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015

View Postbrusli, on 01 iulie 2015 - 15:58, said:

@shmu: clar de asta deschid topicuri. Mi-am luat si eu un laptop nou si vreau sa ma laud. Adevarata problema e ca am observat sacadare la filmuletele youtube 1080p60 pe Chrome si anumite scaderi de performanta Chrome.
Dar tu clar esti roman! Roman get-beget care prefera sa traga si o basina cand isi da cu parerea. Ca de, asa sunt romanii get-beget, ei este cei mai experti si cei mai cei!
I 7 sa sacadeze filmulete la 1080 p ?!
Am I 3 si imi duce pana la 1440 fara sacadare

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
@brusli - ai deschis 2 topicuri care par la misto.
faptul ca iti sacadeaza (sau crezi matale ca iti sacadeaza) denota faptul ca TU faci ceva gresit.

ce sistem de operare ai pe el? ca vad ca nu a venit cu laptopul... drivere instalate - TOATE?

daca vrei un sfat care sa te ajute, incepi cu PROBLEMA, nu cu solutia inchipuita de tine. nu totul depinde de procesor si 1080p am vazut si pe un celeron G fara probleme -  si da, din chrome.
PS: incearca mai multe video. poate ai probleme cu net-ul, buffer, etc. deschide un task manager (daca ai win 8) si vezi ce e folosit cel mai mult.

Edited by shmu, 02 July 2015 - 10:11.


#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,i7-le tau are o caracteristica numita Turbocore care ii permite procesorului sa se ridice in frecventa in cazuri de folosire speciala,nefiind configurabila(in majoritatea cazurilor) de catre utilizator.Unele variante desktop se pot „overclocka” fortand procesorul la valoarea maxima turbocore insa cam atat.Oricum,la tine problema cu Google Chrome se trage de alteundeva,fiindca procesorul tau n-ar trebui sa aiba probleme cu decodarea videoclipurilor.Iti sugerez sa instalez magic actions for youtube si sa fortezi chrome sa foloseasca flash.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate