Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cursuri Android

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ralucadavid

ralucadavid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2015
Salut,

As vrea sa deschid un topic pe tema cursurilor de Android pentru ca am vazut ca la noi in Romania nu prea s-a pus focus pe asa ceva, majoritatea care au invatat android au facut-o prin forte proprii si nu toata lumea poate merge pe aceasta directie. In plus, cred ca sunt putine companii in Romania care isi trimit angajatii la specializare Android.

Eu de exemplu am ceva background de java, sunt incepatoare si as cam vrea sa fac un curs de Android. Cu permisiunea administratorilor am sa pun cateva linkuri, nu vreau sa fac reclama vreo unuia...

Asadar, am facut un research pe piata, va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce sa aleg:

1. I-am gasit pe unii de la MobileHUB: http://www.mobilehub...ginners-course/
2. Mai sunt unii de la Timisoara: http://www.itschool....are-android.php
3. Telekom Academi: http://www.telacad.r...-descriere-curs
4. Enered http://www.enered.or...droid-avansati/

Ce mi-ar trebui mie, ar fi un curs de Android asistat de trainer, nu am rabdarea sa invat singura, va rog sfaturi poate dezvoltam treadul si mai recomandati si voi pe altii.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postralucadavid, on 01 iulie 2015 - 10:21, said:

nu toata lumea poate merge pe aceasta directie
Inseamna ca nu-s profesionisti.

In rest, bani dati degeaba pe astfel de cursuri, mai bine-i dai pe carti ce explica mult mai multe.

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2015 - 10:37.


#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008

View Postralucadavid, on 01 iulie 2015 - 10:21, said:



#4
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View Postralucadavid, on 01 iulie 2015 - 10:21, said:

nu am rabdarea sa invat singura, va rog sfaturi poate dezvoltam treadul si mai recomandati si voi pe altii.

Programarea este o formă de creaţie, nu este o meserie în sensul în care a turna betoane pe şantier este o meserie.
Deci dacă nu te atrage să citeşti cărţi/tutoriale şi să lucrezi singură aplicaţii (deci să scrii programe), degeaba te bagi.

Şi un curs serios (făcut la o facultate serioasă, ceva) tot pe asta se bazează: să te pună să faci aplicaţii, să le scrii tu-însăţi.

"Academiile" astea care iau bani cursanţilor ca să le spună poveşti pe care le-ar putea citi şi singuri exact asta fac: iau bani.

#5
phmaster

phmaster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.12.2012
MobileHUB: http://tinyurl.com/njzryoh

Astia de la MobileHUB par a fi destul de OK daca vrei sa si inveti ceva. Intotdeauna am fost adeptul invatarii prin practica, iar la ce zic ei acolo ca fac 7 aplicatii mi se pare super cool. In plus, vad ca dau si internshipuri platite, ceea ce pentru o finalitate la un curs mi se pare iarasi un bonus sa te angajezi si sa practici direct.

Edited by phmaster, 01 July 2015 - 11:04.


#6
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View PostXON-XOFF, on 01 iulie 2015 - 10:52, said:

Şi un curs serios (făcut la o facultate serioasă, ceva)
Cursurile serioase le faci la facultate, am mai auzit o perla.

#7
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Comparativ cu aceste cursuri, da. Ca nu invata lumea, e alta problema.  
;)

#8
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postpg-soare, on 01 iulie 2015 - 12:31, said:

Comparativ cu aceste cursuri, da. Ca nu invata lumea, e alta problema.  
Posted Image
Comparativ cu astea, ai dreptate, insa nici nu se predau cine stie ce chestii in cursurile de la facultate.

#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
https://www.udemy.co...-for-beginners/

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostDemon000, on 01 iulie 2015 - 12:25, said:

Cursurile serioase le faci la facultate, am mai auzit o perla.
Ai scos din context ideea.

Edited by neagu_laurentiu, 01 July 2015 - 12:46.


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cursuri de Android. Ca sa programezi in Android trebuie de fapt sa ai cunostinte de Linux, de Java, de C, etc.
     De fapt poti sa incepi cu Android, dar daca nu ai un background solid in programare, nu o sa ajungi prea departe.
     E ca si cum ai incerca sa faci o facultate de matematica fara sa inveti mai intai tabla inmultirii si cum se extrage radacina patrata.

#12
Demon000

Demon000

    Lone wanderer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 09.01.2015

View Postcspot, on 02 iulie 2015 - 01:34, said:

Cursuri de Android. Ca sa programezi in Android trebuie de fapt sa ai cunostinte de Linux, de Java, de C, etc.
C, strict pentru Android, nu iti trebuie, asta daca nu vrei sa programezi nativ. Linux, la fel, foarte putin. Java e baza.

#13
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostDemon000, on 01 iulie 2015 - 12:25, said:

Cursurile serioase le faci la facultate, am mai auzit o perla.

Nu e nici o perlă. Am zis facultate serioasă. Poţi găsi nişte lucruri foarte interesante pe site la, să zicem, MIT.
Incidental, am citit şi păreri ale studenţilor de la Calculatoare-Bucureşti (UPB) care au zis că au fost puşi intens la treabă (teme, proiecte de programare etc) şi pe global experienţa a fost una pozitivă. Mulţi astfel de studenţi lucrează la firme foarte serioase (Google, Oracle etc) şi NU au făcut cursuri suplimentare la vreo "academie"

Dacă tu eşti "chitit" că facultăţile sînt nasoale, treaba ta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate